Під столичним судом спалили 370 млн грн

Під столичним судом спалили 370 млн грн

В Україні 260 тисяч ВІЛ-інфікованих. Лікування отримує лише 90 тисяч.

Сьогодні ВІЛ-позитивні українці вимагали від суддів проведення експертизи патентів щодо препарату лопінавір/ритонавір (Алувіа) компанії-виробника AbbVie для лікування ВІЛ, яка не може завершитися вже близько року.

Від цього рішення залежить доля 138 тисяч ВІЛ-інфікованих пацієнтів, які чекають завершення процесу та доступу до більш дешевого лікування.

Наразі Україна вимушена закуповувати брендовий препарат для лікування ВІЛ лопінавір/ритонавір (Алувіа) від єдиного виробника компанії AbbVie.  Допоки не закінчиться дія патентів на препарат Алувіа, інші більш дешеві препарати на наш ринок потрапити не можуть, а відтак 138 тис. українців залишаються без лікування.

Дмитро Шерембей, голова БО «100% Життя» зазначає, що в цивілізованих країнах таких проблем нема: адже через 20 років автоматично закінчується патент. Але в Україні хворі люди вимушені бігати по судах, відстоюючи своє право на життя. Поки суд думає, чи скасовувати монополію, йдуть гроші платників податків та вмирають люди.

- Суд своїм зволіканням заблокував лікування для 138 000 пацієнтів з ВІЛ. Це просто злочин, адже пацієнти, яким лікування потрібно вже сьогодні, можуть не дочекатись такої довгої експертизи, - Дмитро Шерембей.

 Держава переплачує на закупівлі препарату лопінавір/ритонавір (Алувіа) більше мільйона гривень в день, за рік ця сума сягнула 370 млн гривень.  Таку суму у вигляді сувенірних грошей  пацієнти символічно спалили під будівлею суду.

До речі придбати препарати антиретровірусної терапії в аптеках українці не можуть. Є державна програма, яка забезпечує хворих ліками. Але на всіх, як відомо, «солодких пряників» завжди не вистачає. Тому вихід на український ринок дженериків, які використовують в усьому світі, зміг би забезпечити більшу кількість хворих ліками.

ВІЛ-інфікована 40-річна Олена Стрижак лікується препаратом Алувіа. Отримує жінка ліки безкоштовно. Вона  зазначає, що тепер має пожиттєво використовувати цей препарат двічі на день. Тобто просто припинити його пити хоча б на місяць не може, адже це загрожує її здоров’ю.

- Ми за альтернативу та против монополії, - додає Олена.

До речі, сьогоднішній суд знову нічим не обнадіяв хворих: судове засідання черговий раз перенесено.