В Україні кожен тендер перевірятиме на ризики перша в світі електронна система

В Україні кожен тендер перевірятиме на ризики перша в світі електронна система

Україна перша у світі запустила систему ризик-індикаторів 100% закупівель. Новий механізм обраховуватиме кожен тендер на предмет порушення за 35 критеріями. Про це повідомили на брифінгу у Кабміні заступник міністра економічного розвитку та торгівлі Максим Нефьодов, а також Олександр Шкуропат, Іван Лахтіонов, Олександр Вінницький.

Було пояснено, що це означає.

Система без людського фактора визначатиме потенційно ризиковані тендери та відправлятиме їх на перевірку. Вона відстежувати аномальну економію (понад 60%), роботу постачальника тільки з одним замовником, недеталізоване тендерне оголошення, надмірно велику кількість лотів в одній закупівлі та інші. Вся ця інформація потраплятиме до Державна аудиторська служба України, а вже спеціалісти ДАСУ прийматимуть рішення чи ініціювати більш глибокий моніторинг.

Рішення про початок моніторингу буде публікуватися в системі ProZorro протягом двох днів з моменту його прийняття. Строк проведення моніторингу не буде перевищувати 15 робочих днів. У замовника є три робочих дні з моменту оприлюднення висновку, щоб одноразово звернутись до ДАСУ за додатковими роз’ясненнями. Якщо замовник не усуває, то виходить перевірка, яка фіксує порушення і збитки для бюджету, і передає в правоохоронні органи. Також у замовника є п’ять робочих днів з дня оприлюднення висновку завантажити в систему інформацію про усунення порушення або аргументовану незгоду з результатами моніторингу.

Кожного дня в Україні оголошується близько 5 тис. тендерів, які просто неможливо прослідкувати вручну. Перевірка відбувається, як правило, постфактум, коли відшкодувати збиток державі вже складно. З автоматичними ризик-індикаторами є можливість стежити за сотнею найбільш підозрілих тендерів і виявляти порушення ще до того, як вони фінально закрилися.

Інформація про роботу системи ризик-менеджемнту, як завжди, буде доступна для громадськості. На сайті: https://bi.prozorro.org будь-хто може знайти відповідні відомості щодо тендерів, які проходять перевірку.