Краса та руйнації в Будинку вчителя - фоторепортаж

Краса та руйнації в Будинку вчителя - фоторепортаж

Будинок вчителя, розташований у центрі Києва по вулиці Володимирській, 57, готується до реставрації. Пошук грошей та узгодження дозвільної документації тривають ще з 2012 року.

Люстри зрізали
Люстри зрізали
Праворуч розташовувався й Музей Революції
Праворуч розташовувався й Музей Революції
Тут був вхід у ресторан на 2 поверсі екс-мера Леоніда Черновецького
Тут був вхід у ресторан на 2 поверсі екс-мера Леоніда Черновецького
Каретний двір в минулому - зараз покинутий ресторан
Каретний двір в минулому - зараз покинутий ресторан
Шворки для білизни в центрі Києва
Шворки для білизни в центрі Києва
Зверніть увагу на товщину стіни
Зверніть увагу на товщину стіни
Перепланування
Перепланування
Дзеркальна зала танцюристів
Дзеркальна зала танцюристів
Сніг через особливу конструкцію даху і відсутні зливостоки викидають вручну
Сніг через особливу конструкцію даху і відсутні зливостоки викидають вручну
Купол зблизька виглядає аварійно
Купол зблизька виглядає аварійно
Внутрішній двір будинку вчителя
Внутрішній двір будинку вчителя
Страхувальна сітка
Страхувальна сітка

Кореспондент "Вечірнього Києва" сфотографував пам’ятку архітектури під куполом до цокольного поверху. Історію знакової будівлі розповів в. о. директора Комунальний комплексний позашкільний навчальний заклад Київський міський будинок учителя Олег Стешук.

Головні тези з запланованих робіт:

Реставрація – глобальний план робіт, який передбачає відбудову приміщення зі збереженням історичної правди.

Орієнтовна дата початку робіт – лютий 2019 року;

Орієнтовна дата завершення – червень 2022 року.

Бюджет: 450 мільйонів гривень. 

Від початку грудня будівлю огородили. Стешук пояснює, що це заходи безпеки – з будівлі відпадають частини фасаду.

У внутрішньому дворику ситуація вкрай відрізняється від того, що видно з вулиці. 

Збудований у 1912 році за проектом київського архітектора Павла Альошина Будинок вчителя не раз змінював своє функціональне призначення. Тут був педагогічний осередок, тут же ухвалені славнозвісні Універсали Центральної ради, там само й розташовувався музей Леніна. З 1982 року знову функціонує як Будинок вчителя.

Зараз за висновком «Науково-дослідного інституту будівельного виробництва» від 23. 05. 2017 року, де вказується про аварійний стан частини утримуючих конструкцій. 

Йдеться про загрозу обвалу даху, в будинку протікає стеля. 

Адміністрація чекає, доки завершаться договори оренди з підприємствами. Зокрема, там розташовуються державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В.Сухомлинського, Педагогічний музей України НАПУ, Київська міська організація Профспілки працівників освіти і науки України, Музей Української Революції 1917-21 років та приватні хореографічні студії. З останніми є труднощі. Танцюристи не хочуть покидати приміщення. За словами Стешука, це приватні ініціативи, які не платять за оренду приміщення (1 грн, згідно договору). Водночас у Будинку вчителя на момент зйомки присутні багато дітей, тренування тривають. «Вечірка» відвідала роздягальні, де нещодавно перевдягались діти. Це нижня частина будівлі – там сморід та сирість.

Під куполом
Підіймаємось автентичними сходами 4 поверхи. Краєвиди з вікон вражають. Поруч з красивим архітектурним задумом - панує розруха. Стешук додає, що будівлю все ж відновлювали (востаннє в 1974 році). Та зараз – протікає дах, скляна дворівнева стеля (пласка + купол) розпадаються, страждають від перепадів температури, вологості. Приміром, купол «страхують» сіткою в повітрі та поліетиленом на підлозі даху. Від неправильного виконання робіт будівельниками під куполом збирається волога, погано циркулює повітря, внаслідок чого руйнуються елементи конструкції.

Легенди та фейки
Стешук навів одну з «легенд», які розповідають про його місце роботи. Так, у ЗМІ з’явився фейк, що Будівля постраждала від «обстрілів» під час Євромайдану. Тріщини дійсно є, але вони з’явилися вже у 2015 році. А їх причина – невдале рішення будівельників. Вони вкрили цеглу, яка має здатність вбирати вологу та віддавати її, фарбою, чого категорично не варто було робити. Згодом волога, якої вже набралися цеглинки, під час морозів замерзла, розширилась та призвела до «вибухів». Так і з’явилися сліди від «обстрілів».

Центральна зала під куполом, із колись красивим килимовим покриттям, зараз завалена витертими від часу стільцями, на сцені завмерли останні вистави. Тут все така ж прекрасна акустика.

У будинку ще присутні окремі працівники. Ми відвідали бухгалтерію. У цьому приміщенні, як і в багатьох інших, стеля обвалюється та протікає. У кабінеті стоять тазики та відра.

Зайва вода в Будинку вчителя має кілька пояснень. Вже згадуваний аварійний дах. Також тут проблема з ринвами (вони є вже не по всьому периметру), та відведенням опадів від самої будівлі. 

За кожну сотку в центрі Києва треба боротись
Стешук показав цікаві архівні документи. За ними можна простежити, як з роками від володінь освітян «відкушували» кілька соток. Від понад 8 тисяч квадратних метрів зараз за Будинком закріплено понад 6 тис. кв. м. Адміністрація планує в судах повертати свої сотки.

Показовою є історія будівлі, розташованої поруч з БВ (від вул. Богдана Хмельницького). Від самого початку тут був «гараж» для карет, потім вже – справжній гараж для радянських функціонерів, а вже в часи незалежності там побудували приміщення під ресторан. Зараз суперечлива хатинка в сучасному стилі не функціонує.

По завершенні масштабної реставрації Будинку вчителя хочуть зберегти історичний фасад, але наповнити простір сучасними кабінетами для вчителів. Однак поки дати початку робіт залишаються під питанням, адже окремі мешканці приміщення відмовляються його покидати.