В «Лірі» розкажуть про історію та сучасність Києва мовою кінематографу

В «Лірі» розкажуть про історію та сучасність Києва мовою кінематографу

Протягом 4 днів в столиці проходитиме фестиваль "Київ. Із кінематографом у серці", організований кінотеатром українського фільму «Ліра» за підтримки Держкіно та КП «Київкінофільм».  Глядачі мають нагоду поспілкуватися з режисерами, сценаристами, акторами, відкрити для себе Київ мовою кінематографу, познайомитися з новими фільмами, у яких українська столиця відкривається з нового ракурсу. 

 - Ми є одним з найстаріших київських кінотеатрів, вирішили фестивалем зробити комплімент нашому місту. Адже кінематографічна історія Києва важлива не лише в українському, а й в міжнародному контексті. До нас часто приїжджають знімати фільми й кліпи, які занурюють в особливу атмосферу української столиці. За допомогою наших показів спробуємо прослідкувати, як змінювався Київ, - розповіла директорка кінотеатру «Ліра» Ірина Плехова.  – В нашій програмі є нові стрічки, це короткометражки, зняті в Києві 2016-2018 роках, а також картина Корнія Грицюка «2020». Водночас пропонуємо дізнатися персональні історії киян, говоритимемо про постать Віктора Некрасова, яка є визначальною для формування дисидентського руху. «Приятель небіжчика» знімався в Києві в 1990-х, це копродукція з Францію, що надало йому певного французького фльору. Також в рамках фестивалю ми започаткували проект «Кінематографічні екскурсії Києвом». Першим покажемо найстаріший фільм, присвячений Києву, «Навесні»Михаїла Кауфмана з лекцією києвознавця.  Сподіваємося актуалізувати українську столицю як одне з місць творення європейського кіно. І проводити цей фестиваль раз на півроку, демонструючи ретроспективи українських та закордонних фільмів, героєм яких є Київ.

Розклад подій фестивалю:

29 листопада
19.00 Відкриття фестивалю - спеціальний показ кіноновел кіноальманаху “Все починається в Києві».
Проект «Все починається в Києвi» - добірка короткометражних фільмів-кiноновел за рiзними сюжетами та жанрами, якi об’єднанні однією темою - любові до Києва, його унікальності, харизмі та музичності. У рамках фестивалю покажуть три стрічки: «Травень» (Віктор Придувалов), «Клоун» (Саша Кирієнко) та «Звичайний ранок» (Кадім Тарасов).
Вхід - 50 грн. 

30 листопада
18.30 Презентація дипломної роботи Юрія Іллєнка-оператора «Прощавайте, голуби» (режисер Яків Сегель, оператор).Цей фільм став дипломною роботою класика українського кіно Юрія Іллєнка, водночас операторський дебют одразу ж приніс нагороди українському кінематографістові в Локарно та Празі.
Лірична історія розгортається у Києві. І київський глядач легко впізнає Хрещатик 60-х років минулого століття, будинок архітектора Павла Альошина на Великій Житомирській, лікарню на Прорізній, Михайлівський провулок, вулицю Софійську...
Вхід безкоштовний 

1 грудня
13.00  «Київ і персоналії : Вiктор Некрасов» У рамках події буде представлено фільм Валерія Балаяна «Віктор Некрасов», а також відбудеться розмова-дискусія про постать київського письменника-дисидента.
"Віктор Некрасов без Києва неможливий", - так в одному з інтерв'ю охарактеризував свою роботу над фільмом "Віктор Некрасов" документаліст Валерій Балаян. Зрозуміти Київ, епоху 60-х років ХХ століття, дисидентський рух без Некрасова також неможливо. Ця подія стане своєрідним спогадом і вдячністю нас, киян, людині, чия позиція, прагнення свободи, талант надихали багатьох режисерів, письменників, музикантів, журналістів, співгромадян не сходити з обраного шляху. Під час події дискутуватимуть й цитуватимуть Віктора Некрасова, а також покажуть документальну стрічку Валерія Балаяна.
Вхід безкоштовний

15.00 Презентація і перегляд стрічки «2020. Безлюдна країна» за участі режисера Корня Грицюка
“2020. Безлюдна країна” Корнія Грицюка знятий у новому для українського кінематографа жанрі мок’юментарі. Фільми цього жанру ігрові, але стилізовані під документальні.
Дія фільму відбувається у 2020 році. У результаті підписання низки міжнародних договорів українцям відкрилися кордони усіх країн світу. Люди почали масово виїжджати за кордон у пошуках кращого життя, і вже за кілька тижнів країна стала практично безлюдною. Канадський кінорежисер вирішив відвідати Україну, аби дізнатися, чи щасливі ті люди, які залишилися, та чому.
Вхід - 50 грн. 


18.00 Зустріч із Андрієм Курковим та В’ячеславом Криштофовичем та перегляд стрічки «Приятель небіжчика», присвячений її 20-річчю.
Це один із перших українських фільмів, реалізований наприкінці 1990-х років у копродукції із Францією.  Сценарій фільму створив Андрій Курков за власною повістю «Любий друг, приятель небіжчика».
Одразу ж після виходу стрічка стала фестивальним хітом: У 1997 році одержала Приз за акторський дебют (акторка - Тетяна Кривицька) на МКФ «Балтійска перлина-97» (Рига), а на МФК "Лістапад" нагороджена спеціальним призом і дипломом "За гармонійну єдність і художню цілісність фільму".  1998 року В'ячеслав Криштофович на кінофестивалі «Кінотавр-98» у Сочі одержав Премію «Золотий Овен» у номінації "Найкращий режисер".Під час зустрічі ви зможете дізнатися подробиці створення фільму, поспілкуватися з його творцями, а також зазирнути за лаштунки творчого процесу. Обіцяють нетривіальні сюжети й сюрпризи.
Вхід - 50 грн. 

2 грудня
12.00 Київ кінематографічний. Лекторій "З кінокамерою по Києву 1929 року: Віртуальна екскурсія Києвом Кауфмана". Автор – Станіслав Цалик
Документальний фільм Михаїла Кауфмана «Навесні» (1929) – перша картина, присвячена Києву та шедевр українського кіно авангарду -  тривалий час вважався втраченим, потім знайшли скорочену його версію (порізану радянською цензурою). Але кілька років тому у Нідерландах несподівано виявили повну версію цієї стрічки. Силами Національного центру Олександра Довженка його оцифрували та відреставрували, а 2018-го Станіслав Цалик зробив закадровий коментар того, що відбувається на екрані. 
Уперше протягом години ви побачите забутий Київ, його повсякдення, його людей, вулиці, будинки, Дніпро, повінь тощо, адже документальний фільм «Навесні» майже повністю знято в Києві.
З лекції, з якою виступить Станіслав Цалик перед фільмом, ви дізнаєтеся, як брати опинилися в Києві, чому тут посварилися і Михаїл почав фільмувати самостійно. Дізнаєтеся про їхні подальші долі, повні драматизму і втрат. Йтиметься також про Київ 1929-го, року «великого зламу». Про Київ напередодні Голодомору.
Вхід - 50 грн.

В цьому ж кінотеатрі киянам нагадають про окупацію українського Криму.