Підсумки 2018: Книга року BBC вперше дала три премії

Підсумки 2018: Книга року BBC вперше дала три премії

Традиційно в грудні назвали лауреатів премії "Книга року BBC"-2018. Переможців журі обирало з коротких списків у кожній номінацій. 

Книгою року BBC став довгоочікуваний роман Юрія Андруховича "Коханці юстиції". 

 - Андрухович писав книгу понад 20 років. Там дійсно цікаві історії, які основані на реальних подіях.  Його персонажі – негідники, жили в різних час, середньовіччя до 1970-х років. Автор ставить питання, настільки справедлива юстиція і наскільки негідник отримав по заслузі, - поділився видавець,  президент міжнародної літературної корпорації «MeridianChernowitz» Святослав Померанцев. - Моє улюблене оповідання  - про Альберта Вироземського. За ним поставлений спектакль «Альберт, або найвища форма страти» за цим оповіданням. У 1641 році Львівський середньовічний суд засудив його до страти через спалення за «найганебніший людський вчинок за всю історію міста» - за те, що він продався нечистому.

Книгу Сашка Дерманського "Мері" журі назвало кращою в номінації "Дитяча книга року ВВС-2018 ". В ній йдеться про родину Ковальчуків, де старший син Андрійко не розмовляє, а молодшій Марійці бракує друзів і батьківської уваги. Несподівано в будинку починають коїтися дивні речі, а татові треба перемогти на кінних перегонах з незвичайною лошицею Мері самого диявола...

 - Я намагався написати так, щоб дитині було цікаво і вона  вчилася відчувати та переживати разом з героями. В книзі описується боротьба добра зі злом. А щоб здолати якісь труднощі та виклики, треба згуртуватися. Родині довелося це зробити. Показую, що важливо думати не лише про себе, а й про тих, хто поруч, бути готовим на самопожертви, - поділився Сашко Дерманський. Як зізнався письменник, цей твір він планує перетворити у сценарій для майбутнього фільму, а також написати продовження історії.

Також цього року вперше з'явилася нова номінація "Есеїстика-2018 ", у якій перемогла збірка Андрія Бондаря "Церебро". З іспанської та португальської назва перекладається як "мозок", а на обкладинці автор зображений з двома визначними мислителями - Альбертом Ейнштейном та Томасом Манном.

 - Кожний з 16-ти текстів розповідає свою історію. З різними настроями і станами свідомості, - зазначив Андрій Бондар.  -  Ця книжка може бути об’єднана однією темою страхів. Для мене вона  - щира спроба розмова з самим собою і втеча від самого себе. Починається як біографічна-лірична, а потім переходить в сферу магічного і містичного. Писав її два роки. Це зріз мого настрою протягом цього часу.
 
 - Мені подобається тенденція, що автори продовжують писати, постійно видають книжки, мають своїх читачів, - прокоментував літературознавець Ростислав Семків. -  Як  Сашко Дерманський та Андрій Бондар. До речі, у Андрія  книжка вийшла на межі есеїстики та прози. Він дуже спостережливий, висмикує оригінальні моменти з життя. «Коханці юстиції» –  продовження попередніх книжок Андруховича, як  «Лексикон інтимних місць», «12 обручів». Це альтернативні історії. Андрухович вкотре демонструє, що може зробити філігранний текст.  

Автори-переможці отримали винагороду у розмірі 1000 фунтів стерлінгів у гривневому еквіваленті, а  видавці книг-переможців (Meridian Czernowitz, А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА та Видавництво Старого Лева) можуть впродовж року використовувати логотип "Книги року ВВС" у своїх наступних виданнях.

Нагадаємо, письменники та журналісти назвали кращі українські книги 2018 року.