Чому власникам землі не вигідний мораторій: усі «за» і «проти»

Чому власникам землі не вигідний мораторій: усі «за» і «проти»

Вже 18 років, через існування мораторію на продаж сільськогосподарських земель, українські землевласники позбавлені своїх конституційних прав. Цікаво те, що землевласники, під впливом популістів, часто є активними противниками відкриття ринку землі.

Середня кількість землі у володінні землевласників становить від 3 до 4 га, яка дуже часто не є цілісним масивом, а, навпаки, складається з окремих дрібних ділянок, що унеможливлює їхню обробку, передає protocol.

Через наявність мораторію у землевласників немає можливості консолідувати землю, тому для них залишається лише один варіант – оренда. В результаті понад 65% власників здають свої паї в оренду.

Відсутність альтернатив дозволяє орендаторам здійснювати тиск на землевласників, що призводить до зниження ціни.

За даними Держгеокадастру, середня вартість оренди одного гектару становить $50 за рік. Це значно нижче ніж в Європейських країнах з відкритим та відкритим з обмеженнями типами ринків.

За підрахунками Світового банку, цей показник повинен становити близько $250 за га, як у Болгарії чи Польщі. Тобто, власники паїв недоотримують в середньому $600-800 за рік.

Більшість землевласників – це пенсіонери, у яких лише два джерела доходу: земля та пенсія. Середня пенсія в Україні в 2017 становила $93,24 за місяць. Тобто, землевласники втрачають половину пенсії за рік, через існування мораторію.

Скасування мораторію сприятиме зростанню доходу та купівельної спроможності селян.

На даний момент лише близько 29% земель в Україні обробляється власниками.

Згідно з даними опитування компанії ЦЕС 64% респондентів вважає, що краще менш продуктивне господарство дрібних фермерів, які є власниками свого бізнесу та створюють більше робочих місць, ніж продуктивне сільське господарство, де великі агрохолдинги багато вкладають в землю і техніку і нарощують врожаї.

Та для землевласників, що бажають самостійно обробляти власну землю, на сьогоднішній день не створено належних умов. Зокрема, для того, щоб розпочати власну справу на власній землі необхідний певний стартовий капітал.

Та землевласники не можуть використовувати землю як актив, під який можна взяти кредит в заставу. Скасування мораторію відкриє таку можливість для землевласників, що стимулюватиме зростання ділової активності на селі.
Окрім вищезазначених проблем, землевласники несуть значні непрямі втрати пов’язані з існуванням мораторію. Так занижена вартість оренди та низька нормативна грошова оцінка вартості землі – це недоотримані надходження до бюджетів сільських громад.

А як відомо, земельні податки становлять значну частку цих бюджетів. Тобто відміна мораторію створить додаткові грошові надходження для бюджетів сільських громад, які можуть бути використані на розвиток інфраструктури, користувачами якої є землевласники.
У кінцевому підсумку землевласники повністю виграють від створення відкритого ринку землі, адже отримають додатковий дохід за рахунок зростання ціни на землю та збільшенні вартості оренди, а також можливості брати кредити у банку під заставу землі.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.