Корупцію подолає нова концепція: для будівельної галузі розробляють план

Корупцію подолає нова концепція: для будівельної галузі розробляють план

Як має функціонувати будівельна галузь без корупції? Таке питання постало на нещодавньому брифінгу, на якому презентували проект Концепції публічного управління у галузі будівництва.

Організаторами цього заходу виступили представники державних та недержавних організацій: Верховної Ради, міністерства регіонального розвитку та будівництва, урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції», держпідприємства «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування», Координаційного центру забезпечення взаємодії з Кабінетом міністрів, Центру геоінформаційних систем «ДІПРОМІСТО», Національного університету біоресурсів і природокористування, громадського об`єднання «Громада Андріївський Узвіз», Міжнародної ради з охорони пам’яток та історичних місць України.

Під час брифінгу експерти оцінювали основні засади проекту Концепції публічного управління в галузі будівництва: інформаційну взаємодію містобудівного та державного земельного кадастру, держреєстру речових прав на нерухоме майно, адресного реєстру, реєстрів пам’яток культурної спадщини.

Також обговорювали проблеми, пов’язані з узгодженням земельного та містобудівного законодавства, дозвільними процедурами, систематизацією норм містобудівного кодексу, дієвою системою архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

На думку спікерів, дана Концепція дозволить зробити більш прозорою та відкритою діяльність у будівництві та унеможливить «ручне» управління у цій галузі. Такі кроки сприятимуть зменшенню корупційних проявів та збільшенню нових інвестицій.

Відсутність затверджених генпланів та детальних планів забудови, містобудівні умови, які видаються, на жаль, у ручному режимі — це все наслідки недосконалого управління в галузі і відсутності публічного доступу до інформації про неї, — переконаний заступник мінрегіонбуду Лев Парцхаладзе. — Через це маємо проблеми із забудовою, диспропорцію між будівництвом житла та соцінфраструктури. Нам потрібно створені прозорі правила гри для всіх учасників. І Концепція публічного управління у будівництві дозволить це зробити. Тому ми дуже зацікавлені у її розробці. Докладемо всіх зусиль, щоб Концепція стала практикою і привела до прогресу — сталого розвитку міст та комфортного середовища для громадян.

Для того, щоб Концепція запрацювала, потрібно ще створити цілу низку передумов, які пов’язані зі спрощенням процедур і скорочення термінів отримання дозвільної документації для введення в експлуатацію об'єктів.

Новим принципом має стати отримання не лише земельних ділянок від міста, а й підготовлених проектів для інвестування та будівництва. Також планується посилити відповідальність чиновників і покінчити з бюрократичними перешкодами. Ці та інші заходи дозволять знизити вартість будівництва на 10-20%, зменшити корупцію на 90% і в десятки разів збільшити залучення інвестицій у галузь.

Як стверджують експерти, видача дозволів на будівництво повинна видаватися саме під об'єкт, а не юридичній особі, яка на етапі розвитку проекту може змінюватись. При продажах проекту чи  заміні юрособи повинно зберігається цільове призначення об'єкту. Таке нововведення приведе до того, що товаром на ринку буде не земля, а об'єкт будівництва. Адже сьогодні у нашій країні активно торгують землею. А ціна землі залежить від того, який об'єкт на ній планується побудувати. Наприклад, якщо йдеться про 100-поверховий будинок, то відповідно й ціна буде високою, а якщо в даному житловому масиві діє обмеження висоти, то ціна землі різко падає.

Питанням номер один у будівельній галузі має стати боротьба з корупцією. З цією метою Мінрегіон зробив досить багато кроків: починаючи від децентралізації і закінчуючи запровадженням прозорої системи в роботі Науково-технічної ради, введення нових правил та містобудівної політики. Але все ще доводиться констатувати: корупція у будівельній галузі не лише залишається, а й не дає можливості людям повірити у прозорі процедури. І територіальні органи ДАБІ, місцеві і новоутворені органи, яким ми передали повноваження, залишаються в зоні не тільки корупційного ризику, а й інколи стають самим осередком корупції.

За даними Генпрокуратури, останніми роками будівельна галузь стала об’єктом чи не найбільшого вимагання хабарів. Це свідчить про широкомасштабну систему збирання «данини». Тому правоохоронні органи теж повинні залучатись до боротьби з цим негативним явищем.