Якісні дороги та соціальний захист: що гарантує українцям бюджет на 2019 рік

Якісні дороги та соціальний захист: що гарантує українцям бюджет на 2019 рік

Сергій Малиновський

Одним із головних завдань у забезпеченні макроекономічної стабільності на наступний рік Уряд України визначив скорочення боргів, а відтак – і зменшення боргового навантаження на бюджет. Вже в цьому році сума державного боргу зменшилася на 119,63 млрд грн. В наступному році держборг має скоротитися до 52,2% ВВП. До 2020 року цей показник зменшиться до 49% ВВП.

За два роки номінальний ВВП зросте майже на 1 трлн грн. В наступному році інфляція має зменшитися з 9,9% запланованих на цей рік до 7,4%. Очікується, що доходи Держбюджету у 2019 році сягнуть майже 1,3 трлн грн.

В Уряді зазначають, що на країну очікує стабільне зростання економіки і додають, що важливо, щоб цей бюджет був не тільки реалістичним, а й підтримував розвиток національної економіки і впровадження необхідних змін у війську, в освіті, в охороні здоров’я, інфраструктурі. В головному кошторисі країни збережені всі ключові напрямки реформ, започатковані в попередні роки.

Окрім боротьби з інфляцією, Уряд в наступному році будуватиме та ремонтуватиме дороги, розвиватиме соціальний захист населення, АПК, інвестуватиме в безпеку та оборону.

Будівництво та ремонт доріг

На наступний рік фінансування та ремонт доріг збільшено на 7,9 млрд. грн. і становитиме 55,6 млрд грн. Дорожній фонд у 2019 році становитиме 50,4 млрд. грн. Надійде допомога і від міжнародних донорів — 4,6 млрд. грн.

Також запланована субвенція на місцеві дороги у розмірі 14,7 млрд. грн. А видатки на безпеку дорожнього руху очікуються на рівні 2,1 млрд. грн.

Реформа децентралізації

На підтримку регіональних інвестиційних проектів в 2019 році буде виділено 12,8 млрд. грн. Обсяг фінансового ресурсу місцевих бюджетів збільшено на  15,3 млрд. грн. порівняно з 2018 р і становитиме 568,7 млрд. грн. Субвенція на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад має становити 2,1 млрд. грн.

Доходи місцевих бюджетів також збільшено на 37,5 млрд. грн. Субвенція на здійснення заходів соціально-економічного розвитку окремих територій становить 4,8 млрд. грн. Громадський бюджет планується в розмірі 0,5 млрд. грн.

Крім того, Державний фонд регіонального розвитку становитиме 7,7 млрд. грн.

Соціальний захист

Що стосується питань соціального захисту, то на наступний рік заплановано збільшення витрат на 1,35 млрд. грн.

«Ми розпочнемо монетизацію субсидій і проведемо осучаснення пенсій, - заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман. - Наші ініціативи з підтримки народжуваності (проект «Пакунок малюка» - ред..)– це ініціатива на багато років. Це той мінімум, який ми маємо зробити для маленьких українців».

Загальна сума, яку Уряд планує витратити на соціальний захист населення має становити 322,89 млрд. грн.

Наступного року вперше будуть автоматично проіндексовані пенсії. Окрім того, вже з 1 січня 2019 року військові пенсії зростуть в середньому ще на 738 грн. Розмір мінімальної заробітної плати буде збільшено до 4200 грн.

Окрім того на 3,1 млрд. грн. збільшать розмір субвенції місцевим бюджетам на виплату соціальних допомог. Загальна сума субвенції має становити 63 млрд. грн. Також на 200 млн. грн. буде збільшено видатки на розвиток дитбудинків сімейного типу. В цілому на дитячі будинки сімейного типу буде виділено 0,7 млрд. грн. 

В Уряді наголошують на збережені видатків на фінансування нової української школи, професійно-технічної освіти, на підвищення заробітних плат науково-педагогічним працівникам. Також в кошторисі країни створено певні стимули для розвитку економіки - у тому числі, і аграрного сектору, який формує 17% ВВП.

Нагадаємо, 7 грудня Президент Петро Порошенко підписав закон про Державний бюджет на 2019 рік.