Володимир Гройсман розповів про інститут префектів і наступні 600 днів реформи з децентралізації

Володимир Гройсман розповів про інститут префектів і наступні 600 днів реформи з децентралізації

Сьогодні, 7 грудня, в Україні відзначають День місцевого самоврядування. В Києві станцію метро "Золоті ворота" прикрасила виставка "Великі світлини маленьких міст: моя громада - наше майбутнє", що розповідає про добрі зміни у житті селищ та містечок, що пройшли перший етап реформи з децентралізації.

Напередодні у столиці відбувся Третій Форум об'єднаних громад за участю Президента України й Уряду.

 «Сьогодні ми можемо вже розглядати результати й підвести проміжні підсумки першого етапу реформи з децентралізації й формування об’єднаних громад, які відбулися протягом 1,5 року». Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час зустрічі з регіональними ЗМІ, участь в якій взяв і "Вечірній Київ". Журналістам роз’яснили наміри уряду щодо подальшого втілення реформи.

-Ми маємо успіхи, маємо й виклики, є також план дій на найближчі 600 днів. Це буде другий етап реформи, під час якого маємо вдосконалити всю законодавчу базу країни, внести зміни в Конституцію, щоби зробити процес децентралізації незворотнім, - сказав  Володимир Гройсман. – Необхідно стимулювати розвиток територій і зберігати баланс повноважень органів місцевого самоврядування та державного контролю. Нам фактично потрібна трирівнева структура територіального устрою:  громада, район, регіон.

Прем’єр-міністр пояснив журналістам, що  пропонує до 2020 року завершити процес формування об’єднаних громад і перейти до етапу незмінності децентралізації та впровадження якісних стратегій розвитку регіонів, направлених на прогресуючий економічний розвиток і підвищення стандартів життя людей. Таким чином, 2020-2025 роки, на думку Володимира Гройсмана, стануть одними з найуспішніших періодів розвитку держави – часом формування нової якості життя українців.

Раніше своє бачення змін Глава Уряду докладно представив під час круглого столу з питань реформи місцевого самоврядування. Він  дав уточнення про ефективну систему самоврядування, фінансові гарантії і формування інституту префектів,  а саме - державного нагляду і контролю. Про це повідомив Урядовий портал.

Ефективність системи самоврядування - це формування спроможних рад та виконавчих комітетів. Фінансова самодостатність – закріплення принципів повсюдності, субсидіарності і адекватності повноважень наявним фінансовим ресурсам.

А префект стане представником державної влади на території, отже, відповідатиме за координацію і комунікацію центральної влади з місцевим керівництвом, за впровадження державних програм і державної політики на місцях, а також слідкуватиме за відповідністю актів місцевої влади принципам Конституції та законодавства країни.

-Це буде гарантією нових можливостей і незворотності реформи. А гаяти час, в тому числі через блокування створення ОТГ з боку керівників районів чи областей, тільки тому, що хтось «пригрів» тепле місце, – неприпустимо, – сказав Володимир Гройсман.

Як повідомляє сайт Кабміну, реформа децентралізації в Україні активно впроваджується з квітня 2014 року. Відтоді ухвалено декілька законодавчих актів, які закріплюють адміністративні повноваження та фінансові можливості громад. Наразі в Україні сформовано вже 874 ОТГ, в частині з яких мають пройти перші вибори. У 18 районах ОТГ сформовані на 100%. Разом з тим є 99 районів, де немає жодної об’єднаної громади. Прямі міжбюджетні відносини мають 665 громад. Доходи їх бюджетів за 11 місяців поточного року склали 18,9 млрд грн. В ОТГ створено 123 центри надання адміністративних послуг, перелік яких обчислюється десятками. У таких центрах люди отримують різні довідки, призначають пенсії та субсидії без необхідності їхати в обласний чи районний центр.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман виступає за закріплення в Конституції України незворотності реформи децентралізації. На його думку, процес конституційних змін можна почати вже наступного року, а в 2020 році провести місцеві вибори на нових принципах роботи місцевого самоврядування.