Вільний ринок: як в Україні регулюють ціни ліків в аптеках
Високі ціни ліки - одна з найбільш поширених скарг, які отримує Міністерство охорони здоров'я України. В.о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун пояснила, хто впливає на вартість ліків в аптеках.
- Перш за все, важливо пам’ятати, що ліки самостійно призначати собі не можна. Потрібно завжди консультуватися зі своїм лікарем, а не шукати поради, до прикладу, у фармацевтів чи просто в інтернеті. Лікар, що послуговується міжнародними протоколами, не випише та не порадить вам купувати фуфломіцини чи будь-які інші недієві препарати. А самостійно натрапити на такі “ліки” дуже легко, - наголосила пані Супрун.
В цілому ринок лікарських засобів України є вільним для всіх зареєстрованих в Україні препаратів. Такі ліки входять до Державного реєстру лікарських засобів, який можна переглянути тут . Там ви можете дізнатись, чи відповідають нормам ліки, які ви купуєте, зробити пошук за назвами препарату чи діючої речовини.
Невелика частина з них входить до списку, що покривається пацієнтам коштом платників податків. Всі інші — знаходяться у вільному продажу на ринку України. Що це означає?
Ліки, що покриваються за бюджетні кошти входять до програми “Доступні ліки”. Загалом у реєстрі 258 препаратів, з них 64 є безоплатними для пацієнтів, за інші треба доплатити невелику різницю.
Це препарати для лікування хвороб серця, діабету 2 типу чи бронхіальної астми, які пацієнти мають приймати постійно. На ці ліки ціни чітко зафіксовані, включаючи роздрібну ціну в аптеці. Жодна аптека не має права їх штучно підвищувати.
Інші ліки можуть вільно реалізовуватись в аптеках за ринковими цінами. Тобто ціни регулює вільний ринок і на них можуть впливати, до прикладу, конкуренція чи коливання курсу валют.
Стосовно регулювання цін на ліки — є багато цивілізованих методів їх контролювати. Один з них — введення механізму референтного ціноутворення на ліки. Наразі МОЗ України уже втілює цей метод на прикладі програми “Доступні ліки” та препаратах інсуліну.
Також розроблено проект, щоби такий механізм розповсюджувався на ліки, що входять до Національного переліку основних лікарських засобів. Це допоможе знизити їхню ціну.
Разом з цим, держава регулює оптові та роздрібні націнки на деякі ліки. Це передусім ті препарати, що закуповуються за бюджетні кошти та ліки включені до Національного переліку лікарських засобів. Якщо ці ліки продаються в аптеці у вільному продажі, націнка них не може бути вищою, ніж встановлено державою — 10% — оптова ціна, 25% — роздрібна.
- Ситуація, в якій люди витрачають шалені гроші на ліки (зокрема на ліки без доведеної ефективності) є неприйнятною. Наша команда вже розпочала системні зміни в цьому напрямку, - запевнила в.о. міністра.
Наприклад:
- Запровадили Національний перелік лікарських засобів — список з 427 ліків, які медзаклади зобов’язані закуповувати на 100%. Там немає ліків з недоведеною ефективністю, лише якісні та безпечні препарати від поширених та найважчих хвороб. https://www.natsperelik.com.ua/
- Ввели міжнародні настанови лікування в медичну систему. Щоби українські лікарі послуговувались міжнародними рекомендаціями та виписували пацієнтам лише дієві та ефективні препарати.
- Розробили законопроект, що обмежує рекламу лікарських засобів. Він має встановити чіткий контроль за змістом реклами ліків та допомогти уникнути маніпулювання інформацією про препарат та його властивості. https://goo.gl/wFv1bF
- Запровадили електронну систему охорони здоров’я. Система дозволить зберігати всі виписані рецепти та перевіряти, чи були серед них фуфломіцини. Лікар не зможе виписати пацієнту рецепт на непотрібні ліки, наприклад, антибіотики — система просто не дозволить цього зробити.