Коли заборонять сміттєпроводи в київських будинках

Коли заборонять сміттєпроводи в київських будинках

Заварити не можна експлуатувати. Поки що в столиці не вирішили, де поставити кому у цьому реченні

Свого часу сміттєпроводи були невід`ємним атрибутом багатоповерхівок і прогресивним засобом очищення квартир від побутових відходів. Але за роки експлуатації вони перетворилися на розсадники антисанітарії і на тлі сучасних вимог цивілізованого роздільного збирання сміття виглядають гальмом цього процесу.

Без належного догляду тисячі сміттєпроводів столиці із корисного технічного винаходу для звільнення від непотребу стали своєрідним побутовим символом антисанітарії, розплідниками гризунів, джерелом неприємних запахів у будинках. Якщо на перших порах їх функціонування обслуговуючі компанії, якими були ЖЕКи, хоча б іноді проводили очищення та дезінфекції, то останніми роками цим ніхто не займається. А самі мешканці, на жаль, стали гірше ставитися до санітарного стану своїх будинків і часто забивають сміттєпроводи, перетворюючи їх на звалища побутових відходів.

Так відбувається, зокрема, у 16-поверхівці (1970-х років побудови) на вулиці Героїв Сталінграду, 13-А, про що розповіла «Вечірці» місцева жителька Катерина Турецька.

- Наші жителі викидають коробки з-під піци, будівельне сміття, інші громіздкі речі, які не пролазять у трубу, - сказала жінка. – Вона часто забивається, а стіни покриваються шарами відходів, від чого виникає неприємний запах, розвелося багато тарганів та щурів. Тож я виступила з ініціативою заварити сміттєпровід і виносити всі побутові відходи до баків у дворі. Створили ініціативну групу і зібрали багато підписів, але обслуговуюча компанія нам відмовила. Причина - «Державні санітарні норми і правила утримання територій населених пунктів», які дозволять закривати сміттєпроводи лише за підтримки 100 відсотків мешканців.

На жаль, подібні ситуації виникають досить часто. Старі санітарні норми справді дозволяють закривати сміттєпроводи лише за згодою всіх мешканців, що зробити практично неможливо, адже проти нерідко виступають літні люди, інваліди та й просто ті, хто лінується знести пакет із відходами до бака. Тож мешканці будинку за підтримки місцевого депутата звернулися до директора департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА Дмитра Науменка. Та попросили ініціювати внесення поправок до діючого законодавства щодо зменшення кількості мешканців, чиєї письмової згоди було б достатньо для закриття шкідливих сміттєпроводів.

Цією проблемою перейнявся також депутат Київради Олексій Новиков, ініціатор проекту рішення про припинення експлуатації сміттєпроводів, які призводять до антисанітарії.

- Щоб підготувати проект рішення, я навіть провів опитування у своєму виборчому окрузі, в ході якого більше 80 відсотків мешканців висловилися за закриття сміттєпроводів. Щодо незручностей для літніх людей та інвалідів, то їм мають допомагати рідні, сусіди, соціальні працівники. Скажімо, я й зараз це роблю для свого 92-річного дідуся. Покінчивши з цим пережитком радянського будівництва, ми не лише поліпшимо санітарний стан у будинках, а й вивільнимо від такої брудної роботи двірників, які зможуть краще прибирати прилеглу територію. З іншого боку, використання сміттєпроводів практично унеможливлює роздільне збирання побутових відходів, яке запроваджується зараз у столиці. Тож їх потрібно закрити, щоб привчити людей до цивілізованого поводження з непотребом.

ДУМКИ ВГОЛОС

Лев Парцхаладзе, заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України:

- З 1 жовтня набрали чинності зміни в державних будівельних нормах, за якими сміттєпроводи в багатоповерхівках не можна проектувати. Сміттєпроводи залишаються обов'язковими тільки у спеціалізованих будинках для людей з інвалідністю та літніхгромадян. Мінрегіонрозвитку також нормував можливість проектування систем підземного і вакуумного збору сміття, що сприятиме роздільному збору та поліпшенню екологічної ситуації в населених пунктах.

Володимир Бондаренко, голова постійної комісії Київради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу:

- Зрозуміло, що сміттєпроводи – це пережиток, від якого потрібно позбавлятися і переходити на роздільне збирання побутових відходів, як це робиться у цивілізованих країнах. На жаль, ми поки що лише розпочинаємо цю роботу, тож начебто зарано й недоцільно заварювати люки сміттєпроводів, оскільки мешканці все одно будуть скидати все в один бак, а то й просто у вікно. З іншого боку, багато сміттєпроводів уже давно вичерпали свій ресурс і потребують заміни, регулярного чищення, а для цього у ЖКГ міста просто не вистачає кадрів.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця, – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook!