В Україні запрацював закон про кредитування: на які зміни очікувати громадянам?

В Україні запрацював закон про кредитування: на які зміни очікувати громадянам?

В Україні ще у липні-2018 прийняли новий закон про відновлення кредитування. В першу чергу, іпотечне. Документ підписали кілька днів тому і тепер нові норми вступили в силу. У пояснювальній записці до законопроекту 6027-д автори запевняли, що він дозволить зменшити фінансове навантаження на позичальників і сприятиме активізації кредитування в Україні.

- Метою законопроекту є стимулювання активного використання кредитування ... і зниження вартості кредитних ресурсів, - йдеться у пояснювальній записці, передає protocol.

Журналіст Олексій Фалін багато років мріє про квартиру в Києві і готовий виплачувати іпотеку. Однак, нарікає: зараз умови вкрай невигідні.

- Перший внесок - 30%. Це у них звичайний кредит. Ставка майже 20%. Ми брали квартиру з розрахунку 750 тис. Гривень, однокімнатна. Перший внесок виходить 225 тис. І плюс щомісяця понад 10 тис грн, - розповідає Фалін про умови іпотеки.

І це без додаткових витрат - податків при покупці квартири, грошей на нотаріуса, комісій банку і страхових платежів. У підсумку, за 20 років користування такою позикою доведеться заплатити 1,66 млн гривень.
У цілому іпотечні позики зараз дають тільки 10 банків, річні ставки в гривні - від 18 до 25%. Скористатися такою іпотекою можна лише за умови першого внеску в розмірі 30-50% суми від вартості квартири або будинку.

Банкір Василь Горбаль попереджає, що новий закон не змінить вартість кредитів.

- На рівень процентних ставок впливають зовсім інші чинники, тому цей закон породжує тільки надмірні очікування від його прийняття, - вважає Горбаль.

 Нікуди не дінуться також великі штрафи за затримку платежів або невиконання зобов'язань.

А ось права кредиторів, тобто банків, новий закон захистить значно краще, пояснює "Сегодня" ще один банкір Олег Гороховський.

- Кредитори є священною коровою. Той, хто дає гроші, має перевоочередное право на будь-які дії, щоб їх забрати. Цей закон намагається захистити права кредиторів. Для тих позичальників, які кредити не виплачують, життя стане гірше, - вважає Гороховський.

Так, позичальника, який заборгував за кредитом, тепер зможуть швидше позбавити застави - квартири або машини. Новий закон дозволяє повторювати спроби стягнення - поки не буде позитивного для банку результату.
 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.