В столиці урочисто відкрили барельєф Симону Петлюрі: фото

В столиці урочисто відкрили барельєф Симону Петлюрі: фото

Напередодні Дня Соборності у Києві відкрили меморіальний барельєф Голові Директорії УНР, Головному Отаману Військ і Флоту УНР Симоні Петлюрі.  Барельєф розташований на історичній будівлі по вул. Симона Петлюри, 2/4.  Це знакове місце  - тут у січні 1918 року тривали бої підрозділів Армії УНР з більшовицькими заколотниками. 

Ця дошка є першим увічнення пам’яті творця української державності  столиці.

На урочистому відкритті  були присутні віце-прем’єр-міністр України, Голова Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій Павло Розенко; Міністр культури України Євген Нищук; Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович; Герой України, начальник Київського військового ліцею імені Івана Богуна, генерал-майор Ігор Гордійчук – Герой України, начальник Київського військового ліцею імені Івана Богуна; ветеран 55-ї окремої артилерійської бригади ЗСУ Роман Кулик.

Під час заходу грав оркестр, меморіальний барельєф освятив протоієрей Павло Мельник та студенти Київської православної богословської академії. А вокаліст гурту «Хорея Козацька» Тарас Компаніченко виконав пісні Української Революції.

- Петлюра повертається в Київ. Спочатку в назві вулиці, тепер в меморіальній табличці, незабаром в повноцінному пам‘ятнику. Як символ боротьби за незалежність України, - зазначив Голова Українського інституту національної пам’яті  Володимир В’ятрович.  - На жаль, брехні про Петлюру не стало менше. Тому що Петлюра  - символ боротьби за свободу українців. На цьому місці Петлюра уважно спостерігає за тим, коли врешті приберуть із бульвару Шевченка пам‘ятник Щорсу, одному з тих хто стояв на заваді української незалежності. Бо не можна бути вповні вільним продовжуючи шанувати тих, хто вбивав нашу свободу.

Міністр культури Євген Нищук нагадав, що Симон Петлюра поєднував в собі військового реформатора та культурно освічену людину. Зокрема, він був ініціатором створення державної хорової капели, яка проїхалася світом, виконуючи, зокрема і «Щедрик» Леонтовича. А у 1920 році сприяв заснуванню Національного театру імені Франка. Євген Нищук підтвердив наміри поставити в Києві пам’ятник Симону Петлюрі, зазначивши що наразі КМДА має погодити для нього місце.  Одним з варіантів розглядається місце біля нинішнього Будинку вчителя.

Пам’ятна дошка Симоні Петлюрі була виготовлена  за кошт Київської міської адміністрації. Її автор – молодий київський скульптор Василь Маркуш. В Києві є його меморіальні дошки Михайлу Булгакову (на жовтому корпусі університету Шевченка), Володимиру Івасюку, Олександру Ільченку.  Скульптор зізнався, що барельєф з композитного матеріалу  був готовий ще рік тому. До речі, на виготовлення дошки місто витратило менше, ніж 50 тис. грн.

- Перед початком роботи я перечитав листи Петлюри, його статті в газетах. Вважаю, що він правильно розумів ситуацію українсько-російських відносин, знав, що робити, що потрібно створювати армію, мав чітку візію української держави. Водночас хотів показати Симона Петлюру не лише як військового діяча, а й як непересічну особистість. Що досі не розкрита. Наприклад, мало хто знає, що він був також театральним критиком, - поділився Василь Маркуш.   – Для створення барельєфу використовував фотографії Петлюри. Він в мене повернутий на три чверті, частина голови відрізана  - це символізує те, що втратив Петлюра, а також середовище, яке не сприяло втіленню його ідей.

Нагадаємо, киян запрошують подивитися на гігантський рушник Єдності.