Книжкові фаворити: що і як часто читають українці

Книжкові фаворити: що і як часто читають українці

Третина українців загалом люблять читати, а кожен десятий взагалі не уявляє свого життя без читання. Водночас  кожному п’ятому  це зовсім нецікаво.  

Про це свідчать результати всеукраїнське дослідження "Ukrainian Reading Publishing Data 2018". Дослідження провів Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова на замовлення культурно-видавничого проекту "Читомо", цифрового видавництва GUTENBERGZ та за підтримки Українського культурного фонду.

Хто і як часто читає

Серед різновидів дозвілля читання займає п’яте місце після перегляду телевізійний передач, читання ЗМІ, активності в соцмережах та слухання радіо.

11% українців читають щодня, 17% − кілька разів на тиждень, 20% − кілька разів на місяць, 21% − декілька разів на рік, 31% відповіли, що не читають книжки ніколи. Ті, респонденти, які ніколи не читають (не слухають) ні друкованих, ні електронних чи аудіо книжок, найчастіше пояснюють це відсутністю потреби чи бажання (цю причину вказали 69% тих, хто не читає). 

Жителі великих міст (від 100 тис. і більше мешканців), в тому числі і Києва,  частіше читають крижки, ніж жителі малих та середніх міст та сіл  – зовсім не читають тут 24%.

Найрідше читають книжки працівники фінансового сектору, транспорту, енергетики, промисловості (41% з них ніколи не читають книжок), а також торгівлі і сфери обслуговування (35%). Найчастіше читають книжки працівники освіти, науки,  охорони здоров’я, культури, ЗМІ (40% роблять це не рідше, ніж кілька разів на тиждень), а також працівники державного управління, правоохоронних органів, судів, Збройних сил (30%) і непрацюючі (31%).

Що вищим є рівень освіти респондентів, то частіше вони читають книжки. Частота читання дещо зростає із зростанням рівня добробуту респондентів. Жінки читають друковані книжки частіше, ніж чоловіки.  Що молодші респонденти, то частіше вони читають друковані  книжки.

37% респондентів не прочитали за останній рік жодної друкованої книжки, 36% прочитали від 1 до 5 книжок, 14% − від 6 до 10 книжок,  6% − від 10 до 25 книжок, 4% − від 25 до 50 книжок, і лише 2% − більше 50 книжок.

56% респондентів не прочитали за останній рік жодної друкованої книжки, виданої українськими видавництвами.

Як правило, опитувані читають книжки 1-2 години протягом дня (25%) або від півгодини до години (23%). Лише 15% читачі схильні виділяти окремий час для читання, значно більше (26%) читають, коли є нагода, у вимушених паузах чи паралельно з іншою діяльністю, ще 23% відповіли «і так, і так». Частіше за інших спеціальний час для читання виділяють студенти (25%), домогосподарки (21%) та пенсіонери (20%).

Частка читачів, які обирають книжки російською мовою (28%) є дещо вищою, порівняно з часткою тих, хто обирає книжки українською (24%). Але найчастіше читачі обирають мову, якою була написана книга (33%). Для ще 12% читачів мова книжки не має значення.

Навіщо читають

Переважна більшість респондентів погоджуються з тим, що читання сприяє саморозвитку (92% опитаних) та духовному розвитку (86%). А також, що воно сприяє професійному зростанню (82%), комунікації з людьми (79%), дозволяє розслабитися і відволіктися від рутини (77%), сприяє досягненню поваги інших (69%). Частіше респонденти не згодні з тим, що читання сприяє підвищенню матеріального достатку (згодні 42%, не згодні 47%), і переважна більшість (80%) не згодні з тим, що читання – даремна трата часу
 - Дослідження читання проводяться в усіх цивілізованих країнах світу, які хочуть знати, які пріоритети життя, розвитку, дозвілля та професійної орієнтації їх мешканців і як це впливає на економіку. Люди, які багато читають,  зазвичай мають кращу освіту, більш оплачувану роботу і продукують більшу додану вартість для свої країни. На жаль, українці поки що не вірять, що  читання сприяють збільшенню професійного достатку, - коментує директорка Українського інституту книги Олександра Коваль.

Що читають: популярні жанри, автори, видавництва

Найпопулярніші в українських читачів – сучасні детективи. Третина опитаних (34%) читали книжки цього жанру впродовж останнього року. На другому місці – класика (32%).
Один з 4-5 читачів протягом року гортав сторінки фантастики або фентезі, підручники і навчальні посібники, книжки з психології та саморозвитку, літературу для дітей та підлітків, любовні романи, сучасні романи та наукові чи науково-популярні видання.
Найменш популярними виявились комікси та графічна проза.

Серед читачок найпопулярнішими жанрами є класика і любовні романи (третина жінок читали їх впродовж року).

Найбільшою популярністю у чоловіків користуються сучасні детективи (їх впродовж року читали 40% читачів), а також фантастика чи фентезі, трохи менше читають класику, наукові і науково-популярні книги.

П’ятірка найбільш популярних авторів
Ліна Костенко, Сергій Жадан, Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Василь Шкляр

Трійка найбільш популярних видавництв  

Ранок, Абабагаламага, Клуб сімейного дозвілля

Де купують


За останній рік жодної друкованої книги не придбали 60% опитаних. 29% придбали 1-5 книг, і лише 0,2% − більше 50.

Середня ціна останньої придбаної книги, серед тих, хто їх купував становить 135 грн.

Найбільше на вибір при покупці впливають рекомендації друзів (на це вказують 46% читачів), автор, анотація та її ціна. Серед тих, хто впродовж останнього року придбав хоча б одну книгу,39% купували книги на подарунок.

Найчастіше книги купують в маленьких місцевих книгарнях (на це вказали 25% тих, хто читає книги),  на ринку (20%), у великих книжкових мережах (17%), у супермаркетах (12%), на книжкових ярмарках/виставках (12%),  у великих Інтернет-магазинах книжок (10%). 6% замовляють книги по  каталогу, 6% придбають на сайтах видавництв, 6% − у букіністів, 3% − на книжкових презентаціях, 0,4% − у коворкінгах/кафе, 0,3% − на заправках та в інших неспеціалізованих місцях продажу.

Дослідження проведено з 26 жовтня по 1 листопада 2018 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Опитано 2013 респондентів віком від 15 до 59 років. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.

З результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням http://data.chytomo.com/chytannya-v-ukrayini/.

Ілюстрації з дослідження.

Нагадаємо, вхід вільний: музеї Києва запрошують на дні відкритих дверей у грудні.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.