В центрі столиці відкрили дошку ідеологу українського націоналізму

В центрі столиці відкрили дошку ідеологу українського націоналізму

На фасаді будинку «Укрінформу» (вул.. Б. Хмельницького, 8) відкрили першу в Києві меморіальну дошку керівнику Українського Державного Телеграфного Агентства Дмитру Донцову.

Фото автора
Фото автора
фото автора
фото автора
Фото Олексія ІВАНОВА
Фото Олексія ІВАНОВА
Фото Олексія ІВАНОВА
Фото Олексія ІВАНОВА
Фото Олексія ІВАНОВА
Фото Олексія ІВАНОВА
Фото Олексія ІВАНОВА
Фото Олексія ІВАНОВА

 - Сьогодні Україна повертає собі історичну пам'ять. Ми відкриваємо пам’ятну табличку, присвячену видатній постаті. Дмитро Донцов - мислитель, історик, філософ, публіцист. А окрім того, за часів гетьмана Скоропадського він був керівником першого українського державного інформаційного агентства. Тому ця табличка знаходиться саме тут, на будівлі його історичного спадкоємця,  -  зазначив директор УНІА «Укрінформ» Олександр Харченко.

 - Ми відновлюємо історичну справедливість щодо діяча, без якого неможливо уявити визвольні змагання українського народу 1918-21-років  за свою державність, - зазначив перший заступник голови Держтелерадіо Богдан Червак.Дмитро Донцов був одним з тих, хто розумів, що нація може мати свою державу тільки тоді, коли буде боротися силою зброю. Що чужинські ідеології і доктрини не допоможуть здобути цю державу Лише доктрина національної української ідеї спроможна консолідувати і об’єднати націю довкола своєї держави. Він був одним із тих, хто заклав засади новітнього українського націоналізму в 1920-40-х роки. Покликав до життя цілу плеяду визначних українських постатей, як Олена Теліга, Олег Ольжич та «Празька школа» українських поетів. Він послідовно і переконливо доводив, що найбільший ворог української держави і нації є Московія, сучасна Російська Федерація. Вчив не йти на жодні компроміси з нею. Він є важливий і сьогодні для утвердження самостійної соборної держави. 

 - Передусім це безкомпромісний борець за незалежність України. Це неординарна особистість, ми про нього, на жаль, знаємо не так багато. Поява цієї дошки – не лише вшанування його особистості, а нагадування про його спадщину, яка є актуальною і сьогодні, - підкреслив заступник Голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак.  - Закликаю повертатися до творів Донцова, які треба осмислювати і переосмислювати. Його критерії провідної верстви, державних інтересів є актуальними сьогодні для всіх нас, хто обирає державних діячів. 

- Дмитро Донцов – вагома потужна особистість, це інтелектуал європейського рівня, який в своїх творах чітко вказував на основного нашого ворога, на Московію. І другого ворога – наших внутрішніх демонів, яких треба позбуватися, щоб ставати успішними, - наголосив народний депутат України Андрій Іллєнко. -   Його роль в формуванні ОУН, української філософії і літератури визначальна. Дмитро Донцов вплинув на багато поколінь українців. Я сам читаю і перечитую його твори, завжди знаходжу щось нове. Важливо, що він був тільки теоретик, але й практик – намагався організувати українську інформаційну політику. 

 - Ця людина народила покоління, які поклали життя, щоб ми могли жити в незалежній Україні, - впевнений голова депутатської фракції ВО «Свобода» у Київській міській раді Юрій Сиротюк. -  Керуючи Агентством, він боровся проти інформаційної війни, яку більшовики вели проти України.  Коли Україна втратила незалежність, потрібні були такі слова, які б з попелу відродили державу. І Дмитро Донцов знайшов такі слова. Він написав книжку «Націоналізм». Яка створила людей донцовського типу - мужніх, шляхетних, яких не можна було купити чи залякати. Які до кінця боролися за Україну. І сьогоднішнє наше покоління, яке продовжує боротьбу, потребує людей донцовського типу. Нашою вдячністю буде продовження його справи – побудови великої України і перемога над ворогом. 

- Кредом життя Дмитра Донцова було «Не зупинятися на досягнутому», - зауважив начальник відділу обліку та збереження місць пам’яті Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд.Він став теоретиком однієї з політичних доктрин, без нього важко уявити український націоналізм. Дмитро Донцов постійно ставив собі нові завдання, перетворював політику на геополітику. Він слугує для нас поштовхом для подальшої праці в ім’я України 
 
Автором пам’ятної дошки є український скульптор Володимир Цісарик. Пам’ятну таблицю виготовили за меценатської допомоги Святоіванівського гетьманського мазепинського полку. 

Дмитро Донцов – публіцист, філософ та політичний діяч, ідеолог українського націоналізму, автор низки праць із ідеями самостійності та незалежності України, один із перших керівників Союзу Визволення України (СВУ), заснованого 4 серпня 1914 року. Із травня до листопада 1918-го Донцов був головою Українського телеграфного агентства, що є історичним попередником сучасного Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ».

Нагадаємо, в столиці урочисто відкрили барельєф Симону Петлюрі: фото.