В Україні подорожчав газ: відповіді на незручні питання

В Україні подорожчав газ: відповіді на незручні питання

Кабмін досяг домовленостей з МВФ та домігся мінімального зростання ціни на газ. Замість 60% ціна блакитного палива для киян зросте на 23,5%. Чи була цьому альтернатива і що буде з платіжками за комунальні послуги та з субсидіями на їх оплату?

Отже, питання номер один: а чи можна було відмовитись від послуг МВФ? Не брати нові позики? Не погоджуватись на здорожчання газу?

Відверта відповідь: це, дивлячись, якою ціною відмовлятись від фінансової допомоги. Протягом 2006-2013 років Україна позичила близько 50 млрд доларів. На 2019 рік припадають максимальні виплати по цих боргових зобов'язаннях. І наразі для позичальників вже неважливо, який саме уряд накопичував борги. Спробувати повернути все і відразу нереально — задля цього доведеться віддати всі кошти, яких потребують Збройні сили, освіта, медицина, система соціального захисту тощо...   Або не повертати і оголосити дефолт.

Питання друге: а дійсно, чи не оголосити дефолт? Наразі не можемо повернути, але потім, колись...

Відверта відповідь: повертати все одно доведеться, але до того мусимо пережити всі "принади" дефолту. Це як, приблизно, знову зануритись на початок 90-х років. Як мінімум.

- Дефолт – це девальвація гривні, це інфляція, це галопуючі ціни і безробіття. І також скорочення витрат бюджету. Отримати транш МВФ – найкращий варіант для України. Навіть суто з точки зору ефекту для гаманців громадян, вищі тарифи пережити значно легше, ніж десятки відсотків інфляції (тобто стрімкого зростання цін взагалі на всі споживчі товари та послуги) чи падіння доходів", - пояснює Павло Кухта, заступник керівника Стратегічної групи радників з підтримки реформ.

Питання третє: і що ми отримали, коли домовились з МВФ? Чим поступилися сторони?

Відверта відповідь: МВФ вимагав підвищення цін на 60%, в результаті підвищення складе в три рази менше - на 23,5%. При цьому система соціальної допомоги (субсидій) буде збережена і вдосконалена.

Питання: чи можу я втратити право на отримання субсидії, яку отримував раніше?

Відповідь: підвищення ціни на газ не торкнеться тих, хто оформив субсидію. Усі субсидії, які вже були оформлені, перераховуються і переоформлюються автоматично.

Питання: чи скоротять програму надання субсидій?

Відповідь: програму навіть розширили. Відтепер додаткові можливості отримати субсидії отримали:

- безробітні;

- працівники, за яких роботодавець не сплатив ЄСВ;

- родини, що опинилися у скруті через важку хворобу або важку залежність одного з членів сім’ї;

- родини заробітчан;

- особи, які втратили годувальника і мають понаднормову площу оселі, тощо.

Головне, не нехтуйте можливістю звернутись до органів соціального захисту.

Питання майже останнє: як розрізнити законну і незаконну відмови у наданні субсидії?

Відповідає заступник міністра соціальної політики Лариса Попова: відмова в усній формі є незаконною.

-Усна відмова у субсидії від чиновників не означає нічого взагалі. Якщо у субсидії відмовили усно - ця відмова нічого не варта, оскільки для неї необхідні пояснення і підстави, а не "усна відмова", - заявила замміністра.

Так, до речі: задля отримання субсидії у загальних випадках потрібні лише заява і декларація про доходи, - запевнив міністр соцполітики Андрій Рева.

І, нарешті, питання останнє, зовсім відверте: А чи не вийде так, що зростання ціни на газ призведе до зростання особистих, і без того захмарних, премій керівників деяких державних підприємств?

Відповідає прем'єр-міністр Володимир Гройсман: "Ми прийняли рішення, що 90% прибутку НАК «Нафтогаз України» буде повернуто в бюджет, а з бюджету - на потреби українських громадян. Думаю, це буде справедливо. Замість надмірних зарплат і премій це все повинно бути у державній скарбниці", – сказав голова уряду.

Максим Бученко, заступник директора Департаменту соціальної політики КМДА, начальник управління пільг, державної та регіональної допомоги:

«Підняття ціни на газ чи інші комунальні послуги, що залежать від вартості блакитного палива, жодним чином не вплине на погіршення матеріального становища всіх категорій громадян, які користуються житловими субсидіями. Тобто, кому вже призначено субсидію і визначено обов’язковий відсоток платежу, скажімо, сто чи двісті гривень, на них ніяк не вплине нова вартість газу. Хоч би якими були тарифи, вони й надалі сплачуватимуть ті ж сто чи двісті гривень. Всі інші нарахування буде погашено за рахунок державної допомоги. Більше того, навіть ті, хто досі не користувався субсидіями, але після підвищення вартості газу сума комунальних платежів перевищить десь 15% сукупного доходу зареєстрованих членів родини, зможуть її оформити. Ми в Києві очікуємо збільшення кількості субсидіантів відсотків десь на 10-15, порівняно з попереднім опалювальним сезоном. Якщо торік в нас було майже 280 тисяч домогосподарств, що користувалися субсидіями, то цієї зими очікуємо до трьохсот тисяч. Середній розмір субсидії за місяць в минулому опалювальному сезоні в столиці становив 2200 гривень. На цей рік і на наступний кошти на субсидії для киян передбачені теж, їх є достатньо навіть попри нову ціну газу. Скажімо, на цей рік для Києва виділено чотири мільярди гривень, їх вистачає. З огляду на те, що в проекті бюджету-2019 передбачено збільшити видатки на житлові субсидії майже на десять відсотків, то й кияни не будуть обділені.

Тож усім, кому стануть непосильні житлово-комунальні послуги, рекомендую звернутися до органів соцзахисту. Тим більше, що з 1 жовтня уряд пом’якшив умови надання субсидій багатьом категоріям, що дає можливість на розсуд комісії більшій кількості людей її призначити, а не відмовити. А ще Кабмін постановив: якщо людина звернеться навіть у листопаді, то житлова субсидія буде нарахована з жовтня, тобто держава компенсує витрати з початку опалювального сезону.

Отож, малозабезпеченим не варто хвататися за голову з подорожчанням газу чи опалення. Бо справедливий підхід до цього питання збережено: ті, хто можуть, заплатять, а в кого немає такої змоги – непрацездатні, особи з інвалідністю, пенсіонери, люди з невисокими доходами, можуть і надалі розраховувати на державну допомогу».

Нагадаємо, субсидії за жовтень киянам не буде, але її компенсують.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.