В Печерському районі пояснили, як охороняти пам’ятки

В Печерському районі пояснили, як охороняти пам’ятки

В Печерській РДА провели зустріч керівництва Департаменту охорони культурної спадщини КМДА з керівництвом Печерської РДА щодо укладання охоронних договорів на пам’ятки. На зустрічі були присутні директор Департаменту охорони культурної спадщини Олександр Никоряк, начальник відділу охорони культурної спадщини Вартан Азатьян, перший заступник голови Печерської РДА Павло Бабій, в.о. директора КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району Сергій Лавриненко та інші. 

Головними темами для обговорення стали проведення ремонтно-реставраційних робіт поточного характеру на пам’ятках архітектури без укладання охоронного договору по дефектному акту; укладання охоронних договорів в умовах законодавчих змін; напрацювання алгоритму дій співпраці між учасниками зустрічі.

У Печерському районі нараховується близько 140 пам’яток, найвідоміші – комплекс Києво-Печерської Лаврі та музей Київська фортеця. Але крім того, є багато садиб, особняків і житлових будинків, які знаходяться в комунальній чи приватній власності. 

Як зазначила юрист Департаменту Ірина Черненко, керуючим компаніям, перед тим, як розпочинати будь-які роботи на об’єкті культурної спадщини, варто проконсультуватися в Департаменті. Бо існує певний перелік робіт згідно з чинним законодавством – і в Департаменті готові пояснити, що і як можна робити, яким чином це оформити в документах, щоб отримати погодження і можливість виконати роботи. 

В.о. директора КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району Сергій Лавриненко зауважив, що з орендарями проблем немає, бо про них є вся інформація і договори. А ось з власниками об’єктів ситуація гірше, бо не з усіма укладені договори і погодження, а деякі й взагалі не відомі.  

 -  Ми напрацьовували алгоритми для співпраці з комунальними підприємствами, які утримують пам’ятки, що є власністю територіальної громади міста Києва. Тому що ж тенденція порушення законодавства про охорону культурної спадщини приватними власниками об’єктів. Люди на місцях – ЖКЕДи, двірники – першими бачать такі порушення і мають змогу підготувати інформацію, щоб ми оперативно вжили заходів щодо цих порушень. З нашого боку, якщо ми виявляємо правопорушення і не знаємо, хто є суб’єктом, очікуємо інформацію від них. В цьому полягає співпраця, - зазначив після зустрічі  начальник відділу охорони культурної спадщини Вартан Азатьян. - Тут важливо пам’ятати, що на всі роботи, пов’язані з вхідною групою, встановленням кондиціонерів чи витяжок потрібні дозвільні документи, погоджені з Департаментом. Ми маємо зберегти ці пам’ятки в сучасних умовах користування ними. Основні правопорушення – виконання робіт без проектно-дозвільно документації, яка має бути погоджена з нами. Ми сподіваємося на співпрацю з районами, а саме на швидке повідомлення щодо порушень, тоді ми зможемо оперативно відреагувати – направити припис, зупинити порушення і в разі серйозних випадків надати інформацію правоохоронних органам. 

Такі зустрічі будуть проведені в усіх районах, особлива увага до тих районів, де сконцентрована найбільша кількість пам’яток міста  - це Печерський. Шевченківський, Подільський. 

Кияни також мають змогу контролювати порушення законодавства у сфері охорони культурних пам’яток. В інформаційно-аналітичній системі «Майно»  на мапі є шар «Пам’ятки культурної спадщини». Наразі ця база працює в тестовому режимі. Додавши цей шар, можна на карті побачити наявні пам’ятки, натиснувши на конкретний об’єкт, отримати інформацію – назва, історична довідка, вид і тип пам’ятки, технічний стан, охоронні договори, дозволи на рекламу, роботи (земельні археологічні), інспекційні перевірки та судові рішення. Одразу в системі є можливість подати звернення про порушення. Також можна звернутися безпосередньо до Департаменту охорони культурної спадщини, бажано сфотографувати ймовірне порушення.