Що робити зі зношеними гривневими банкнотами

Що робити зі зношеними гривневими банкнотами

Банки та заклади торгівлі й сфери послуг зобов’язані без обмежень приймати від фізичних та юридичних осіб зношені банкноти гривень усіх номіналів, якщо ті не викликають сумніву щодо їх справжності та платіжності.

Про це розповідає на своєму офіційному сайті Національний банк України.

- Усі банкноти, що тривалий час перебувають в обігу, згодом втрачають свій початковий вигляд, тобто набувають певних ознак зношення або пошкодження. Заклади торгівлі та сфери послуг зобов’язані приймати у сплату за товари/послуги без обмежень зношені банкноти гривень усіх номіналів, що не викликають сумніву в їх справжності та платіжності, - говориться у повідомленні.

Водночас заклади торгівлі та сфери послуг зобов'язані не видавати на здачу ці отримані від споживачів зношені банкноти, а мають здати їх разом з готівковою виручкою до обслуговуючих банків.

Банки, у свою чергу, зобов’язані без обмежень приймати від фізичних та юридичних осіб зношені банкноти, якщо вони не мають ознак підроблення, для обміну на придатні до обігу банкноти, а також для всіх видів готівкових платежів, для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви тощо.

Як роз’яснює НБУ, зношеними вважаються банкноти, які мають:

- потертості,

- часткову втрату фарб на зображеннях,

- розпушення та втрату папером жорсткості,

- загальні або локальні забруднення,

- плями та написи,

- відбитки штампів,

- надриви або надрізи,

- отвори та проколи,

- відірвані та склеєні краї або кути, а також

- склеєні купюри.

Усі інші пошкоджені банкноти банки мають вилучати з обігу або приймати на дослідження як сумнівні щодо платіжності та в установленому порядку надсилати для проведення дослідження до Національного банку України.

За результатами цих досліджень, які проводяться Національним банком України безкоштовно, клієнтам відшкодовується відповідна сума грошових знаків національної валюти, визнаних справжніми і платіжними.

Підроблені грошові знаки вилучаються з обігу без відшкодування їх вартості та передаються Національній поліції для проведення розслідувань.

У регіонах, де відсутні підрозділи Нацбанку, значно зношені банкноти від фізичних та юридичних осіб, прийматимуть уповноважені банки. Повноваження на зберігання запасів готівки НБУ сьогодні мають три банки – Ощадбанк, Приватбанк та Райффайзен Банк Аваль.

Нагадаємо, до свят Нацбанк створив “янгольську” монету.