Княгиня Ольга в Києві стала героїнею коміксу

Княгиня Ольга в Києві стала героїнею коміксу

В Музеї літератури презентували історично-мистецький проект «Княгиня Ольга. Мальована стрічка». Це 19 графічних робіт, що разом створюють комікс про життя княгині Ольги.

Фото автора
Фото автора

  - Над малюнками працювали 19 різних художниць з об’єднання «Мисткині». Це і професійні авторки, і дівчата 12 і 14 років. І хоч всі вони різні, намагалися витримати в одній стилістиці, -  розповіла  «Вечірньому Києву» художниця Світлана Міхно. Таким чином ми хочемо популяризувати історію для молоді, використовуючи сучасну мову коміксу. Рік тому робили проект, присвячений Анною Ярославною. Це були і графічні твори, і живопис. Наступною стала княгиня Ольга, видатна історична особистість.так співпало, що третина наших художниць теж носять це ім’я.   

За основу проекту взяли поему Марії Морозенко «Княгиня Ольга». 
- Постать такого масштабу  - це урок державності, любові до рідної землі і сили жінки, - зазначила поетеса.

Що ми знаємо про княгиню Ольгу та якою була еволюція її образу розповів історик, науковий співробітник Національного музею історії України Володимир Колибенко.

- Княгиня Ольга згадується в Повісті минулих літ, а також у скандинавських сагах і у Костянтина Багрянородного. Однак ми знаємо, що Повість писалася значно пізніше, на початку 13 століття. Невідомо, де і коли Ольга народилася. Ми знаємо, що вона одружилася з Ігорем Рюриковичем у 903 році, а Святослав народився у 942-му. Тобто їй мало бути близько 50 років, що дивно для середньовіччя.  Історія про загибель Ігоря Рюриковича та помста княгині Ольги – красивий ідеалізований сюжет, запозичений зі скандинавський саг, де є подібні знищення скандинавами міст. Вставка, яка потрібна літописцю для зображення образу княгині. Далі відомо про її хрещення в 955 році в Константинополі. Текст запозичений з Біблії. А в 957 рік було друге посольство у Константинополі, що згадується і у Костянтина Багрянородного. Також ми знаємо про княжіння Ольги  та регентство при Святославі – це  єдина жінка, яка керувала Руссю. А крім того, вважається, що Ольга встановила систему збору податей з населення (полюддя). 
Щодо еволюції її образу, то це в першу чергу іконописний образ, зображення Ольги як святої і сучасний художній, запозичений з сюжетів Повісті минулих літ. Найчастіше Ольгу зображають у багатому візантійському вбранні,шовку з вишивкою та прикрасами, характерними для 13 століття. Найімоврініше Ольга була скандинавського походження (як і військова дружина тих часів), і її вигляд був значно простіший.  

Також в рамках проекту представили живописні роботи, що зображують княгиню Ольгу та образ жінки, яка веде за собою інших. А також листівки з серії проект «Княгиня Ольга. Мальована стрічка» та сигнальний примірник коміксу. Авторки сподіваються в майбутнього видати та презентувати його більшим накладом. 

Нагадаємо, Французька весна у Києві відкриється фантастичною повітряною феєрією