В центрі міста показують унікальні документи 100-річної давності

В центрі міста показують унікальні документи 100-річної давності

В рамках експозиції «Українська революція 1917-1921 років» Музею історичного центру міста до Дня Соборності відкрилася оновлена частина виставки «Україна соборна». Вона присвячена 100-літтю від дня проголошення Акту Злуки. Адже зовсім поруч, на Софійській площі, 22 січня під урочисті дзвони відбулася історична подія - проголошення Універсалу Соборності.   

- До 1992 року українська еміграція відзначала як головне свято нескореної української держави саме 22 січня, - зауважив історик Дмитро Гордієнко. -  Навіть в радянські часи не змогли знищити імпульс УНР. Нам важливо пам’ятати про тяглість – що Україна є правонаступницею УНР і виникла не на порожньому місці. Незалежність нам не впала з неба, а була здобути ціною багатьох людських життів. Ідея соборності, єдності правого і лівого берегів, була ще за часи козацьких гетьманів.  І центром соборності завжди був Київ. Всі розуміли: хто володіє Києвом, той володіє Україною. 

В історичному центрі Києві відбувалися і інші ключові події Української Революції, розміщувалися вищі органи влади УНР. Це відображено на виставці «Українська революція 1917-1921 років. Київський вимір». Тут можна побачити унікальні документи, друковані видання, поштові марки, державні банкноти УНР, нагороди, речі епохи з фондів Музею історичного центру міста Києва, Фундації ім. Олега Ольжича,  Музею Української Революції, приватних колекцій В. Давиденка, В. Киркевича, Л. Тоцького. 

Про найцікавіші експонати нам розповіла науковий співробітник музею Надія Григорівна Наумова. 


На Куренівському ринку ми купили флягу, що належала угорському солдату часів Першої світової війни. На ній він пише, що в 1915 році  повертається додому. Але в цій армії були і українці. Коли ми сьогодні говоримо про Злуку, то пригадуємо українських солдатів, які опинилися по два боки, в складі Австро-Угорської і російської армії. Ці воїни браталися, обмінювалися тютюном, співали пісні, тоді прийшла ідея цієї Злуки. Ця тяглість про те, що ми єдині, привела від першого Універсалу до Акту Злуки. 


Показуємо фотографії тих часів, керівників УНР і ЗУНР.  Вони покладали великі надії на Злуку. Не уявляли собі того жахіття більшовицької влади, яка прийде і знищить все на своєму шляху.  В якийсь мірі вони були наївними.  Йшла війна. В таких умовах спромоглися створити ЗУНР, від’єднавшись від Австро-Угорщині. Бажали донести до народу, що ми єдина нація.  


Оригінал Тез про незалежність України, представлених на мирній конференції делегацією Української Республіки в 1919 році в Парижі (з колекції Віктора Кіркевича).  Закінчується Перша Світова війна, у паризькому Версалі збираються делегації країн, які брали участь у війні і підписують мирний договір. Йде розподіл Європи. В цей важкий час група українців створює ці Тези про Україну, де надається інформацію про природу, географію, демографію, і економіку.  Скільки виробляє цукру, зерна, скільки людей зайнято на виробництвах – в цифрах і діаграмах. На той час в Україні вже існували кооперативи, кредитні банки. З цим документом Україна барала участь у Паризькій конференції, але, на жаль, європейські держави не підтримали Україну. 


На географічній карті показали українців як націю рожевим кольоровим, ареал проживання: частина Польщі, північний Кавказ, Кубань. 


Ця фотографія  з першої акції злуки 1990 року, коли ще Україна не здобула незалежність. Ініціював її Народний Рух. Ланцюг стояв від Львова до Києва, по різних вулицях столиці. Багато хто з учасників навіть не знали про Акт Злуки, що єднання вже відбувалося раніше. І наступного року відбулося проголошення незалежності.   

Екскурсії виставкою «Українська революція 1917-1921 років. Київський вимір» (експозиція розташована у Зеленій вітальні Київського будинку вчених НАН України, вул.. Володимирська, 45а) відбуваються кожного вівторка і четверга о 16.00. Записатися можна у чергового або за телефоном 234-31-90.

- Ми не лише запрошуємо на виставку. Цю саму тему ми піднімаємо на вулицях Києва, проводячи пішохідні екскурсії. Бо всі події відбувалися в основному на Володимирській вулиці, на Софійській площі, біля Михайлівського собору, - зазначає Надія Григорівна.  

Щодо екскурсій звертатися за телефоном 235-02-77.