У Києві гастролі Чернівецького академічного музично-драматичного театру

У Києві гастролі Чернівецького академічного музично-драматичного театру

Катерина СКРИПНІКОВА 

Після п’ятирічної перерви в Києві – гастролі Чернівецького академічного музично-драматичного театру ім. Ольги Кобилянської, який уперше привезе до столиці виставу «Земля». 
Повість «Земля» Кобилянська написала понад сто років тому, але і сьогодні вона є актуальною. Ідея однойменної вистави належить режисеру Мирославу Гринишину, а головну роль Сави, який убив старшого брата, грає актор і директор театру Юрій Марчак. Проте «Земля» – це драма не тільки про братовбивство. 
Ольга Кобилянська писала не лише про людські стосунки, але і про їхнє ставлення до землі, – розповів «Вечірці» Юрій Марчак. – Ми не змінювали сюжет твору, лише загострили певні моменти
За його словами, нова постановка вийшла дуже гострою. 
- У нас, в Чернівцях, ідеш центральними вулицями і бачиш – ось будинки австрійські, а ось – румунські, польські. Давня архітектура, – емоційно продовжує Марчак. – А у столиці, у районах старого Києва, можна побачити висотки зі скла й бетону, вони виросли там, де стояли цікаві, стародавні будинки. Чому так сталося? Вистава також спонукає до таких роздумів. А слова авторки твору: «Чого я маю тратити свою дитину?» – хіба не актуальні сьогодні? Тратити, на війну відправляти… Скільки матерів у нас про це говорять?! А хіба не ведуться у суспільстві дискусії про те, яке нам потрібно законодавство про землю: чи можна її продавати, чи ні? Отже, теми вистави переплітаються зі сьогоденням… Ну і ще одне. Двоє братів у виставі сперечаються за кращий шматок землі. А сьогодні у нас хіба за нього не б’ються?
Гострота, актуальність теми, надломленість у виставі досягаються кількома засобами. По-перше, декораціями. Символічними – у вигляді землі, потрісканої та виснаженої (хіба не таким є життя нашої країни?), а не побутовими (найочікуванішими були б, наприклад, декорації у вигляді краю лісу, де власне відбулося вбивство). По-друге, акторська гра – експресивна, «на межі емоційних можливостей, які людина у собі вміщує». 
Виставу можна побачити 21 і 22 вересня у приміщенні Національного академічного театру російської драми ім. Лесі Українки.