Вечорниці та художниці: як в Києві відсвяткувати День Катерини

Вечорниці та художниці: як в Києві відсвяткувати День Катерини

День Катерини (7 грудня) — це молодіжне свято у народному календарі українців. Дівчата збирались на вечорниці в заздалегідь обрану оселю та ворожили допізна. Цей день вважають пророчим для жіночої долі, адже Катерина шанується як покровителька наречених і вдалого шлюбу. Вгадати дівочу долю допомагали символічні предмети — хусточка, стрічка, перстень, лялька, хрест. Одна з дівчат усе це розкладала на столі й накривала тарілками так, щоб не бачили інші. Потім кожна по черзі підходила й піднімала одну з тарілок. Якщо під нею виявиться стрічка, буде ще рік дівувати, якщо перстень, то вийде заміж, якщо натрапить на хусточку — буде покриткою, а якщо на ляльку — народить дитину, коли ж випаде хрест, то помре… А щоб вгадати достаток майбутнього чоловіка, насипали до миски якоїсь крупи і в неї кидали золоті, срібні та залізні перстені, який витягнеш — таку долю і обереш. Цікавим способом гадати на власне майбутнє було підслуховування. Треба  підійти до вікна будинку чужої оселі та прислухатися, як там говорять господарі. По інтонації їх розмови можна здогадатись, якою буде подальша доля.

Пропонуємо вам кілька варіантів, як відзначити День Катерини.

ТРАДИЦІЙНІ ВЕЧОРНИЦІ

Дівочі вечорниці на Катерини в Пирогові

За участю Зразкового художнього колективу «Театр пісні «Ладоньки» відтворять атмосферу давніх народних гулянь та навчать ворожити, як це робили наші предки, готувати традиційні блюда. 

Коли: 7 грудня о 14:30.
Де: Національний музей народної архітектури та побуту України, вулиця Академіка Тронька
Вартість вхідного квитка: 50 грн., для студентів, школярів від 10 років та пенсіонерів - 30 грн., для школярів від 7 до 10 років - 15 грн.

Вечорниці в «Мамаєвій Слободі»

В День дівочої Долі бурсаки та дівчата-козачки «Мамаєвої Слободи» спільно з молодицями фольклорного гурту «Божедари» запрошують на вечорниці, котрі пройдуть в селищі «Козака Мамая». 
Наші прабабусі, коли були ще дівками, сподіваючись на щасливе заміжжя, ворожили на Долю. Саме на Святої Катерини зрізали кілька вишневих галузок, ставили їх у воду в хаті на покутті перед образами, і якщо до Нового року (Святої Маланки) 31 грудня за старим стилем, або 13 січня – за новим гілочки зацвітали, то це означало, що дівчина незабаром неодмінно вийде заміж. Тож спробуйте і Ви у «Мамаєвій Слободі» спільно з «Бурсацьким театром» обрати «ту саму» гілочку, погадати з живим півнем, нагодувати собаку спеченими в справжній українській печі чарівними балабушками, закликати Долю, пограти у веселі народні ігри, чи під супровід троїстих музик потанцювати в шинку саме так, як це вміли робити наші прадіди козаки та студеї-бурсаки!
Дресс код заходу – вишиванка.

Коли: 7 грудня о 19.00
Де: козацьке селище «Мамаєва Слобода», вул. Михайла Донця, 2
Вартість квитка: 120 грн., пенсіонерам, студентам, школярам 100 грн., дошкільнятам, інвалідам, ветеранам АТО та солдатам вхід вільний

З ВИДАТНИМИ КАТЕРИНАМИ 

«Кавові історії» до Дня Святої Катерини: «Викапаний татусь»

«Про Катерину Грушевську писати й говорити нелегко», – відзначає кожний дослідник її життєпису, марно намагаючись побороти емоції та почуття. Свої неприховані емоції хочуть передати гостям й шанувальникам традиційних «Кавових історії» в Домі Грушевських. 8 грудня  цю імпрезу ми присвячують Дню Святої Катерини й доньці Грушевського Кулюні. З численних світлин, листів, дитячих захоплень, талановитих студій про українські народні думи, сновидіння, магію оголеного жіночого тіла постане світлий і ніжний образ «Професорівни», яку ще називали «Викапаний Татусь». Мала б бути щасливою доля дівчинки, яка так схожа на батька…

Коли: 8 грудня о 16.00
Де: Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського, вул.. Паньківська, 9
Вартість участі: 100 грн. Кількість місць обмежена! Обов’язкова попередня реєстрація онлайн або за тел. 288-28-07.

Вшануймо пам'ять народної художниці України Катерини Білокур!

У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва діє постійна експозиція творів Катерини Білокур. 7 грудня, у 118-ту річницю від дня її народження,  з 10.00 і щогодини відвідувачів запрошують долучитись до екскурсійного марафону «Ода Катерині». Любителі документального кіно зможуть переглянути фільми про життєвий та творчий шлях художниці.
О 13.00 відбудеться дві особливі події:
- музей презентує віднайдений, раніше неопублікований лист Катерини Білокур! 
- презентація книги «Квіти мої, діти». Запропонована книжка – перевидання повісті-есе М.Ф. Кагарлицького про многотрудний шлях входження геніальної художниці Катерини Білокур у мистецтво (може бути цікаво для широкого кола читачів, а особливо для вчителів мистецтва)

Про Катерину Білокур: Народна художниця України (1900-1961). Народилася і жила у с. Богданівка Яготинського району Київської області. Не мала освіти, самостійно оволоділа професійним живописом. Виставки проводилися в Україні, Франції, Канаді та інших країнах. Основною художньою темою мисткині були квіти. 

Коли: 7 грудня з 10.00
Де: Національний музей українського народного декоративного мистецтва,  вул. Лаврська, 9, корпус 29
Вартість: перегляд фільмів та презентація книги – за вхідним квитком до музею (40 грн., для студентів та пенсіонерів 20 грн., для школярів 10 грн.)
Вартість екскурсій: тематична – 200 грн. з групи, інтерактивні – 300 грн. з групи

З КАТЕРИНАМИ-ХУДОЖНИЦЯМИ

Культурно-мистецький проект «Коло Катерини»

Катерина, у перекладі з грецької означає «чиста», легендарна християнська свята великомучениця, дочка знаного правителя Александрії.  Катерина Александрійська шанується на Сході і на Заході як символ чистоти, стійкості та освіченості. На її честь будували монастирі і храми, її образ увічнювався в іконах, в образотворчому мистецтві різних епох та народів. Його відтворювали у своїх полотнах Рафаель, Перуджино, Кранах, Караваджо, Рубенс. Свята Катерина була надзвичайно популярною і в Україні, зокрема у національній образотворчій традиції - славетний парний портрет « Святі Варвара та Катерина» з експозиції Національного художнього музею, є справжньою перлиною українського бароко. 
Культурно-мистецький проект до Дня Святої Катерини, який проводить Дирекція художніх виставок другий рік поспіль, задуманий як щорічний міні-фестиваль сучасного мистецтва, що репрезентує гурт надзвичайно яскравих творчих особистостей. Учасниці цього проекту уособлюють той тип сучасної жінки-художниці, яка високо цінує рівень візуального висловлювання, його інтелектуальну складову. Невипадково цей виставковий проект пов`язаний із Святою Катериною, яка у західній традиції вважається символом жіночої інтелектуальності, покровителькою освіти і навчання, і одним з її іконографічних атрибутів є книга. Щасливими «володарками»  цього імя є художниці: Катерина Косьяненко, Катерина Свіргуненко, Катерина Корнійчук, Катерина Двоеглазова.  З іншими учасницями: Анною Духовичною, Юлією Скрипкою, Ганною Лук`яненко, Тамарою Гержан, їх єднає коло спілкування;  спільна alma mater, Національна академія образотворчого мистецтва та архітектури. І це приналежність до «київської школи»: живописної, графічної, чи то театрально-декораційного мистецтва, відштовхнувшись від якої, кожна з художниць прямує своїм шляхом.  І безумовно, всіх єднає Київ, його ментальний та духовний простір, що у їхній творчості, прямо чи опосередковано, набуває сучасних означень.
На виставці також представлені фото - роботи Сергія Рубана та Віталія Сокура.

Де: Національний музей літератури України, вул.. Б. Хмельницького, 11
Вхід за музейним квитком 

TERRA. Виставка живопису Катерини Косьяненко

Це вже 28-а персональна виставка в творчій біографії Катерини Косьяненко. В експозиції будуть представлені нові живописні твори художниці з циклу “Terra” (2018), пейзажі із серії “Земля” (2016) та кілька картин із серії “Кияни та гості” (2017). 
Художниця народилася в Києві. Закінчила Національну академію образотворчого мистецтва та архітектури (Київ, 2002) та асистентуру-стажування НАОМА (2005). Виставкову діяльність розпочала у 1999 році, з 2003 року почала брати участь у міжнародних художніх виставках.
Улюблені жанри – пейзаж та фігуративний живопис, пов’язаний зі стилістикою українських барокових творів та класичним європейським живописом.
На відкритті виставки відбудеться виступ мистецтвознавця, кобзаря, лідера гурту "Хорея Козацька" Тараса Компаніченка. Виставка відкрита до 1 березня. 

Коли: 7 грудня о 19.00
Де: Музей книги і друкарства України, вул. Лаврська, 9, корп. 9
Вартість: у день відкриття вхід вільний, у всі інші дні - за ціною вхідного квитка музею.

Нагадаємо, в столичному Будинку кіно покажуть анімацію з 40 країн світу.