Де відсвяткувати День Андрія за народними традиціями у Києві

Де відсвяткувати День Андрія за народними традиціями у Києві

13 грудня - свято Святого Андрія (Андрея, святого Андрія Первозванного апостола). Святий Андрій — апостол, якого вельми шанують в Україні. За легендою, він поширював Слово Боже по наших землях і зокрема проповідував на самих Київських пагорбах.

В народі це свято ще називають Калита. Воно вважається парубочим святом, оскільки у Андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати і робити різні збитки, а дівчата цієї ночі можуть дізнатись свою долю. Вже кілька днів до того, себто 7 грудня, у свято покровительки дівчат Катерини, починаються молодіжні обряди. Свято Андрія є логічним продовженням молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата шукають собі пару для майбутнього подружнього життя. 

За традиціями наших предків, дівчата та хлопці сходилися до однієї хати ввечері 12-го грудня. Жартували, оповідали цікаві історії та грали в різні ігри, а в ніч з 12-го на 13-е грудня ворожили...

Наприклад, дівчина знімала свій чобіт та кидала його від себе із заплющеними очима. Кидаючи, не мала права зрушити з місця, бо не збудеться. В який бік чобіт носком упаде, звідти наречений шукатиме.  На аркушах паперу ім'я хлопців писали, потім перемішували їх, у шапку клали і собі „хлопця вибирали". Ходили під чужі хати, присідали попід вікнами і слухали, що там говорять. Перші почуті слова віщували майбутню дівочу долю. Багато ворожили, використовуючи хліб, коржі, балабушки, млинці. Брали, наприклад, шматок хліба, найчастіше окраєць, цілушку («щоб хлопці цілували»), солили його і ховали під подушку. Уві сні повинен був прийти хлопець, з яким дівчина мала поділитися хлібом, а отже — долею. Або з’їдали на ніч добре посолений кусень хліба. Вночі дівчину мучила спрага, і їй мав приснитися суджений, що подасть води.

Сьогодні, завтра і післязавтра в Києві пройде кілька вечорниць на Андрія. 

Вечорниці на Андрія на історичному факультеті

Святкування традиційного українського свята Андріївських Вечорниць. Ви будете мати чудову нагоду спробувати шедеври традиційної української кухні, дізнатися своє майбутнє (принаймні на найближчий вечір) від заворожуючих ворожок, поринути в атмосферу козацької епохи та багато іншого.Також в програмі – майстер-класи, фотозона, танці і розважальна програма. 

Коли: 12 грудня о 17.30 
Де: Дзеркальна Зала Червоного корпусу, вул. Володимирська, 60
Вхід вільний.

Відьомські вечорниці

За давніми традиціями, 12 грудня дівчата і парубки сходилися в одній сільській хаті на вечорниці. Дівчата ворожили і шукали свою долю, а хлопці робили ще ті збитки. 

«Степові Відьми» запрошують всіх-всіх пластунів на Відьомські вечорниці. Тож витягайте зі скринь свої красиві строї, беріть зручне взуття і воду, бо будемо багато танцювати і бавитись!
Дрес-код: вишиванка чи повний стрій, обмеження 16+

Коли: 12 грудня о 18.00
Де: Музей Івана Гончара, вул. Лаврська, 19 
Вартість: 60 грн.

Ворожіння та вечорниці. Фольклорний гід святом Андрія

Це  не стандартна лекція, але й не майстер-клас. Проте гарантовано буде багато цікавого та інтерактивного: познайомлять з обрядом кусання калити; проаналізують його символічне значення; згадають, як відбувалися вечорниці раніше; розглянуть традиційні атрибути українських ворожінь; вивчать природу збитків на Андрія; згадають оригінальний Геловін кінця ХІХ століття в контексті андріївських традицій.

Вечір проведе Дар’я Анцибор — кандидатка філологічних наук, фольклористка, викладачка. Досліджує традиційну культуру, вивчає ритуали дарування й застілля в сучасних реаліях, захоплюється подорожами та екотематикою.

Коли: 12 грудня о 19.00
Де: Креативний простір Creative Women Space, провул. Михайлівський 9Б, домофон 64.
Вартість: 200 грн, зареєструватись та придбати квиток можна за посиланням.

Вечорниці на Андрія в Інституті філології

Всіх бажаючих запрошують відвідати вечорниці на Андрія в Інституті філології. Ворожіння, майстер-класи, традиційна музика і танці, кусання калити, веселощі та частування. Приходьте, буде весело!

З 15.00 у холі інституту будуть майстер-класи по виготовленню сувенірної глиняної калити, традиційному вив’язу, що додасть речам стародавньої вишуканості, співи колядок з учасницями гурту KAZKA (Дарина Салій, Василина Ткачук), квест-ворожіння (можна дізнатися, яке ім‘я носить суджений, хто він за професією та що на вас чекає у майбутньому). 

Коли: 13 грудня о 15.00
Де: Інститут філології КНУ ім. Т. Шевченка, вул. Т. Шевчнка, 14
Вхід вільний.

Андріївські вечорниці в Пирогові

День Андрія (13 грудня) у народі вважається молодіжним святом, яке подекуди називали «великими вечорницями». Цього дня студенти  ансамблю української пісні центру культури і мистецтв «Золоте перевесло» Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова покажуть як дівчата ворожили на майбутню долю, а хлопці гуляли та шкоду робили.

Головним атрибутом свята буде «калита» – обрядовий корж круглої форми з отвором посередині. Калиту використовували під час обрядової гри: коржа підвішували на мотузці до сволока та намагалися вкусити. На вечорницях ви дізнаєтеся особливості приготування калити, чому така форма й як правильно прикрашати корж.

Коли: 13 грудня о 16.00
Де: Національний музей народної архітектури та побуту України, вул. Академіка Тронька 
Вхід за музейним квитком.

Калита в Музеї Гончара

Вечорниці – молодіжні зібрання із танцями, співами, забавами та іграми. Це зустрічі молоді, де знайомилися, спілкувалися, пізнавали одне одного і, як наслідок, одружувалися. На вечорниці збираються лише незаміжні дівчата і неодружені хлопці! 

В програмі - випікання калити, вивчення колядок, виготовлення янголів із соломи та мотанок «на заміжжя», вгадування долі, пісні, ігри, танці досхочу, залицяння, кусання калити, частування кулішем. За традицією, дівчата пряли, вишивали, співали, ворожили, ліпили вареники. Хлопці заважали дівчатам працювати, залицялися, розповідали небилиці, цілувалися з дівчатами через гребінь.

Коли: 13 грудня о 19.00
Де: Музей Івана Гончара, вул. Лаврська, 19 
Варість квитка: 150 грн, для студентів – 100 грн, для Андріїв – вхід вільний.

«Київські вечорниці на Андрія» в НаУКМА

"Національний Альянс - Київ" та "Український студент" запрошують киян та гостей міста відвідати київські вечорниці, приурочені до свята Андрія!  Дізнайтесь хто такий Пан Калитинський, запросіть дівчину рахувати пшеницю, знайдіть у варениках дещо цікаве і танцюйте! У програмі: цікавинки про свято Андрія; традиції та звичаї; ворожіння; забави, ігри; частування варениками та іншими смаколиками; колоритна фотозона. 
Дрес-код: українське традиційне вбрання або лише вишита сорочка.

Коли: 14 грудня о 17:00
Де: м.Київ, НаУКМА, вул. Іллінська, 9, 2 плац, підвал 4 корпусу (приміщення Українського Студента)
Вхід вільний.