Рятувальниками стають справжні чоловіки

Рятувальниками стають справжні чоловіки

Щодня у столиці відбуваються пожежі, іноді декілька і складні. Коли десь щось горить, то перший телефонний номер, який ми набираємо, – 101, а потім з надією чекаємо на вогнеборців. Пожежний – людина, яка, рятуючи інші життя, ризикує своїм. До речі, отримають ці спеціалісти за роботу дуже небагато: починаючий фахівець – 2300 грн. Про трудові будні пожежного «Вечірці» розповів командир державної пожежно-рятувальної частини №14 Євген.

"Наша служба и опасна и трудна..."
"Наша служба и опасна и трудна..."
"Запобігти, врятувати, допомогти..."
"Запобігти, врятувати, допомогти..."
Робота рятувальника повна несподіванок
Робота рятувальника повна несподіванок
Кожен пожежний знає свої обов'язки
Кожен пожежний знає свої обов'язки
На пункт зв'язку поступає виклик
На пункт зв'язку поступає виклик
Євген Кунгуров, начальник пожежно-рятувальної частини №14
Євген Кунгуров, начальник пожежно-рятувальної частини №14
Так виглядає пожежна машина
Так виглядає пожежна машина

- Я працюю в пожежно-рятувальній службі вже 16 років. Повернувся з армії, роботи не було, а друг влаштувався пожежним. І я також, як то кажуть, за компанію. І залишився. Начальником частини працюю вже майже 2 роки, – розповідає Євген.

У частині № 14 працюють 70 вогнеборців, в оперативному розрахунку – три відділення.Працюють пожежні в режимі доба через три.

- На роботу до нашої пожежної частини їздить багато працівників, які мешкають в інших містах. На дорогу люди в такому випадку витрачають по 80 грн на день. А виходити з дому їм доводиться о третій-четвертій ранку. Але все одно вони продовжують працювати:у кожного на те – свої причини. Наприклад, я пишаюся тим, що я пожежний. Адже це дуже благородна робота. Якщо міліціонер захищає людей, то він іноді повинен використати зброю, нашкодити одному, аби вберегти іншого. Люди ж моєї професії тільки захищають. І мені це подобається, – зізнається Євген.

Але оскільки робота складна та мало оплачувана, багато людей ідуть з неї, не пропрацювавши навіть рік.

- Аби людина розуміла, на що вона йде, на співбесіді я навіть трохи «згущую фарби», кажу, що зарплатня буде на 200 грн менше, ніж у реальності, — розповідає начальник частини.

Робочий день регламентовано затвердженим розпорядком дня. Починається день пожежних о восьмій ранку – зі зміни караулів. Протягом дня рятувальники проходять навчання: це і тактична підготовка, і фізична, медична та психологічна. Так, на заняттях з фізичної підготовки фахівці здають нормативи з бігу, підтягуються на поперечині, грають у командні види спорту; з медичної підготовки –вчаться розшукувати постраждалих та надавати їм допомогу до прибуття медиків;з психологічної підготовки – проходять спеціальні тренінги з підвищення психологічної стійкості. Також є учбовий журнал та оцінки. Тобто все життя пожежні вчаться.

Але незважаючи на навчання, працівники весь час повинні бути напоготові. Коли поступає сигнал на виклик, у пожежних є хвилина, аби прибігти, вдягнутися та сісти в машину.

- До оперативно-координаційного центру надходить виклик, після чого оператор розсилає путівки на пункт зв’язку частини, дивлячись, яка частина є найближчою до місця події. У частині роздається сигнал тривоги, оголошується адреса, за якою сталася пожежа, та об’єкт, який горить. Узагалі, радіус обслуговування частинами – до 3 км. Приїхати на місце пожежі ми маємо за 10 хвилин. Адже в нашій роботі швидкість реагування визначає результат, - каже Кунгуров.

Відділення складається з командира, водія та чотирьох пожежних, причому кожен з них має свій порядковий номер. Обов’язки кожного номера прописано в табелі бойового розрахунку. Найбільша відповідальність лежить на командирі відділення. Саме він повинен керувати роботою особового складу, уточнювати розташування найближчих джерел протипожежного водопостачання, керувати евакуацією людей та гасінням пожежі.

Євген пояснює: - Це зроблено, аби кожен знав, за що відповідає. Але для того, щоб фахівці були універсальними, їх міняють місцями. Так, якщо сьогодні пожежний –перший номер, то завтра він може бути другим номером і виконувати відповідно вже інші обов’язки.

Укомплектовано кожну пожежну машину вогнегасником, ручними драбинами,колонкою для встановлення на пожежний гідрант (які, до речі, часто знаходяться під припаркованими автомобілями), бензорізом, який використовується у разі, коли під час пожежі хазяїв у домі немає, насосом для подачі води, пожежними рукавами, дихальними апаратами, який одягають рятувальники, коли таке задимлення, що немає чим дихати, та набором для невідкладної медичної допомоги. І звичайно, водою. Є машини, в яких цистерни з водою об’ємом по 2 тонни, а є  – і того більше. У випадках, коли горить, наприклад автівка, використовують піноутворювач.

Лунає сигнал тривоги, пожежні швидко знаряджаються та сідають в автомобіль. Цього разу пожежа на вул. Костянтинівській, 36. На другому поверсі п’ятиповерхового житлового будинку загорівся балкон. Пожежа поширилася на балкон третього поверху. Пожежу другого ступеня складності вдалося локалізувати за 30 хвилин. Як наслідок –повністю вигорів балкон на другому поверсі та частково – на третьому.

Задля запобігання таких випадків Євген Кунгуров радить:

  1. Не викидати недопалки з вікна – це може спричинити пожежу. 
  2. Перед виходом з дому зачиняти вікна, аби застрахуватись від сусідських недопалків.
  3. Вимикати з розетки електроприлади, адже перепад напруги в мережі може спровокувати займання.

Командир частини розповідає, що при перших пожежах усім молодим рятувальникам страшно. А потім пожежний навіть не замислюється, просто робить свою справу.

- Але бувають випадки, коли навіть досвідченим пожежним страшно, наприклад пожежа, яка сталася під Васильковом. У таких місцях рятувальники працюють у тепловідбивних костюмах, які використовуються у разі занадто високої температури. Але навіть вони нікому ніщо не гарантують, – каже Кунгуров.

Чоловік розповів, що тільки навесні цього року під час гасіння пожежі в двоповерховій будівлі, що по вул. Саксаганського загинули два його колеги – заступник начальника частини № 4 та старший пожежний.

Отака робота справжніх чоловіків – важка, ризикована, яка потребує сміливості та мужності.

Лише найвідважніші і хоробріші обирають для себе цей шлях.

Що робити, коли виникла пожежа, читайте в матеріалі "Поради досвідчених рятувальників".