В Києві презентували «Енциклопедію Голодомору»

В Києві презентували «Енциклопедію Голодомору»

Науково-меморіальне видання відтворює причини, обставини, соціально-психологічні та статистико-демографічні наслідки Голодомору-геноциду в Україні. Завдання – інформувати прийдешні покоління про Голодомор в Україні та правдиво подати історичні факти.

Енциклопедія містить понад тисячу статей, які стосуються персоналій, подій, явищ, а також історіографічного демографічного, антропологічного дискурсу Голодомору.  Вона стала результатом багаторічної дослідницької праці доктора історичних наук, професора Василя Марочка.

- В енциклопедії 30 тематичних блоків. Зокрема, подаються поіменно жертви Голодомору, які померли на вулицях Києва, Харкова, Одеси, обласних центрів. Перераховані творці Голодомору - від членів політбюро до секретарів райкому, а також урядовці 30-х років, які особисто долучилися до творення Голодомору-геноциду. Розповідається про їжу голодних людей, жахливу за змістом і формою, є статті про людоїдство та канібалізм як вищу форму соціальної мутації і психічних перетворень людини внаслідок тривалого голодування, - поділився автор.  - Значну увагу присвячено  російській історіографії, пресі, вміщені заяви Державної Думи РФ, Путіна, Мєдвєдєва. Також представлена преса швейцарська, українська в Галичині, окремі видання газет "Діло", "Визвольний шлях", "Свобода". Енциклопедія створена за академічно-меморіальним принципом. Щоб і вшанувати пам'ять померлих, і показати трагедію в статистично-демографічному дискурсах. Енциклопедія має свій стиль, тому я не міг емоційно щось в неї додати. Що стосується джерел - подаю їх перелік після кожної статті. Це архівні документи, збірники, спогади, особистий фонд Сталіна, Молотова, Кагановича. Таку інформацію неможливо зібрати за кілька років, це наслідок моєї 30-річної роботи, коли складав особистий архів. Звісно, енциклопедія не може вичерпати тему болю і жаху. Багато матеріалу до неї не увійшло. Хотів би видати другий том - по всім районам території, де був вчинений цей злочин. Їх нараховується 369.

Перший наклад "Енциклопедії" склав 1100 примірників. 

- Це дуже ґрунтовна робота з великим фактажем, яка опирається на численний архівний матеріал, і це в чергове дає нам підґрунтя для того, щоб продовжувати відкривати правду. Я сподіваюсь, що вже незабаром цю дослідницьку роботу побачать у наших вишах, бібліотеках та наукових установах, - зазначив міністр культури Євген Нищук.

Обкладинка видання має темно-синій колір. Він,за словами автора, є кольором прозріння.

-Перш за все, я хочу передати прийдешнім покоління правдиву історію - під час Голодомору було знищено 7,7 млн. українців. Це моє відкриття і мій внесок у дослідження та збереження в пам'яті народу однієї з найтрагічніших сторінок історії української народу. Хай це буде сигналом для наступних поколінь - продовжити нашу справу, - підкреслив Василь Марочко. -  Важливо знати, що жертвами Голодомору є не лише понад 7 мільйонів померлих, а й ті, що зазнали фізичних, психологічних та інших травм. Тобто ще близько 18 мільйонів українських селян. Коли ми, створивши Асоціацію дослідників Голодомору, в 90-х збирали спогади очевидців, важко було з нещасних жертв цю інформацію запозичити, вони не йшли на діалог. Пізніше, коли з'явилися збірники документів, інформація, ми подолали їх страх, зняли частково їх біль, легалізували зізнання.

ТЕРМІН

Голодомор - соціально-економічна політика партійно-радянських органів влади в 1931-33 роках, що призвела до багатомільйонних жертв українського народу, форма масового та насильницького народовбивства - геноцид. Вперше термін згадується 17 серпня 1933 року в чеському часописі "Vecernik PL", який розмістив інформацію "Hladomor v SSSR"

(з Енциклопедії)

Нагадаємо,спогади про Голодомор нанесли на мапу.