В столичному метро «оселилися» фантастичні звірі знаної художниці

В столичному метро «оселилися» фантастичні звірі знаної художниці

Сьогодні у арт-вестибюлі станції «Золоті ворота» відкрили освітній художньо-документального проект до 110-річчя із дня народження української художниці Марії Примаченко та Дня Соборності України – «Жіночий вимір: Марія Примаченко». Він дає змогу дізнатися більше про життя і творчість видатної мисткині. 

Гостям підготували музичний подарунок  - виступ гурту «Шпилясті кобзарі».

На відкритті представили дивом вцілілі у воєнні роки одні з перших робіт Марії Примаченко, створені мисткинею у 1930-х роках. Найімовірніше, вони писалися як ілюстрації до байок чи казок. 

На інформаційних стендах представлені копії матеріалів Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, який виступив організатором події. Зокрема, серія фотопортретів художниці, переданих кінооператором Олександром Антипенком у 1975 році.

 - В нашому архіві є низка документів, пов’язаних з життям і творчості Марії Примаченко. Особисто вона подарувала нам одну з своїх робіт та пару фотографій. Крім того, ми знайшли документи про процес її висування на Шевченківську премію, лист на її підтримку Василя Касіяна. Мало хто пам’ятає, що ініціював це Борис Олійник, який на той час очолював редакцію журналу «Ранок»,  - розповіла директор Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва Олена Чижова.  – В архіві Михайла Стельмаха зберігається листівка з малюнком художниці, якою Марія Примаченко привітала письменника з Новим роком Також демонструємо відгуки відвідувачів виставки про її творчість. 

На одному зі стендів є матеріали з архіву родини художниці, надані правнучкою художниці Анастасією Примаченко. Дівчина зізналася, що прабабусю ледве пам’ятає, бо бачила її зовсім маленькою, та досі досліджує та відкриває її для себе. Будучи сильною жінкою, вона суміщала творчість з вихованням дітей, знаходячи у написанні картин спокій. У родини зберігається великий архів мисткині. 

Друга частина проекту – «Дитячий вимір: Марія Примаченко» - це копії робіт дітей з різних куточків України за мотивами творів мисткині. Їх написали учні шкіл з Києва, Львова, Миколаєва, Харкова, Дніпра, Чернігова, Маріуполя, Сєвєродонецька тощо.

 - Для експозиції ми відібрали 10 кращих робіт. Світ творів Марії Примаченко дуже близький до дитячого, дітлаха подобаються її яскраві оздоблені роботи, а також віршовані підписи. Крім того, до 110-річчя наступного тижня ми відриваємо виставку малюнків за творами Примаченко наших учнів в дитячій бібліотеці № 142 Голосіївського району, - поділилася директорка Київської художньої школи № 9 Наталія Баришполець

Співорганізатори проекту - Спілка архівістів України, БО “Благодійний фонд “Творча спадщина родини Марії Примаченко” та КП “Київський метрополітен”. Хто зацікавився постаттю Марії Примаченка, може також переглянути досі невідомі документи з Центрального державного історичного архіву України. 

Виставка експонуватиметься в арт-вестибюлі станції “Золоті ворота” до 23 лютого.

Нагадаємо, в центрі міста показують унікальні документи 100-річної давності.