На українську станцію в Антарктиді вирушили “мисливці-збирачі”, серед них - 4 жінки

На українську станцію в Антарктиді вирушили “мисливці-збирачі”, серед них - 4 жінки

До української антарктичної станції “Академік Вернадський” вирушила 24-та сезонна експедиція, найбільша за останні 18 років, до якої увійшли 26 дослідників та інженерів, серед яких і чотири жінки. Протягом двох місяців вчені проведуть численні дослідження та експерименти не лише на самій станції, але й на островах довкола неї.

Про це повідомляє офіційний сайт Міністерства освіти і науки України.

- Щороку ми відправляємо на нашу станцію експедицію, яка складається з двох частин. Це загін зимівників, що проводять постійні неперервні спостереження впродовж всього року, та загін сезонних дослідників, які працюють на станції впродовж антарктичного літа. Ця, 24-та експедиція, є особливою, – розповів заступник Міністра освіти і науки Максим Стріха.

За інформацією МОН, 24-й сезонний загін увійшли вчені різних спеціальностей, переважно геологи, геофізики, метеорологи та біологи. Серед них є як ветерани українських полярних досліджень (зокрема, деякі учасники Першої УАЕ 1996 року), так і зовсім молоді науковці. Окремо варто відзначити, що вперше за багато років українські полярні дослідження відкриті для жінок. Тож у сезонну експедицію цього року вирушили 4 жінки-науковиці.

- Якщо зимівники – це переважно “вартові”, то сезонники – це “мисливці-збирачі”. Основна задача сезонного загону – по 20 годин на добу бути мобільними, виходити далеко за межі станції, зокрема, на човнах, обстежувати сусідні острови, континентальний берег Антарктиди і збирати зразки, які поїдуть у десятки лабораторій в Україні, – пояснив завдання вчених керівник Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

За його словами, з 2002 року сезонні загони постійно скорочувалися і чисельно, і за терміном перебування на станції. Україна не використовувала на повну всі наукові можливості своєї станції.

- Зараз ми навпаки – робимо акцент на розвиток, тому відправляємо в сезонну експедицію найбільший після 2001-гороку загін. Тривалість періоду досліджень також найдовша за ці роки: понад 2 місяці. Значно розширюються й наукові завдання – і за тематикою, і географічно, – розповів Євген Дикий.

Стосовно географічного розширення, то низку експериментів вчені проводитимуть не лише на станції, але й на островах довкола неї. А деякі дослідження, передусім антарктичної рослинності та ґрунтів, охоплять території від Вогняної землі та субантарктичних островів до Південного полярного кола.

Використовуючи сучасне обладнання, вчені виконають низьку актуальних для української та світової науки досліджень:

- За допомогою спеціальних дронів та інноваційного програмного забезпечення будуватимуться 3-D моделі льодовиків;

- Розпочнуть комплексне дослідження різноманіття бактерій і вірусів;

- Вивчатимуть механізм “цвітіння” вод Південного океану;

- Досліджуватимуть поширення у водах Антарктики стійких органічних забруднювачів;

- Автоматизують метеорологічні дослідження, що відтепер включатимуть також вивчення сонячної активності.

За інформацією МОН, наразі ще триває відбір учасників у річну 24-ту експедицію. Долучитися до неї виявила бажання рекордна кількість людей – документи надали 178 кандидатів. Планується, що загін зимівників відправлять на станцію “Академік Вернадський” наприкінці березня, а до того вони пройдуть необхідне навчання.

Нагадаємо, у Києві розповіли, як реконструюють станцію “Академік Вернадський” у 2019 році: вперше з моменту передачі станції від Великої Британії до України відбудеться її серйозна модернізація – ремонт систем опалення, опріснення води, енергозабезпечення та обладнання для наукових досліджень.