Киянам нагадали про інсульт

Киянам нагадали про інсульт

Всесвітній день боротьби з інсультом відзначається 29 жовтня. Перфоманс у рамках інформаційної кампанії «Впізнай інсульт» відбувся сьогодні на станції метро «Золоті ворота». Організатор заходу – Українська асоціація боротьби з інсультом.

Юрій Фломін, лікар-невролог, кандидат медичних наук, заслужений лікар України, розповів про перші ознаки інсульту:

- Перші прояви інсульту ми сьогодні представляємо у вигляді абревіатури «мозок». М – мовлення (порушення); О – обличчя (перекошеність), З – запаморочення; О – очі (раптово з’являється порушення зору); К – координація (слабкість або заніміння кінцівок на одній стороні тіла).

Що ж робити, якщо ви або ваш родич має такі симптоми?

- При підозрі на інсульт потрібно одразу телефонувати 103. Бригада повинна приїхати протягом 10–15 хвилин, діагностувати інсульт на місці та госпіталізувати у той заклад, де може бути проведено якісну діагностику та лікування. Інсульт буває двох видів: ішемічний та геморагічний. Від діагностики залежить правильність лікування. Якщо людина пережила інсульт, то має бути рання реабілітація, – зауважує Олександр Данилюк, керівник експертної групи з надання екстренної медичної допомоги директорату медичних послуг МОЗ.

Валентина Гінзбург, директор Департаменту охорони здоров’я КМДА, розповіла про ситуацію в столиці:

- Щороку в Києві реєструється до 9 тис. випадків інсульту. Близько 2 тис. хворим не вдається допомогти. Це сумна статистика. І за кожним випадком стоїть життя. Столична влада опікується проблемами з точки зору перш за все профілактики. У рамках програми «Здоров’я киян» закуповуються тест-системи для безкоштовного тестування цукру крові, холестерину крові. І запроваджено проект «Лікар у вашому домі». 17 відділень функціонує у Києві для лікування таких хворих. У двох лікарнях працюють відділення нейрохірургії.

Врятувати хворого можна протягом 4,5 години від перших проявів інсульту, зазначають лікарі.

Що ж робити родичам хворого?

  1. Телефонувати 103;
  2. дати хворому аспірин;
  3. дати хворому попити – рідина розріджує кров;
  4. якщо тиск підвищений, то вколоти магнезію (але думка медиків стосовно цього методу розділяється: одні – за, інші – категорично проти).

Микола Поліщук, нейрохірург, доктор медичних наук, президент ГО «Українська асоціація боротьби з інсультом», зазначає, що 36 % інсультів відбуваються у людей працездатного віку. Вади серця, підвищений артеріальний тиск, куріння та вживання алкоголю, малорухомий спосіб життя, надмірна вага – ті фактори, які наближують людину до інсульту.