Агломерація або спад: Київ і околиці мають знайти формулу співпраці

Агломерація або спад: Київ і околиці мають знайти формулу співпраці

Київська агломерація є найбільшою в Україні за населенням, площею і фінансово-економічними показниками. За даними Вікіпедії із посиланнями на дані статистики, у київській агломерації мешкає до 4 млн осіб. Хоча прийнято вважати, що лише у столиці живе понад три мільйони, а з містами-супутниками та околицями – всі сім. На думку координатора проекту «ПУЛЬС» Асоціації міст України, кандидата економічних наук Ігоря Парасюка, для загального добробуту усіх цих людей, а також економіки України в цілому, необхідний спільний план розвитку.

– Агломерації у світі є характерною ознакою нашого часу. Існують вони не тому, що це комусь подобається – такі реалії життя. У США вони почали виникати одразу ж після Великої депресії, в Китаї – після епохи Мао. Мега-міста у будь-якій країні – це спосіб сконцентрувати людські та фінансові ресурси, - розповідає пан Парасюк.

За словами науковця, найважливіше у таких об’єднаннях – це можливість планування певної території, щоб зробити максимально комфортним життя для працівників. І все заради того, щоб найефективніше продукувати додану вартість, яка і є запорукою багатства. Що ж у нас є на практиці?

Околиці міста практично зрослися із самим містом. Якщо взяти Софіївську Борщагівку, то селище підійшло впритул до Великої Кільцевої, запропонувало чималу кількість квартир у житлових комплексах і… створило транспортний колапс. Цей приклад не треба переказувати тим, хто вранці їде в центр столиці із Борщагівки. Величезне навантаження також відчувають і найближчі станції метро Червоної лінії – Академмістечко, Житомирська і Святошин.

Схожа ситуація і на масиві Троєщина, де є вулиця, з однієї сторони якої розташовані будинки київські, а з іншого – вже область. Це створює не лише транспортні незручності. Люди, які живуть поруч, отримують різні послуги. Швидка, яка обслуговує місто, не поїде на виклик у область. Так і з дільничними чи рятувальникам – жорстке розмежування «зон відповідальності» шкодить людям. «А чому Київ має турбуватися про мешканців “чужих” сіл та містечок?», – виникає логічне запитання у киян.

– Якщо брати «людський фактор», то для агломерації важливо створити для своїх мешканців єдину систему поліції, медичної допомоги і тарифів, бо це – єдиний організм,  у який легше залучати інвестиції, бо є людські ресурси та земля, – пояснює Ігор Парасюк.

Історично склалося так, що підприємства будували на околицях – Шулявка, Святошин, Дарниця, Осокорки, Сирець – і місто давно уже поглинуло ці райони. Витісняючи все далі за межі міста виробництва, які часто не в змозі платити оренду за дорогу землю чи конкурентну зарплату. Зараз, коли приходить великий іноземний інвестор і планує збудувати завод, на якому працюватимуть 2-3 тисячі робітників. Потрібні мережі, комунікації і земля. Більшість великих міст можуть запропонувати кваліфіковану робочу силу, але не мають землі. Для цього потрібно налагодити співпрацю із прилеглими територіями. Це важливо хоча б для того, щоб, наприклад, компанії Кока-Кола, Хенкель чи Сіменс збудували нові заводи у Вишгороді, а не пішли туди, де для них створять сприятливіші умови – на Львівщину чи Одещину.

Влада Києва це розуміє, черга за регіоном. Згідно із рішенням Київради, створюється місцева асоціація «Київська агломерація». Робочу групу, яка розробить механізми її роботи, очолив перший заступник голови КМДА Микола Поворозник. Головне ж завдання асоціації – налагодити комунікацію із прилеглими суміжними територіальними громадами Київської області, а також з міськими, селищними та сільськими головами, депутатами місцевих рад Київської області.

Створення асоціації цікаве через саму ідею промоції агломерації. Якщо вдасться пояснити людям переваги такого добровільного об’єднання, то асоціація виконає своє завдання, – вважає Ігор Парасюк.

За його словами, поки в Україні не запрацював закон про агломерації (Проект Закону про міські агломерації №6743), саме на взаєморозумінні та взаємовигоді слід будувати стосунки між центром і околицями.

Нагадаємо, київська агломерація фактично об’єднує 11 міст (Київ, Бориспіль, Боярка, Бровари, Буча, Васильків, Вишгород, Вишневе, Ірпінь, Обухів, Українка), 8 селищ (Ворзель, Глеваха, Гостомель, Калинівка у Броварському районі та Калинівка у Васильківському районі, Коцюбинське, Козин, Чабани) та понад 50 сіл.

Титульне фото Інститут громадянського суспільства