Три фільми, які варто подивитися у Києві

Три фільми, які варто подивитися у Києві

«КРИШТАЛЬ»

Слоган дебютної повнометражної картини Дар’ї Жук – «Впізнай 90-ті». Режисерка виросла в Мінську, звідки поїхала на навчання в США. У картині втілила свої спогади та іронічний погляд на пострадянські реалії.

ПРО ЩО: Головна героїня – молода дівчина Веля (Аліна Насібулліна), яка захоплюється американською музикою, діджеїть, яскраво одягається, носить перуки і абсолютно не вписується в сіре повсякдення Білорусі. Її мрія – емігрувати в Америку, однак для отримання візи потрібна робота. Веля дістає «липову» довідку про менеджера заводу і вказує в анкеті вигаданий телефон. В посольстві обіцяють передзвонити роботодавцю – і Веля змушена шукати власника номеру телефону. Дівчина їде в містечко Кришталевий, де працює той самий завод з виробництва кришталевих виробів, потрапляє в потрібну кватиру, де якраз готуються до весілля. Незнайомка порушує звичний лад сімейного життя , що призводить до несподіваних наслідків.

- Ця історія заснована на реальних подіях. Власне, багато хто вдавався до таких хитрощів, щоб отримати візу. Від ідеї до втілення пройшло цілих десять років – переписувала сценарій, шукала фінансування.  А щоб передати атмосферу 90-х, реквізит збирали по барахолках і друзях, - розповідає режисерка картини Дар’я Жук. - Кришталь був символом добробуту на радянському просторі. В кожній квартирі були ці вироби, які фактично ніколи не використовувалися. Для мене він уособлює блискучу і водночас крихку мрію, до якої прагне героїня. В фільмі піднято багато тем, але в першу чергу він про особисту свободу, неможливість бути вільним на пострадянському просторі. Веля думає, що вона вільна, але це не так. Бо люди навколо страждають від історичної травми, отриманої за часів СРСР.

Над картиною працювала міжнародна команда. Знміала його бразильська операторка Кароліна Коста, а в монтажі допомагав поляк Міхал Лещіловські, який працював над «Жертвопринесенням» Тарковського.
- В різних країнах «Кришталь» сприймають по-своєму. В Лос-Анжелесі його назвали гендерною картиною (що порушує тему стереотипів щодо ролі жінки - Ред.). В Білорусі фільм побив рекорди в прокаті. Замість двох тижнів показували цілий місяць. Його охрестили «наднаціональним», бо немає вишиванок, держзамовлення, - поділилася Дар’я Жук.  


ФІШКА: Картина здобула Гран-Прі на Одеському кінофестивалі та висунута Білоруссю на премію «Оскар». 

«ДИКЕ ПОЛЕ»

Це вже третя екранізація творів Сергія Жадана, але перша, розрахована на масового глядача. Хоч сам роман «Ворошиловград» був опублікований у 2010 році, тема сьогодні особливо актуальна. Події відбуваються на Луганщині, а головний девіз – «Захищай своє».

ПРО ЩО: Головний герой Герман (Олег Москаленко) змушений повернутися у своє рідне містечко на Донбасі. Після зникнення старшого брата він є єдиним власником старої бензозаправки, яку умовляннями і силою намагаються захопити «бізнесмени» - рейдери. Герман вирішує стояти до кінця.

- У письменника є можливість в одному творі підняти розкрити багато тем. В кіно ми сконцентрувалися на одній ідеї - захисті свого. Тобто цієї іржавої заправки, яка начебто нікому не потрібна. Але там – твої люди, дружба, справжня любов… Що робити і як діяти, коли хтось приходить, і на твоє каже, що воно не твоє? Для мене ця заправка, в деякому сенсі, символізує нашу країну, –  поділився режисер стрічки Ярослав Лодигін.

Зйомки картини проходили там, де відбуваються і сама дія роману – у Старобільську Луганської області. В ньому власне народився і виріс автор твору.
- Для мене роман є ностальгією за молодістю, яка припала на кінець 1980-х – початок 1990-х. Коли ти молодий, життя наповнене пригодами. Багато чого в творі взято з реальності. Була така сама стара заправка, що мала важливе стратегічне значення. А прототипом одного з персонажів, Травми, став місцевий легендарний футбольний тренер. Хоч і шульга, він міг забити пенальті п’яткою. Так само й Коча списаний зі старого знайомого. Не всі сцени з роману увійшли в екранізацію. На жаль, тут немає описаного там футбольного матчу. Загалом в творі в мене немає головного героя, він про важливість і силу об’єднання, - відзначив Сергій Жадан.

Зйомки тривали два місяці, а ось монтаж цілий рік, на екрані – 23-та версія. У стрічці глядачі мають змогу побачити акторів Володимира Ямненка (Коча), Георгія Поволоцького (Травма) та Олексія Горбунова у колоритній ролі Пастора. В картині багато пейзажів та музики, зокрема, атмосферні мелодії написав піаніст Фіма Чупахін, один із засновників джазового колективу Acoustic Quartet.

Радимо піти на перегляд і творчу зустріч з режисером фільму Ярославом Лодигіним
 

«ХОЛОДНА ВІЙНА»

Другий фільм Павла Павліковського, знятий ним після повернення на батьківщину, до Польщі. Попередня картина «Іда» отримала чимало нагород, зокрема, премію "Оскар". Картина також історична та чорно-біла.

ПРО ЩО: Пристрастна історія кохання між чоловіком і жінкою різного походження та темпераменту, які смертельно несумісні і все ж приречені бути разом. Події відбуваються на тлі Холодної війни 1950-х років у Польщі, Берліні, Югославії та Парижі – неможливі почуття у неможливі часи.

За основу сюжету взята історія відносин батьків режисера – персонажі носять їх імена. Справжні Віктор і Зула померли в 1989 році, незадовго до падіння Берлінської стіни. Останні 40 років вони провели разом: були разом і розлучалися, переслідували і мучили один одного по обидва боки залізної завіси.
Ключову роль у фільмі відіграє музика – через неї розказана історія еміграції, показана пристрасть. Через народний ансамбль «Мазовше», в якому зустрічаються герої, режисер демонструє, що відбувалося у польському суспільстві.

Радимо піти на спеціальний показ «Холодної війни» з Андрієм Алфьоровим