15 подій січня для справжнього киянина: невідомі сторінки історії

15 подій січня для справжнього киянина: невідомі сторінки історії

Ми зібрали лекції, презентації та багато інших цікавих подій, завдяки яким ви побуваєте у різних епохах та відкриєте для себе чимало нового про місто. 

Лекція Ольги Друг "Різдвяний Київ кінця XIX - початку XXст."

«Веселого Різдва та щасливого Нового року!» – ці слова часто звучать у  святкові зимові дні.  А  чи знаєте ви, що вперше вони з’явилися на листівці  ще у 1840 р?! Чим же відрізняється різдвяна ялинка киян  кінця ХІХ  - початку ХХ ст. від ялинки новорічної 1950-60-х років? Якими іграшками прикрашалися ялинки,  хто і як їх виготовляв та яким чином? Адже історія новорічної іграшки – це історія країни! Хто виготовляв Дідів Морозів та Снігуроньок у 1920-40-і рр? На ці та інші питання ви отримаєте відповідь на казковій лекції Ольги Друг  – людини, яка все життя досліджує історію нашого Міста.

На лекції будуть розглянуті різноманітні вітальні різдвяні та новорічні листівки кінця ХІХ ст. – початку ХХ ст., 30-х -60-х років ХХ ст., а також новорічні листівки
української діаспори
, серед художників таких листівок – Василь  Кричевський, Галина Мельник та інші.
 
Коли: 9 січня о 19.00
Де: Контрактова площа, 7
Вартість квитка: 140 грн. (попередня оплата після реєстрації), 180 грн. на місці

Лекція «Маріїнський парк: місце поховань жертв і героїв»

Сучасний Маріїнський парк в урядовому кварталі столиці приховує величезну кількість поховань. Але про більшість цих могил відвідувачі парку навіть не здогадуються. Про історію поховань, про героїв Української революції 1917–1921 років, про жертви більшовизму розкаже під час своєї лекції «Маріїнський парк: місце поховань жертв і героїв» історик Олександр Кучерук, завідувач відділу Національного музею історії України «Музей Української революції 1917–1921 років». Також під час лекції буде представлена його праця «Некрополь Маріїнського парку», яка нещодавно зʼявилася друком.

Коли: 10 січня о 16:00 
Де: «Музей Української революції 1917–1921 років», Київський будинок вчителя, вул. Володимирська, 57.
Вхід вільний.

Презентація книги Олега Тоцького «Семь историй киевского метро»

У новому виданні дослідника метро Олега Тоцького розкрито багато фактів як радянського періоду, так і часів незалежності України. Цілий розділ у книжці присвячено створенню станції київського метрополітену «Золоті ворота». У розділі розкриваються й таємниці створення унікальних мозаїк, на яких зображені не тільки давньоруські орнаменти, а й церкви та історичні персонажі часів Київської Русі.

Читачам буде цікаво дізнатися й про занедбані тунелі, що з'явилися після будівництва метрополітену. Нині ці атмосферні місця достойні стати локаціями для зйомок голлівудських фільмів у жанрі «постапокаліпсис» або бути описаними у фантастичних романах. 

У виданні вдало чергуються рідкісні архівні знімки, частина яких публікується вперше, і сучасні авторські фотографії. Унікальність зйомки Олега Тоцького в тому, що більшість кадрів зроблено в недоступних для простого пасажира місцях — робочих тунелях, підплатформних і підескалаторних приміщеннях, вентиляційних шахтах і простих «побутівках» електромонтерів. Автор неодноразово бував і на так званих станціях-«привидах».  Крім того, читач зможе побачити, як виглядають звичні для всіх станції без людської присутності, — в нічний час вони найчастіше скидаються на підземні храми.  Про все це і більше про приховані від нас таємниці метро йтиметься на презентації.

Коли: 10 січня о 18.30
Де: Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В.Г. Заболотного, просп. Перемоги, 50
Вхід вільний

Музичний провулок: розповідь Михайла Кальницького

На зустрічі розкажуть про те як виник, звідки отримав назву і куди, зрештою, подівся Музичний провулок? Це невеликий за площею, але дуже важливий куточок старого Києва, в якому сьогодні знаходиться Urban Space 500.  Про історію споруди та околиці розповість києвознавець, член колегії Головної ради Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Михайло Кальницький. Історичні факти проілюструють унікальні старі фото та архівні плани, а історії Михайла перенесуть нас на багато років назад.

Коли: 10 січня о 19.00
Де: Urban Space 500, вул. Б. Грінченка, 9
Вхід вільний

Презентація книги “Фотоспомин. Київ, якого не стало”

Автор видання Василь Галайба  почав цікавитися історією Києва з 1960-х років, а  в 1970-80-і роки наполегливо  ходив вулицями Києва і фотографував  стару забудову, чи як він говорив «розвалюшки». Незабаром їх масово почали зносити, отож світлини Галайби -  часто єдина можливість уявити ці споруди.   Вже стала бестселером його книга “Фотоспомин. Київ, якого немає: анотований альбом світлин 1977—1988 років” (2000). У новому фотоальбомі Василя Галайби, значно розширеному і доповненому,    фотооб’єктив автора зафіксував невблаганний плин часу київської забудови ХІХ–ХХ століть. Києвознавець Євгеній Маковський і автор представлятимуть книгу, появу якої чекали всі, хто знає і любить Київ.Розповідь супроводжуватиметься  відеорядом.

Коли: 12 січня о 12.00
Де: Будинок-музей Тараса Шевченка, пров. Шевченка, 8а
Вхід вільний

Інтерактивна пізнавальна програма «Хочу знати про Хрещатик»

Дітей віком від 12 років запрошуюьб взяти участь в інтерактивній пізнавальній програмі «Хочу знати про Хрещатик» (в рамках виставки «Відбудова Хрещатика: конкурс та проектування»), що відбудеться у виставкових залах «Хлібні» Національного заповідника «Софія Київська». 

Юні відвідувачі зможуть познайомитись з історією наймасштабнішого архітектурного конкурсу XX століття: побачити оригінали проектів, присвячених головній вулиці нашої столиці, та величні плани її реконструкції у повоєнні роки. А різноманітні конкурси та захоплююча вікторина під час програми дадуть учасникам можливість уявити, як міг би виглядати Хрещатик, якби ці оригінальні проекти та інженерні ідеї були реалізовані.

Коли: 12 січня о 12.00
Де: у виставкових залах «Хлібні» Національного заповідника «Софія Київська», вул. Володимирська, 24
Вартість участі: 50 грн. Реєстрація за телефоном: (044) 278-44-83; (098) 254-07-37.

"Художники Володимирського собору"

Ви дізнаєтеся, які художники запрошувалися для робіт в соборі, і чому більшість з них відмовилися. Хто з художників став жертвою інтриг членів соборного комітету. Хто писав знамените «київське небо» в головному куполі, а хто - всі тексти в соборі. Хто переніс на стіни практично всі сюжети Васнецова, а хто навіть позував для «Розп'яття». Нарешті, яка церква в Україні була розписана за ескізами Володимирського собору. Екскурсовод - Оксана Воробйова. 

Коли: 12 січня о 12.00
Де: біля входу до Володимирського собору
Вартість участі: 100 грн.

Лекція Михайла Кальницького "Чехи в Києві"

Вона не тільки нагадає про відомий факт, що деякі сторінки з пригод бравого солдата Швейка написані в Києві, а й наведе сторінки напівзабутого сиквела роману про Швейка, де частина дії відбувається безпосередньо на київських вулицях і в заміській Дарниці. Крім того, буде розказано про зв'язки з Києвом засновників незалежної Чехословаччини, в тому числі її першим президентом Масариком, про роль заїжджих чехів в залученні нашого міста до футболу і про те, яких поглядів дотримувався в полеміці про походження слов'ян відомий археолог Вікентій Хвойка.

Коли: 12 січня о 16.00
Де: Книжковий Клуб Булгакова, Андріївський узвіз 13
Вартість квитка: 140 грн., при оплаті заздалегідь 120 грн. Потрібна реєстрація

"Київ очима українських художників і архітекторів"

Виставка присвячується чудовим видам столиці України. Є можливість прибати роботи, які сподобалися. 

Коли: до 18 січня
Де: Центр культури і мистецтва КПІ, пр. Перемоги, 37 (фойє)
Вхід вільний

Лекція: Київські адреси Розстріляного відродження

Доба Українського Ренесансу припадає на період, коли столицею радянської України був Харків. Мистецька богема потягнулася туди.  Проте не всі митці уподобали нову столицю. Багатьом більше до душі та для творчості припав стародавній сивий Київ. І вони залишилися. Тут розквітнув їхній талант і кохання, вони стали свідомими, успішними і щасливими. Тут їхнє життя перетворилося на пекло. Тут вони отримали вирок і ступили на шлях у вічність… 

Трьом найяскравішим постатям «Розстріляного відродження»: Євгену Плужнику, Валеріану Підмогильному і Григорію Косинці, трьом найближчим друзям в колі літераторів, присвячується лекція Алли Бондаренко. Ви дізнаєтесь, в яких будинках жили письменники, якими вулицями ходили, де і з ким збиралися і спілкувалися, як виглядали їхні оселі, де відбувалися найважливіші події їхнього життя. Ви побачите Київ – місто початку минулого сторіччя очима самих письменників та їх героїв. Дізнаєтесь про останні дні життя письменників у Києві із спогадів їхніх дружин, друзів та агентурних донесень, що зберігаються в архівах СБУ. Окрема сторінка – дружини письменників, музи митців за життя та берегині їхньої творчості і пам'яті після загибелі. 

Коли: 13 січня о 13.00
Де: Контрактова площа, 7
Вартість участі: 170 грн., реєстрація

"Гастрономічна подорож Києвом XVII століття"

Охочих запрошують «повечеряти» у Києві часів Богдана Хмельницького. Приєднавшись до мандрівників з далеких країн, що залишили описи відвідин Києва сер. XVII ст., та увімкнувши уяву, ви побуваєте на шляхетському та козацькому бенкетах, відвідаєте урочисті монастирські трапези.  Відкриєте для себе забуте «обличчя» елітарної київської кухні часів Гетьманщини та дізнаєтесь: чому Богдан Хмельницький був пристрасним поціновувачем кави, яку страву з наркотичними властивостями шляхтичі вживали по завершенню трапези, як вплинув на київську кухню XVII ст. найвідоміший кулінар Речі Посполитої – «кухмістр» краківського воєводи Станіслав Чернецький, чому у київських монастирях урочисті трапези розпочиналися з вишуканих десертів, а не завершувалися ними.

Ігор Нетудихаткін  – завідувач сектору Музей «Андріївська церква» Національного заповідника «Софія Київська»,  автор понад 40 наукових публікацій, зокрема –  «Старожитня кухня Київських митрополитів: меню, рецепти та протокол трапези XVII-XVIII ст.» (Київ, Видавництво «Горобець», 2018) – обіцяє пригоду!

Коли: 15 січня о 19.00
Де: Контрактова площа, 7
Вартість:  140 грн при передоплаті після реєстрації,  на місці 180 грн.

Могилянка. Початок. Київське Богоявленське Братство

У період, коли над українською культурою і українською вірою нависла загроза знищення, по території України і сусідніх земель у великих містах починають з'являтися православні братства, метою яких було гуртувати активну інтелігенцію навколо ідеї збереження і творення української культури, науки, Традиції.  Одним із таких братств є Київське Богоявленське братство, до якого долучалися непересічні люди - і Петро Конашевич-Сагайдачний із козацькою старшиною, і Петро Могила і багато інших діячів науки, військової справи, релігії. На території Братства - у Богоявленському соборі - відбувалося відновлення українського православ'я, а школа, утворена при ньому, згодом стала Києво-Могилянською академією. 

Про це і дещо більше - в лекції Богдана Березенка "Могилянка. Початок. Київське Богоявленське Братство в контексті братського руху". Лекція відбудеться в приміщенні організації "Український студент". По завершенні лекції спробують подискутувати про актуальність в нинішній час існування таких структур як братства, зважаючи на важливий історичний момент в діяльності нашої Церкви.

Коли: 17 січня о 16.30
Де: Контрактова площа, вул. Волоська, 8/5, підвал 4 корпус
Вхід вільний

МетроКвест #3: Лабіринт

Що ви знаєте про метро, використовуючи його майже щодня? Для когось це засіб пересування, а для іншого витвір мистецтва і загадковий лабіринт, який пройти під силу не кожному. Квест по лініях метрополітену надасть можливість вам поглянути на метро по-іншому.

Безліч завдань з різними варіаціями проходження - це великий пазл із цікавих картин, вітражу, скульптурних елементів, декору, мозаїк та ліпнини. І ваше завдання - знайти, розгадати і зібрати цей пазл.  Квест в метро - це відмінне проведення часу для всієї родини, цікава і пізнавальна подорож по лабіринтах метрополітену.

Що потрібно, щоб прийняти участь в квесті: зібрати команду з 2-7 осіб (якщо у вас немає команди - реєструйтесь, для вас зберуть команду),  заповнити реєстраційну анкету,  прийти грати в квест в доброму гуморі. Усі завдання виконуються в підземці метрополітену. Тривалість квесту - 2-3 години + нагородження команд.

Коли: 19 січня о 12:00.
Де: старт на Бессарабській площі (біля PinchukArtCentre)
Вартість участі: 200 грн з особи або 350 грн на двох, діти шкільного віку - 80 грн, діти дошкільного віку безкоштовно, довідки за тел. 093-128-4-128

Вистава "Казки Маріїнського парку"

Казки Маріїнського парку - це прості і нехитрі комедійні історії про звичайних киян, без претензій на менторство. Для всіх, хто любить Київ! Якщо ви хоча б один раз гуляли по старовинному Маріїнському парку, що розкинувся над Дніпром, то напевно зустрічали там дивакуватого чоловіка в старомодному капелюсі. Він або повільно ходить центральною алеєю парку, або сидить на лавочці. Його можна зустріти в парку за будь-якої погоди щодня після сьомої вечора. Бачили? Ну, якщо побачите, неодмінно підійдіть до нього і попросіть розповісти одну з численних історій, записаних в його Книзі Казок. Книга - з ним. Зазвичай, він у доброму гуморі і, напевно, не відмовить вам поділитися однією зі своїх чарівно-звичайних історій. А може, і не однією, а відразу декількома ... Адже в казці - все як у житті, а в житті - все як у Казці. Якщо ж ви дуже-дуже захочете, то ваша Казка, про яку ви мрієте, збудеться!
Вистава для сімейного перегляду з дітьми від 11 років; обіцяють приємний атмосферний післясмак і гарний настрій, а також чай і кава для глядачів

Коли: 20 січня о 19.00
Де: Київська фортеця, вул. Госпітальна, 24-А
Вартість квитків: 100 грн.

Радянський Поділ. Конструктивізм 1926-34

Дослідник радянської архітектури, автор публікацій і виставок Семен Широчин розкаже про те, як при тоталітарному режимі створювався публічний простір. Ви дізнаєтесь про електрифікацію та перші п’ятирічки, про розваги на Подолі - кінотеатр Жовтень і клуб Харчовик.

Дослідникам(цям) буде цікаво дізнатися про яскраві художні і конструктивні рішення, новації в архітектурі. Ви сформуєте для себе чіткий контекст будівель і міських проектів: мистецький — художні течії в СРСР, конкретно в Україні і соціальний — життя людей, ідеї, устрій міста.Також побачите широкий контекст руйнувань і забудови, відбитих в характері середовища. Почуєте про еволюцію підходів та уявлень про старовину в радянському містобудуванні. Як місцевий(а) житель(ка) або зацікавлений(а) в історії міста, ви побачите з нового боку старі знайомі будівлі, дізнаєтеся їхні історії, імена людей, пов'язані з ними. Зможете уявити, як виглядало місто навколо вас 30, 50, 100 років тому, що залишилося, а що зникло. 

Коли: 31 січня о 19.30
Де: IZONE, Набережно-Лугова 8, 4-ий поверх
Вартість участі: 200 грн., реєстрація обов'язкова