Думки експертів про вибори

Думки експертів про вибори

Катерина СКРИПНІКОВА 

Вибори у новому форматі мають відбутися 25 жовтня. За допомогою експертів – гендиректора Комітету виборців України Олексія Кошеля та політолога Володимира Фесенка – «Вечірка» довідалася про деякі нюанси цих перегонів. 
Виборець отримає в руки бюлетень, де вказано назву політичної партії, – пояснює Олексій Кошель. – Далі зазначені прізвище та ім’я лідера партійного списку, а потім – прізвище та ім’я політика, якого партія висуває по окремому округу. Потрібно зробити лише одну позначку в бюлетені (зовнішній вигляд бюлетенів не зміниться). 
Тобто все дуже просто. І заплутатися в новій системі практично неможливо. 

А ось для визначення переможців – хто ж саме стане депутатом Київради – тепер процедура складніша. 
Щоб кандидати від тієї чи іншої партії пройшли до ради, ця політична сила повинна подолати 5-відсотковий виборчий бар’єр (торік було 3%). І чим більше голосів вона набирає, тим більше кандидатів від неї стають депутатами Київради. Наприклад, один кандидат у депутати отримав 800 голосів, другий – 790, а третій – 780. Але рейтинг партії, яку представляє третій кандидат, найбільший серед виборців – і тому саме він стає депутатом. 
Звичайно, така система є непростою для виборчої комісії (рахуватимуть все за так званими коефіцієнтами вирівнювання). 
Це нововведення може трохи подовжити процедуру підрахунку голосів, – вважає Володимир Фесенко. – І можуть бути помилки, збої, певні конфлікти. Утім, проблема не тільки у підрахунку голосів. Деякі експерти і політики побоюються, що може виникнути внутрішньопартійна конкуренція. За нинішньої виборчої системи кожен кандидат буде конкурувати не тільки з кандидатами від інших партій у своєму округу, а й з іншими кандидатами від своєї партії. Звичайно ж, буде спокуса щодо маніпуляцій із підрахунком голосів. Але цей момент уже залежить від того, яким буде контроль за роботою виборчих комісій. 
Міського голову (до речі, не лише у Києві, а й в інших містах із населенням понад 90 тис. осіб) відтепер обиратимуть у два тури. Щоправда, один тур також можливий, але лише за умови, якщо кандидат у мери отримав більш ніж 50% голосів. 
Щодо самої процедури виборів, то вона принципово не змінюється: підрахунок голосів такий, як і раніше. Така двотурова система (вона стосується тільки кандидатів у мери) є більш довершеною, – вважає політолог Фесенко.