ГРА 2018: кращі українські вистави року назвали в столиці

ГРА 2018: кращі українські вистави року назвали в столиці

Цьогоріч вперше відбувся Всеукраїнський фестиваль-премія "GRA", що визначав кращі вистави за підсумками 2018 року. Участь у конкурсі взяло понад 70-ти театрів України. Театральні експерти вибрали 12 вистав для фіналу, які оцінювали міжнародне журі.

«За найкращу виставу для дітей» нагородили «Ангелик, що загубив зірку» Чернігівського обласного театру ляльок імені Олександра Довженка.

За сюжетом янгол, вішаючи зірку на небо, впустив її в зоопарк. Жадібний директор, його онук та міліціонер не хотіли віддавати її янголу, пробували навіть продати. Але зрештою зірка повернулася на небо, а герої зрозуміли, що гроші не мають значення. 
 - Ми зробили цікаві декорації та костюми. Для них використали малюнки маленького хлопчика. А світ янголів  створили космічним, янголів зобразили у вигляді космонавтів. Ніхто ж насправді не знає, як вони виглядають, - поділилася художниця-постановниця вистави Олена Загребіна. 

«За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу» премію вручили бароковій опері «Дідона та Еней» від  «OpenOperaUkraine».

В знаному творі англйця Генрі Перселла йдеться про стосунки Енея та Дідони, щастю яких заважає зла чаклунка. Журі відзначило звучання оркестру й диригента у виставі. Половину грошової премії цієї номінації  - 25 тисяч гривень – дали  Олександрі Студзінській за роль Жанни Д’Арк  у виставі «Біла ворона» Миколаївського академічного українського театру драми та музичної комедії.

«За найкращу виставу камерної сцени» нагородили «Віталіка» Дикого театру. 

Головний герой - журналіст глянцевого видання Віталій, який переїхав до Києва з Маріуполя, поневіряється по знімних квартирах і кімнатах, працює журналістом, шукає сенс життя, гроші, турботу, любов і натхнення.  Дві протилежні частини його особистості втілюють різні актори  - один грає брутального, рішучого і нахабного "мачо", інший - чутливого та відкритого "тюхтія".  

«За найкращу експериментально-пошукову виставу»  -  «Гамлет» Івано-Франківського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Івана Франка.

Спектакль йде у підвалі, в ньому грають і співають солісти Нової опери, а Гамлет на очах у глядачів смажить сире м'ясо.  

Премію«За найкращу драматичну виставу» отримав «Вій. Докудрама» Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка.

За сюжетом, на весілля Оксани в село приїздять її друзі з Facebook: французи Даміан і Лукас. Потрапляють в реалії української глибинки, де є пияцтво, насильство, страшні перекази про минувшину (Голодомор, війна, Чорнобиль) та містика. 
 - Для мене ця історія про каяття, про його необхідність. Поки ми самі не визнаємо свої страхи, провину,  не звільнимося, буде погано. У виставі піднято багато питань, що стосуються української нації, проблем з селом, соціальних негараздів. Але в кінці хотів дати надію. І у фіналі один з французів, Лукас, просить за весь український народ, молить, щоб нам було дароване прощення, - зазначив режисер Андрій Бакіров. 

Особливу відзнаку журі дали «Тату, ти мене любив?» театру «Золоті ворота».

Після смерті батька його діти - три доньки та син - вирішують продати старий будинок. Водночас син думає залишитися там жити. Він не встиг поговорити з батьком про їх стосунки, тому той приходить до нього у снах, а син питає - «Тату, ти мене любив?». 
 - Це одна з наших найбільш продаваних вистав, вона побувала на фестивалях в Білорусії, Німеччині, запрошують в Польщу. - розповів режисер Стас Жирков. Історія сина і батька  - нетипова тема для драматургія. Це вистава про моє покоління, яке було дуже віддалено від батьків. Що стало наслідком радянського виховання. 

Переможці отримали скляні статуетки у вигляді чорно-білої маски та грошові премії на нові постановки у розмірі 50 тисяч гривень.

Нагадаємо, підсумки 2018: Книга року BBC вперше дала три премії.