День Катерини: історія єдиної в Києві лютеранської кірхи

День Катерини: історія єдиної в Києві лютеранської кірхи

7 грудня відзначають День Святої Катерини. З цієї нагоди «Вечірній Київ» підготував історію про Кірху Святої Катерини – єдину лютеранську кірху в столиці.

Повна назва будівлі – «Німецька євангелічно-лютеранська церква Святої Катерини в Києві». Вона розташована на Липках, на вулиці Лютеранській, 22. Наразі є єдиною кірхою в Києві, яка замінила згорілу дерев'яну кірху на Подолі.

Її попередницю Катерининську церкву назвали на честь Російської імператриці, але в 1811 році будівля була знищена через масштабну пожежу на Подолі. Нову лютеранську церкву заклали у 1855 році на «Німецькій горі» – у ті часи так назвали район Липки. Будівництво тривало два роки, кірху освятили в 1857-му.

Ікона Святої Катерини

Кам'яний лютеранський храм в псевдороманському стилі побудував петербурзький архітектор Іван Штром, який також був проектувальником Володимирського собору в Києві.

Співавтором Штрома став Павло Шлейфер – член лютеранської громади міста, який приєднався до роботи на громадських засадах. Окрім будівлі, він також розробив проект її інтер'єру. До cлова, саме Шлейфер безуспішно конкурував із своїм колегою та ровесником Тарасом Шевченком за посаду викладача малювання Київського університету.

За радянської влади у 1937 році були заарештовані лютеранські пастері. Наступного року громаду розпустили, а Катерининську кірху закрили. Незабаром в ній розмістився клуб, потім склад.

Приміщення церкви лютерани повернули собі лише у 1998 році, а вже в 2000 році, після повної реконструкції, церква Святої Катерини стала повноцінно діючим храмом з органом і дзвонами.

Пам'ятка архітектури Кірха св. Катерини. Побудована у 1857 р. Відреставрована у 2000 р. Німецькою Євангелично-лютеранською Громадою Києва

У 2007 році німецька євангелічно-лютеранська громада відсвяткувала тут свій 240-річний ювілей. У 2014 році кірху відвідав президент Німеччини Йоакім Гаук, який прибув до Києва на інавгурацію Петра Порошенка.

Наразі Кірха Святої Катерини працює, проводить органні концерти і запрошує всіх охочих завітати.