У столичному Колесі болгарський режисер поставив драму земляка

У столичному Колесі болгарський режисер поставив драму земляка

   Якщо ви помітили, то останнім часом в репертуарах театрів України стали з'являтись вистави, в назві яких присутнє звернення до батьків.  Дорослі люди із завзятістю шукають відповіді на проблеми у своєму дитинстві, стосунках з батьками.

Ось і в столичному "Колесі", керуючись вченням Фрейда про пошуки відповідей у дитячих спогадах, в прем'єрній виставі звертаються з питанням "Мамо, де ти?".  Автор п'єси відомий у Болгарії не тільки своїми драматургічними творами, а й громадською діяльністю, письменник Калін Ілієв. На замовлення театру перекладом займалась українська літераторка Анна Багряна.

З  цим драматургом "Колесо" пов'язують давні стосунки. В афіші "Колеса" 10 років тому можна було побачити інший його твір "Off Кордон". А самого Каліна Ілієва пов'язує з Україною  генетична пам'ять, предки драматурга родом з Вінниччини.  

Обираючи п'єсу для постановки,  художній керівник театру Ірина Кліщевська  вирішила, що краще зрозуміти і докопатись до підтекстів автора п'єси зможе його співвітчизник. Саме тому до Києва було запрошено режисера Явора Бінєва.  Варто сказати, що реалізація цього проекту без підтримки Culture Bridges - програми Британської ради в Україні, була б неможлива. Постановка вистави відбувалась в короткий термін. Та й акторам довелося виходити із професійних зон комфорта, відчуваючи різницю між акторськими школами України та Болгарії.

Художній керівник театру «Колесо» Ірина Кліщевська зазнача що в афіші театру це вже друга вистава відомого болгарського драматурга. До цього на сцені «Колеса» представляли австрійську, французьку драматургію.

Працюючи над п’єсою, режисер запропонував змінити місце дії. Прибираючи зайвий пафос, він переносить місце на знімальний майданчик, де все здається більш цинічним та спрощеним. От тільки чи все так насправді?   Час від часу, мов на знімальному майданчику, на сцені прокручують безліч дублів однієї і тієї ж сцени, бо щось забули сказати чи не врахували якийсь момент... За сюжетом, головний герой — «жіночий» лікар, гінеколог. Представниці прекрасної половини — його робота та кара. Він прагне щирості та почуттів, а в них на першому місці — гроші. До речі, якщо вірити старині  Фрейду, гроші — це символ сексуальної енергії та сексуальних бажань. Можливо, саме тому жінки їх хочуть?

Усе вийшло експресивно й по-сучасному. Виставу з високим професіоналізмом  і талантом втілили в життя актори театру Олег Коваленко, Ольга Армасар, Валентина Бойко, Анна Артем’єва й Марія Грунічева. А сценографія Людмили Повжик змогла перенести енергію вистави на інший рівень кольорових та просторових рішень. Можна сміливо стверджувати: вистава вдалася!

Фото Ірина Марконі