В столиці розкрили секрет Данили Червоного

В столиці розкрили секрет Данили Червоного

Минулого року вийшов роман «Червоний. Без лінії фронту» Андрія Кокотюхи - це вже 70-та книга письменника. Вона пояснить, що ж відбулося в юності з Данилом Червоним, якого ми знаємо по книзі й однойменному фільму. 

-  Йдеться про Червоного і його друзів в 1938-1939 роках. Це молоді безтурботні ліцеїсти, навчаються в Кременецькому ліцеї. Вони ходять по винним барам, п’ють, гуляють, танцюють. І раптом щось міняється, вирішують включитися в боротьбу за незалежну Україну. Данило відчув, що не може бути українцем на своїй території, – пояснює автор. -  До підготовки рукопису залучив істориків та краєзнавців. Це Володимир Вятрович, Вахтанг Кіпіані, декан історичного факультету КНУ Іван Потреляк. Я намагався, аби події в книзі відповідали історичним реаліям. Данило Червоний – образ нового національного героя, який дає здачі, веде боротьбу проти переважаючих сил противника. І зазнаючи локальних поразок, стикаючись зі зрадами, втрачаючи друзів, він все одно в фіналі перемагає. Мені б хотілося, щоб українці так само більше налаштовувалися на перемогу, ніж на зраду.

Про Червоного та різні періоди його життя в книзі розповідають четверо осіб. Друг з ліцею Мирон, з яким він починав, повстанка Марія Синиця, радянський диверсант Степан Круглов і донька ворога народу Домна Галушка, яка у 1949 року допомогла Червоному втекти з воркутського концтабору.

Одночасно знімається однойменна картина. Фільм «Червоний. Без лінії фронту» вийде в прокат наприкінці літа – на початку осені 2019 року.

- Ми покажемо, як Червоний став героєм. Досліджую, чому конкретна людина стає героєм, це особистий вибір чи місія, яка його роль і функція, - обіцяє режисер фільму Заза Буадзе.  – Червоний та його друзі – молоді, романтичні і патріотичні. Горять бажанням служити батьківщині, мріють про свободу. В них є конкретний ворог – Річ Посполита. Вірять, що коли переможуть республіку польську, стануть вільними. Раптом у 1939 році, коли вона пала, виникло два інших страшних монстрів – нацисти і більшовики. Вся Європа опиниться у вогні тотальної війни. 

Кохану дівчину Данила (Микола Береза) грає Даша Плахтій. Його друзів – актори Орест Пастух, Макс Панченко.  В несподіваній ролі слідчого польської поліції з’явиться лідер гурту «Гайдамаки» Олександр Ярмола.

 - Мій герой разом з Данилом навчаються в Кременецькому ліцеї. Тоді це був своєрідний освітній форпост, де на одному рівні з поляками українці могли отримувати якісну вищу освіту, - поділився актор Орест Пастух. -  В таких закладах в свій час навчалися Іван Франко та інші українські письменники. Вони знали багато мов, володіли професією, могли себе реалізувати. На Західній Україні не було Голодомору, тому люди були внутрішньо вільними. Багато обговорювали питання української ідентичності, незалежність Західної України від Польщі, яка окупувала цю територію. Мій герой – кременецький міщанин.  Він інтелектуал, війна йому не підходить. Але живе ідеєю, йде за Червоним воювати. Для західної України це дуже цінний фільм. Родинні історії, які переказували дідусі та бабусі, втілять в кіно. Українцям треба переосмислити цей неоднозначний період історії.  Довкола західної України 30-50-х років гуляє багато міфів. Про те, хто такі упівці, як вони в лісі опинились, що хотіли. Даний матеріал найточніше пояснює, що це не лісові бандити, це люди з міст, з освітою, які могли б зробити непогану кар’єру. Але була змушені робити для себе вибір, йти й боротися.

Нагадаємо, депутат Київради Пабат рекомендує "Червону таблетку".