Три фільми, за які ми любимо іменинника Ахтема Сеітаблаєва

Три фільми, за які ми любимо іменинника Ахтема Сеітаблаєва

Сьогодні український актор та режисер Ахтем Сеітаблаєв святкує день народження  - йому виповнилося 46 років. Цього місяця шанувальники зможуть його побачити у виставі «Будьте як вдома!» у Жовтневому палаці, у чудовому творчому дуеті з народною артисткою України Адою Роговцевою.    Ми вітаємо Ахтема з днем народження і пропонуємо згадати його режисерські роботи

«Хайтарма» (2014)

Картина присвячена важкому періоду історії  кримськотатарського народу. Сюжет фільму заснований на реальних подіях. Йдеться про сталінську депортацію кримських татар у травні 1944 року, показану через погляд льотчика, національного героя кримських татар Амет-Хана Султана: після вигнання нацистських окупантів з Криму, військове командування дозволило Амет-Хану разом з його бойовими товаришами відвідати батьків у Алупці. За збігом обставин на час перебування льотчиків у Алупці припала операція НКВС з примусової депортації кримських татар. Радянський ас, якого боялися німецькі пілоти, не зміг захистити свій народ від злочину Сталінського режиму. Роль головного героя, військового льотчика Амет-Хана Султана, виконав сам Ахтем Сеітаблаєв. 

Стрічка отримала Премію Національної спілки кінематографістів України у номінаціях «Найкращий фільм року» та «Найкращий ігровий фільм». Також Гран-прі на фестивалі «Корона Карпат» у Трускавці, став лауреатом російської премії «Ніка», був визнаний найкращим фільмом, а Сеітаблаєв найкращим режисером 2014 року на італійському фестивалі «Кімерія» в Термолі.

«Чужа молитва»  (2017)

Фільм розповідає історію кримської татарки Саїде Аріфової, яка під час Другої світової війни двічі врятувала 88 єврейських дітей-сиріт: спершу — від нацистів, видаючи дітей за кримських татар, а вдруге — від військ НКВС, які здійснювали депортацію кримських татар у травні 1944 року, довівши, що ці діти є євреями.

«Кіборги. Герої не вмирають» (2017)

Йдеться про героїв нашого часу, про боротьбу українських бійців за Донецький аеропорт у вересні 2014 року. У центрі історії - збірні образи, списані з реальних людей, які 242 дні перебували у пеклі облоги і за свою незламність дістали прізвисько «кіборги». Серед них є як українські військові, так і представники добровольчих батальйонів.

Стрічка отримала «Скіфського оленя» на Міжнародному фестивалі у Верховині, премію «Золота дзига» за кращий фільм, кращих актора у головній ролі (В’ячеслав Довженко), актора другого плану (Віталій Жданов), художника-постановника (Шевкет Сейдаметов), художника з гриму (Лілія Хома), сценарій (Наталя Ворожбит). Також В’ячеслав Довженко за роль «Серпня»  здобув Національну премію кінокритиків «Кіноколо» як найкращий актор.

Також ми в очікування

Біографічна довідка

Ахтем Сеітаблаєв народився у місті Янгіюль неподалік Ташкента, 11 грудня 1972. Після закінчення школи 1989-го з родиною переїхав до Криму, де 1992-го закінчив акторське відділення Кримського культурно-просвітницького училища, 1999-го — відділення режисури й драматургії Київського університету театру, кіно та телебачення.

Грав у спектаклях Державного кримськотатарського академічного музично-драматичного театру в Сімферополі, там само як режисер поставив театральні спектаклі «Моя любов Електра» (за п'єсою угорського драматурга Ласло Дюрко), «Лісову пісню» (за Лесею Українкою), «Браво, Амадео!» (за Пушкіним), а також свою дипломну роботу за мотивами «Бахчисарайського фонтану» (Пушкін), які йдуть донині. Працював на телеканалі «Про-ТБ».

2003 — дебютував у кінематографі, зігравши роль середнього брата Умая в українській драматичній стрічці Олеся Саніна «Мамай», і був другим режисером. Далі були епізодичні ролі у серіалах і українському художньому фільмі Миколи Мащенка «Богдан Зиновій Хмельницький».

З 2005 працює в трупі Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра. 2007 року дебютував як режисер, першою роботою стала телевізійна стрічка «Квартет для двох».