Водійські права по-новому

Водійські права по-новому

Щороку в Україні отримують посвідчення водія близько 350 тис. громадян. На дорогах гине близько 3,5 тис. осіб. Найпоширеніші причини ДТП – факти невиконання водіями правил дорожнього руху та неправомірного отримання особами посвідчень водія.

Якщо необхідні зміни до законодавства будуть прийняті, то вже незабаром на українських водіїв можуть очікувати нововведення.

Так, буде впроваджено електронний кабінет водія, технологію ідентифікації за обличчям та автоматизований контроль іспитів.

Пропонується, що для запису на іспит не потрібно буде в обов'язковому порядку проходити навчання в автошколі. Можна буде зареєструватися самостійно через електронний кабінет.

- Нову модель напрацьовано завдяки аналізу корупційних ризиків чинних процедур складання іспитів. Закликаємо уряд якнайшвидше прийняти запропоновані нами зміни до постанов, включити «зелене світло» впровадженню відеофіксації та новим технічним рішенням. Давайте спільними зусиллями мінімізуємо купівлю посвідчень без складання іспитів, штучні перешкоди чи сприяння та протестуємо нові технології на засадах відповідального партнерства, – закликає менеджер проектів урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції» Олеся Архипська.

Також планується змінити порядок проходження медичної комісії для водіїв. Наприклад, зараз для отримання прав людина має пройти: терапевта, лора, окуліста, невропатолога, хірурга, а також лабораторні дослідження: розгорнутий аналіз крові, загальний аналіз сечі. Ми всі знаємо, що це – суто формальна і корупційна складова. Адже коли якийсь мажор збиває людину, то в нього у багатьох випадках знаходять купу захворювань, і суспільство ще має його пожаліти. Хоча чомусь він отримав права, незважаючи на перелік численних діагнозів. Тобто зараз в Україні неможливо притягнути лікаря до відповідальності за продаж медичної довідки. Чому б не зменшити перелік лікарів, наприклад, до окуліста та лора? У такому разі менше людей купуватимуть довідки, адже простіше пройти декілька лікарів, висновок яких дійсно важливий для безпечного водіння, аніж цілу купу непотрібних.

Ігор Єфремов, ІТ-фахівець урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції», розповідає:

- Проходження курсів з водіння має бути добровільною справою. Якщо ви впевнені в знаннях, можете прийти на іспит і без їх відвідування. Курси зараз – найбільша корупційна складова.

Наразі ціна за практичний іспит – 13 грн, але є висока ймовірність корупції. Наприклад, хтось здає завдання із заїзду в гараж, а хтось – ні. До когось поблажливіше ставляться, для когось – ні. У майбутньому планується збільшити вартість іспитів, при цьому унеможливівши корупційну складову, адже гроші мають іти до бюджету.