Які вулиці «зникнуть» у Києві та чому
Після тривалої перерви унаслідок кадрових перестановок відновила свою діяльність Комісія з питань найменувань. Нагадаємо, що цей консультативно-дорадчий орган при мері столиці нещодавно очолила заступник голови КМДА Марина Хонда. Днями відбулося перше в поточному році засідання Комісії в оновленому складі, яка розглянула більше 30 питань, пов’язаних з найменуванням вулиць, шкіл, бібліотек, скверів та медичних закладів.
Зокрема, Комісія запропонувала назвати проектну вулицю у Святошинському районі в місцевості Галагани на честь українського письменника-фантаста, дисидента Олеся Бердника. Проектну вулицю у Шевченківському районі, неподалік від Інституту журналістики ухвалили назвати на честь відомого британського журналіста Гарета Джонса, що у 1930-ті роки розповів світові правду про Голодомор. Безіменну площу біля станції метро «Лівобережна» вирішено найменувати на честь Сергія Набоки – видатного киянина, правозахисника, дисидента, журналіста та засновника перших незалежних мас-медіа в Україні.
Нагадаємо, що протягом останніх 4 років у Києві перейменували більше 200 об’єктів, зокрема на виконання закону про декомунізацію. Деякі нововведення в столичній топоніміці викликали особливо гострий суспільний резонанс. У зв’язку з цим окремі депутати Київради навіть пропонували ввести тимчасовий мораторій на зміну назв вулиць, щоб знизити градус напруги. Але процес триває і член Комісії з питань найменувань, дослідник історії Києва, громадський активіст Тиміш Мартиненко-Кушлянський пояснив «Вечірньому Києву» чому.
-Декомунізація об’єктів топоніміки у Києві не закінчена і треба її продовжувати. У столиці ще залишається чимало вулиць, які підпадають під норм Закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», - заявив «Вечірньому Києву» Тиміш Мартиненко-Кушлянський.
Експерт розповів, що в столиці існують вулиці, назви яких взагалі важко пояснити, оскільки про них мало інформації.
-Наприклад, у Святошинському районі є вулиця та провулок, названі на честь Олексія Павленка – колишнього радянського секретаря сільради у Біличах. Більше про нього ніякої інформації у відкритих джерелах немає. Я відвідав декілька бібліотек і з’ясував, що Павленко особисто причетний до організації Голодомору 1932-1933 років в Україні, займався примусовою колективізацію, конфіскацією продовольства та реманенту у мешканців колишнього села Біличі, - розповів Тиміш Мартиненко-Кушлянський.
За його словами, Комісія запропонувала перейменувати вулицю Павленка на честь Христини Сушко - видатного військового медика армії УНР, а провулок Павленка – на Мовчунівський, оскільки ця місцевість має народну назву Мовчуни.
-Безперечно є пропозиції, які викликають дуже гострі політичні дискусії. Достатньо згадати перейменування Московського проспекту на честь Степана Бандери та проспекту Генерала Ватутіна на Романа Шухевича. Але ці зміни скоріше направлені у майбутнє. Вони покликані відкрити очі суспільству на історичну правду, - сказав Тиміш Мартиненко-Кушлянський.
Експерт нагадав, які гострі дискусії та конфлікти виникали у 2007 році, коли вулицю Січневого повстання перейменували на Івана Мазепи. Така сама ситуація була у 2009-му з перейменуванням вулиці Комінтерну на Симона Петлюри.
-Пройшов час, відбулась болісна, але необхідна суспільна дискусія, люди розібралися і у більшості вже не сприймають ці постаті негативно, - наголосив Тиміш Мартиненко-Кушлянський.
Усі вищезазначені пропозиції пройдуть громадське обговорення, яке буде відбуватись на сайті КМДА впродовж двох місяців.