У Києві визначають місця з найбільш шкідливим повітрям: будуть встановлювати датчики

У Києві визначають місця з найбільш шкідливим повітрям: будуть встановлювати датчики

Як повідомляє Управління екології та природних ресурсів КМДА, зараз у Києві спеціалісти визначають місця найбільшої концентрації шкідливих речовин в атмосферному повітрі в рамках розробки концепції муніципальної системи моніторингу повітря. Міська система моніторингу повітря відповідатиме стандартам ЄС та включатиме такі заміри: - пил РМ2.5 та РМ10; - діоксид азоту (NO2); - оксид азоту (NO); - діоксид сірки (SO2); - оксид вуглецю (СО); - приземний озон (О3). Додатково вимірюватимуться: - свинець (Pb); - бензол; - формальдегід; - бензопірен, інші.

-За попередніми оцінками облаштування такої системи (включно із обладнання та софтом) буде коштувати близько 160 мільйонів гривень, - повідомляє начальник Управління екологіх Андрій Мальований. -  Якби у нас не було міського бюджету, можна було б розпочати краудфандингову кампанію - поділити 160 млн на населення міста – вийде менше 60 грн на особу. Але впевнений, що такі проекти будуть у пріоритетах і КМДА і Київради. Отже, систему можна буде створити грошима міста, можливе залучення міжнародної технічної допомоги.

Команда Управління екології, разом із експертами та громадськістю, поставила собі ціль – зробити все можливе, для того, аби дихати в Києві стало легше. 90% викидів у повітря формуються від пересувних джерел (тобто – автомобільний транспорт). На жаль, інфраструктура громадського транспорту в Україні не на такому високому рівні, аби максимально обмежити рух особистого автотранспорту в місті – як це робить, скажімо, Париж, але ми маємо системно підійти до цієї проблеми і почати із фундаменту – моніторингу. Моніторинг допоможе нам бути обізнаними, а у випадку надзвичайних ситуацій – знати першими звідки йде загроза. Коли ж система моніторингу запрацює на повну, ми поставимо ще абмітніші цілі які будуть спрямовані на те, щоб із кожним днем повітря у місті ставало чистішим та безпечним. Ці речі безцінні.

В Україні забруднення атмосферного повітря у 2016 році за даними Інституту оцінки та вимірювання показників здоров’я призвело до більше аніж 58 тис. смертей. Ми займаємо перше місце у світі за цим показником у вимірі смертності на 100 тис. населення (120-140 смертей).