Що трапилося з газом у Києві й Україні

Що трапилося з газом у Києві й Україні

У ЗМІ та соціальних мережах Києва мешканці столиці діляться емоціями з приводу нових рахунків за газ, які надійшли днями: люди дивуються різкому зростанню сум, позначених до сплати. Раніше кияни, в квартирах яких немає лічильників газу, платили майже вдвічі менше.

Між тим, на зворотній стороні кожної платіжки надано роз’яснення від ПАТ «Київгаз» чому плата підвищилася.

З  ексклюзивного роз’яснення, який надав «Вечірньому Києву» заступник голови правління ПАТ «Київгаз» з юридичних питань Юрій Лебедєв, стало відомо головне: ціна на газ не змінилася, змінилися норми споживання газу для домогосподарств, де немає приладів обліку блакитного палива. Норми було встановлено (вірніше –відновлено) у судовому порядку судами трьох інстанцій на рівні 9,8 кубів, і діють вони по всій Україні.

Уточнимо: до суду подавав не «Київгаз», а один з облгазів. Кабмін не зміг відстояти свою позицію і програв. Тому в деяких областях споживачі платять за газ за новими нормами споживання ще з осені. У Києві почнуть тільки зараз.

Ціна за 1 кубометр газу діє для всієї України і не змінювалася, вона дорівнює 8,56 за кубометр, - пояснює Юрій Лебедєв. – Змінилася норма споживання газу, від якої й залежить остаточна сума, прописана у квитанціях. Нажаль, у столиці ще недостатньо квартир і будинків із загальнобудинковими лічильниками. Звідси – й масове здивування, яке ми спостерігаємо в ці дні. Для тих, хто має лічильник, – нічого не змінилося, в тому числі й для тих, хто має пільги і лічильник. Пільгова норма така ж сама – 3,3 кубометри газу.

Підкреслю, що й норма споживання газу – єдина для всієї України, і Київ тут не виняток. Історія з судовими позовами від облгазів тягнеться вже кілька років. Й наразі завершилася так, як завершилася. Кабінет Міністрів міг, і зараз може, своїм рішенням внести зміни щодо норм споживання. Але практикою доведено, що надто низькими, як і надто високими, ці норми бути не повинні. Всі гроші від розрахунків киян за газ прямо потрапляють на єдиний рахунок, з якого одразу 87 відсотків суми йде на рахунок "Нафтогазу України".

У тому, що відбулося в Україні, і в Києві зокрема, з новими сумами у платіжках містян, немає ніякої політичної складової: суто математика і юриспруденція. І ситуацію може змінити той орган вищої влади, у кого є на те повноваження. Крім того, спеціалісти очікують, що у державі буде введено сезонні норми споживання газу, і взимку платитимемо більше, влітку – значно менше, а також - регіональні норми, і приберуть позицію про підігрів води на газових плитах влітку під час її відсутності через планові відключення мереж гарячого водопостачання на профілактику.