Репік: 3-річне планування концентрує бюджетні ресурси на пріоритетах, які дають результат

Репік: 3-річне планування концентрує бюджетні ресурси на пріоритетах, які дають результат

Нещодавно набули чинності зміни до Бюджетного кодексу, якими на державному рівні започатковується середньострокове (трирічне) бюджетне планування. На думку посадовців, це дозволить більш прогнозовано та ефективно витрачати державні кошти та системно впроваджувати необхідні стратегічні проекти.

Директор Департаменту фінансів Київської міської державної адміністрації  Володимир Репік розповів “Вечірньому Києву” про те, як ці законодавчі зміни вплинуть на фінансову політику столиці:

- Яким чином впровадження 3-річного бюджетного планування вплине на бюджетний процес на місцевому рівні? Що зміниться у плануванні  бюджету столиці? 

- Дуже багато нормативних актів, які регулюють бюджетні правовідносини, дісталися молодій державі Україна в спадок від СРСР. Знадобилося майже 10 років, щоб у липні 2001 року Верховна Рада України ухвалила Бюджетний кодекс – систематизований документ, який заклав фундамент для програмно орієнтованого бюджетування. Середньострокове бюджетування веде свою історію від 2002 року. Саме з цього часу Міністерство фінансів України поставило перед собою завдання змінити в Україні систему планування. Вікно можливостей спрацювало лише в 2018 року.

- Класикою бюджетного процесу є і, напевно, залишиться визначення, за яким потреби безмежні, а ресурси обмежені. За таких умов докорінною відмінністю середньострокового планування є систематизація галузевих політик, концентрація бюджетних ресурсів на пріоритетах, які дають найбільш ефективний результат, зокрема в середньостроковій перспективі.

- На рівні місцевих бюджетів повнофункціональне трирічне бюджетування планується запроваджувати, починаючи з бюджету на 2021 рік.

- Бюджет на 2020 рік визначено як перехідний, виключно для складання трирічного Прогнозу місцевого бюджету. Хоча практика роботи Департаменту фінансів і накопичена статистика дозволяє нам запропонувати трирічне бюджетування вже з 2020 бюджетного року. Для цього потрібні, в першу чергу, регламентні зміни в роботі органів місцевого самоврядування, починаючи від розпорядників бюджетних коштів і завершуючи регламентом Київради.   

-Для бюджету столиці потрібно змінювати, в першу чергу бюджетний календар, орієнтуючись на те, що кінцевою датою затвердження бюджету Київрадою є 25 грудня, а йому передуватиме ухвалення Прогнозу місцевого бюджету (аналог Бюджетної резолюції). Суттєво збільшується роль головних розпорядників бюджетних коштів, адже бюджетування опиратиметься на їх середньострокові плани діяльності.

- Якщо зміни будуть позитивними, то в чому саме переваги нового підходу?

- Зміни будуть позитивними. Я в цьому не сумніваюся. Країна і місто з кожним роком дорослішають, покращується культура бюджетування. Трирічне бюджетування дозволяє відійти від ситуативної оцінки поточного фінансового стану міста, націлює на об‘єктивну оцінку фінансової спроможності майбутніх періодів та пошук прагматичних управлінських рішень. Це основні переваги.

- Як середньострокове планування вплине на фінансування міських цільових програм?

- Жодним чином не вплине. Середньострокове бюджетування спонукає до переосмислення логіки та статусу міських цільових програм в бюджетному процесі. Не може обсяг фінансування однієї лише програми дорівнювати половині бюджету розвитку всього міста. Скоріше за все, їх усі потрібно буде переглядати з огляду на те, наскільки адекватним є ресурсне забезпечення програм.

- В моєму розумінні, комплексну роль міських цільових програм могла б виконувати секторально збалансована трирічна Програма економічного та соціального розвитку, яка б приймалася у травні-червні і давала старт бюджетному процесу. 

- Чи зміниться щось у процедурі/строках затвердження наступного міського бюджету у поточному році?

- Для того, щоб такі зміни відбулися, необхідно ухвалити низку організаційно-розпорядчих актів, як на державному, так і на місцевому рівні. Тож ми над цим працюємо.

Нагадаємо, як повідомляв “Вечірній Київ”, відповідно змін до Бюджетного кодексу Міністерство фінансів України переходить на середньострокове планування бюджету, яке становитиме три роки, та стане головною бюджетною реформою країни.