Аніматори на новорічні свята в школах: думка киян

Аніматори на новорічні свята в школах: думка киян

Директор Депатаменту освіти і науки КМДА Олена Фіданян оприлюднила відкритий лист до педагогічної та батьківської громади стосовно рідзвяно-новорічних вистав та подарунків у навчальних закладах.

 - Значно зросла кількість звернень до Департаменту освіти і науки від батьків, діти яких відвідують заклади освіти столиці. Здебільшого вони стосуються збору коштів на театральні вистави, оплату аніматорів, подарунків для дітей та педагогічних працівників шкіл та садочків. При цьому, думки та бажання батьківської громади кардинально відрізняються. Одні звертаються зі скаргами на дії адміністрацій закладів, які перевели батьківські збори у формат «індивідуальних зустрічей» та не дають можливості зібратися у приміщенні садка або школи з метою збору грошей на різдвяно-новорічні вистави та подарунки, інші висловлюють своє обурення вимогами батьківських комітетів здати кошти на зазначені заходи та подарунки, - пише Олена Фіданян. 

Натомість Департамент освіти і науки роз’яснює:
- педагогічні працівники закладів освіти міста у своїй роботі із зазначених питань мають керуватися виключно вимогами чинного законодавства, згідно з яким передбачено категоричну заборону збору готівкових коштів на території закладів освіти м. Києва усіма учасниками освітнього процесу;
- Міністерством освіти і науки України скасовано положення про батьківський комітет, проте громадська самоорганізація батьків закладів освіти ніколи не підпадала під поняття «заборони». Безоплатна організаційна, творча допомога батьків може прийматися закладами освіти за їхнім рішенням та у законний спосіб;
- Педагогічні колективи професійно підготовлені для організації та проведення будь-яких свят із залученням дітей, вихователів, вчителів та батьків. У багатьох школах столиці працюють театральні гуртки, студії, музичні і танцювальні колективи. Позашкільні заклади освіти спроможні організувати та провести дитячі театральні, спортивні та розважальні вистави на будь-яку тематику.

Директор Департаменту звертає увагу, що залучення до проведення класних або ж шкільних свят професійних акторів чи театральних колективів передбачає вжиття відповідних правових заходів з боку керівників закладів освіти. А саме, наявність медичних книжок у всіх, хто працюватиме з дітьми; угоди про орендні стосунки на здійснення підприємницької діяльності або ж відповідних дозволів на надання додаткових освітніх послуг. Вищезазначені вимоги є предметом персональної відповідальності кожного керівника закладу освіти.
Олена Фіданян нагадує, що відвідати театральну виставу можна в міських професійних дитячих театрах.  А от виставу або концерт за участі власної дитини ви можете переглянути лише у садочку або у школі, і, зауважте, безоплатно.

Чи потрібні аніматори та як краще відзначати свято в школах і дитсадках, кияни активно обговорюють в соціальних мережах. Зокрема, на сторінці Департаменту освіти і науки Києва та в групі Батьки SOS у Facebook. "Вечірка" подає кілька думок. 

Головне – зібрати кошти

Ірина Буравчик: Нічого не змінилось. Батьківські комітети існують і дуже активно діють, в школі гроші здаються на прибиральницю, охорону, благодійний фонд школи, класу, миючі засоби, воду і т.д і т.п. І питання про надання якісних освітніх послуг ставиться на .....надцяте місце. Тому що виявляється питання розважального характеру набагато важливіші ніж процес навчання. І тоді бідні батьки починають шукати репетиторів з усіх існуючих предметів... В мене тоді питання навіщо така школа взагалі де головним є зібрати гроші хоча б на щось.

Світлана Берестовська: проте на артистів в садку вже гроші здали, і найсмішніше - кульок цукерок я своїй дитині повинна принести самостійно ... реалії протилежні усяким рекомендаціям

Таня Шеверіна: Лист це не наказ. У нас або здаєш 100 грн. на Миколая плюс 200 грн. на Новий рік, або не ідеш в садок в ці дні​

Діти самі готують вистави молодшим

Любов Піщелка: В нашій школі № 189, в 5 класі, вчителька англійської зі своєю групою, вчать казочку про рукавичку. Будуть дітям молодшої школи показувати. В минулому місяці декілька детей з класу доньки вели свято для початківців. Донька в захваті, але інколи відмовляється, коли уроків багато. Головне  - бажання, натхнення і заохочення дітей до колективної праці.

Катерина Сизова: В першому класі я відіграла чотири ролі - колобка, Білосніжки, сніжинки та червоного капелюшка. В десятому ми, випускний клас, написали казку, зробили собі костюми, грим, декорації та для молодших класів дали 9 вистав, потім ще 4. Я була Снігуронькою. Потім ще півроку, до останнього дзвоника малі на нас дивилися як на богів, обіймали, вішалися на нас як виноград. Усі були неймовірно щасливі. Нами пишалися і батьки і вчителі. А завуч школи, мама мого однокласника, також задіяного у виставі, навіть у перервах масажувала мені ноги,що боліли від нових білих чоботів. От такий собі Дух Різдва.

Свято за межами?

Лілія Мельникова: У нас в школі два тижні тому сказали, що не буді ніяких свят і аніматорів. Всі бажаючі можуть зорганізуватися за межами школи.
Анна Коваленко: Щодо «за межами школи» в мене особисто під великим питанням. Все ж таки «запрошувати сторонніх осіб» та «зібратися учасникам освітнього процесу» - це різне
Ольга Марочко: У нас теж школа не проводить для дітей свято, тому організовуємося та збираємося самостійно

Аніматорів «спускають» згори

Оксана Федорова: У листі не прописано, що батьки на практиці позбавлені можливості вибору аніматорів на свята. Усе спускається згори. Голова Благодійного комітету садка повідомляє головам благодійних комітетів груп, що аніматори будуть на таких-то святах, здати з кожної дитини таку-то суму. В свою чергу, голові БК садка звісно, ця інформація поступає від завідуючої. А завідуючій - від РУО і т.п. І як вміло уся відповідальність перекладається на батьків. І це ж усього рекомендаційний лист, виконання якого є необовязковим.

Навіщо таке дітям? Краще провести час з друзями і родиною

Костянтин Тишевський: Це дуже гарне звернення. Моя дочка в садку на останньому ранку була дуже засмучена. Дід Мороз ще так сяк тримався, а від Снігуроньки відгонило перегаром і вона спотикалася об дітей. Незабутній ранок в дитсадку міста Києва. Так навіщо ТАКЕ дітям?
Зате є маса інших заходів - урочистих і професійно влаштованих. Тим більше у великих містах! Тільки в Києві все майданчики і театри зараз повністю завантажені дитячими святами і виставами. Квитки за доступними цінами. Вже краще зібратися родиною: батьки, бабусі і дідусі, брати і сестри рідні та двоюрідні, з друзями по школі і з двору. І присвятити цьому пару-трійку вихідних. Сходити на виставу і погуляти потім по місту, або на каток, або на гірку з санчатами … А є ще виставки, фестивалі, ярмарки, музеї тощо... Та всього не перелічити. Які аніматори можуть замінити незабутні моменти дитинства проведені разом з сім'єю і без гаджетів!
Інший варіант – самодіяльність. Вона якраз і не заборонена в школі. А батьки можуть і мають право допомогти з декораціями і костюмами. Це і є той самий виховний і творчий процес, якого так зараз не вистачає в школі.

Вчитель - не клоун

Вікторія Штепа: А я не збираюся нічого проводити як викладач. Для дітей є батьки і безліч театрів, куди можна купити квиток на ялинку. Вчитель не клоун і аніматор, щоб розважати. Для цього є інші місця. В західних країнах з дітьми ніхто нічого не готує до ялинки. Прийшли, пісню We wish you a merry Christmas  заспівали. Табеля видали і на канікули. Раніше писала сценарії, робила постановки. А тепер, на жаль, година -  43 гривні. Тому біжиш на шматок хліба заробити не за фахом. Так думають про професії викладача там, нагорі.

Нагадаємо, педагогів готують працювати з особливими людьми.
 
У матеріалі використані фото з сайту www.klouny.kiev.ua.