Унікальні знахідки виставлено у Софійському соборі на честь першого богослужіння у храмі

Унікальні знахідки виставлено у Софійському соборі на честь першого богослужіння у храмі

У Національному заповіднику «Софія Київська» за підтримки Українського культурного фонду вчора відкрилася виставка «Софія Київська: 1000-річчя могутності духу». Вона присвячена тисячолітній даті першого богослужіння в Софійському соборі.

Експозицію розмістили на хорах в залі, де, як вважають вчені з  Інституту «Свята Софія», князь Володимир Хреститель приймав своїх підданих і іноземних послів. За словами директора Інституту, професора Надії Нікітенко це приміщення називалося «столицею» - тут знаходився престол князя Володимира. Про це свідчать щоденникові записи посла австрійського імператора Рудольфа II Еріка Лясоти, який побував в Україні в 1596 році. Лясота зауважив тоді у своїх записах, що «Столиці» у нього, напевно, були і в княжому палаці, і в Десятинній церкві, першому кам'яному християнському храмі Русі.

Експозицію відкривають стародавні предмети з Херсонеса, де Володимир прийняв християнство: бронзовий вівтарний хрест, мармурова чаша, підставка для свічок ... Потім йдуть речі, знайдені при розкопках Десятинної церкви. Серед них уламки мармурового саркофага і плинфа (цегла) з зображенням знака Володимира - тризуба. Княжий тризуб - це знак власності, що означає, що Володимир замовив і оплатив цю плінфу.

-Плінфу з тризубом знаходили і при розкопках Софійського собору.  Цікаво, що подібний символ зустрічається на древніх предметах кримських татар: посуді, зброї, кінської збруї, - повідомила першим відвідувачам виставки завідувач сектором «Інституту «Свята Софія», кандидат історичних наук Ірина Марголіна.

З артефактів, знайдених при розкопках Софії Київської, виставлені кольорові фрагменти підлоги з мозаїкою, деталі металевої люстри, застібки церковних книг, представлено фрагмент однієї з фресок Софії Київської, на якій, зображено князя Володимира. Тут він зображений в образі успішного полководця Ісуса Навина (1150-1200 роки до нашої ери). Як пояснили науковці, на відміну від інших персонажів на фресці Ісус Навин має скандинавську зовнішність. Можливо, це й говорить про те, що це і є зображення князя Володимира, бо відомо, що Володимир не мав вуса, у нього була тільки борода.

-Серед експонатів виставки -  кольчуга XIII-XV століть з колекції професора театрального інституту Бориса Жука, - пояснює Надія Нікітенко. -

Новітні технології дозволили зробити виставку інтерактивною, і це максимально наближає відвідувачів до епохи 10-11 століть. До того ж експозиція будується навколо постатей творців собору – історичних постатей княжого подружжя Володимира Святославича й візантійської принцеси Анни Багрянородної, роль якої у створенні храму не заслужено недооцінена, а також князя Ярослава Мудрого, який завершив спорудження Софійського собору.

Фото, відео Марія Лисенко, "Вечірній Київ"