МОЗ хоче впровадити 2D-кодування для боротьби з підробками ліків

МОЗ хоче впровадити 2D-кодування для боротьби з підробками ліків

Міністерство охорони здоров’я готує новий інструмент захисту ліків від фальсифікатів - 2D-кодування (на пакування наноситимуть спеціальні QR-коди з вихідними даними про виробника, партію тощо).

Про це повідомив заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик, передає прес-служба Міністерство охорони здоров’я.

- Впровадження 2D-кодування – це дуже потужний інструмент, впровадження якого повністю може змінити наше усвідомлення і реальність існуючого ринку лікарських засобів в Україні. Адже він не лише гарантуватиме, що препарат не є фальсифікований, протермінований чи завезений до країни з порушенням норм, але й захистить відповідальний фармацевтичний бізнес. Обов’язкове кодування буде впроваджуватися паралельно з автоматизованою системою відстеження обігу лікарських засобів, інформаційною базою даних, де міститиметься уся інформація про кожну упаковку препарату – від фактичного виробництва до конкретного пацієнта, що його придбав у аптечному закладі, - цитує МОЗ заступника міністра.

Наразі в Україні поки лише один виробник вже запровадив маркування своєї продукції, йдеться в повідомленні МОЗ, мова йде про одеську фармкомпанію "Інтерхім". Ілик наполягає, що подібне кодування ліків дозволить краще боротися з підробками та повинне стати обов’язковим для всіх вітчизняних фармвиробників.

- Обов’язкове кодування буде впроваджуватися паралельно з автоматизованою системою відстеження обігу лікарських засобів, інформаційною базою даних, де міститиметься уся інформація про кожну упаковку препарату – від фактичного виробництва до конкретного пацієнта, що його придбав у аптечному закладі, – сказав він.

Метод 2D-кодування лікарських засобів не новий. Його успішно реалізували в багатьох країнах світу. А з лютого 2019 року це стане обов’язковою нормою для країн Європейського союзу. І в МОЗ прогнозують, що непридатний для ринку ЄС ліки, будуть намагатися збувати в тому числі й в Україні.

Бачення Міністерства охорони здоров’я полягає у тому, що обов’язкове кодування буде запроваджуватися поступово протягом 3 років:

• у перший рік – для усіх ліків, що беруть участь у програмі “Доступні ліки”;

• на другий рік політика торкнеться усіх препаратів, що лікують пріоритетні захворювання, а отже містяться в державних програмах;

• на третій рік – для усіх лікарських засобів без виключення, що реалізовуються в Україні.

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, нині кожна 10 упаковка препарату в країнах з низьким та середнім доходом є фальсифікованою. Аналогічна статистика стосується і контрафактних лікарських засобів – препаратів, що потрапляють на український ринок незаконно або без належної перевірки.

Нагадаємо, підприємців запитають про умови праці вагітних киянок.

Читайте "Вечірній Київ" в Telegram та Facebook.

Фото: ілюстративне, з власних архівів