Юрій Назаров: Київ перетворять на Smart City у кілька кроків

Юрій Назаров: Київ перетворять на Smart City у кілька кроків

 Як впровадити у Києві концепцію «розумного міста» обговорять учасники Kyiv Smart City Forum 2018, який відбудеться у столиці 31 жовтня. Захід  присвячений популяризації інноваційних рішень у мегаполісах.

Розумне місто «Smart city» - нині головний тренд в усьому світі. Концепція «розумного міста» передбачає широке використання цифрових технологій для доступу до різноманітних показників у роботі міської інфраструктури. Завдяки моніторингу влада знаходить проблемні точки й оперативно усуває ці недоліки.

Кожне місто має свої "фішки" смарт-технологій. Одні - активно розвивають відновлювальні джерела енергії та доступний громадський Wi-Fi з найшвидшим інтернетом, інші міста - технологічні системи контролю за рівнем безпеки, треті - “розумну” мережу громадського транспорту і паркувальних зон. Головне, ідея “розумного” міста - максимально підвищити комфорт життя для усіх його мешканців.

Як це зробити дискутуватимуть учасники  Kyiv Smart City Forum 2018, який вже втретє організовує громадська ініціатива Kyiv Smart City. Адже Київ також прагне стати в один ряд із найбільш технологічно розвиненими містами світу і просувати сучасні smart-технології в міську інфраструктуру.

Що вже зроблено в цьому напрямі прокоментував для “ВК” директор Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій КМДА Юрій Назаров, який під час проведення Kyiv Smart City Forume виступить модератором цього заходу:

- Пане Юрію, які елементи «розумного міста» успішно впроваджені у столиці?

- Концепція Kyiv Smart City визначає нові шляхи для трансформації міського простору, мета - інфраструктурний, технологічний та соціальний розвиток міста. Ідея Smart City втілюється за кількома основними напрямками: це Медицина, Житлово-комунальне господарство, Безпека, Транспорт та Реформування системи управління київської міської влади з використанням сучасних технологій.

Якщо говорити про конкретні проекти у Києві, то декілька з них вже успішно працюють і доволі популярні серед містян. Приміром, у галузі медицини - це Електронний запис до лікаря. Ним уже скористались 431 тис. киян. Аналогічно працює Електронний запис у дитячий садочок, за час роботи системи, із березня 2017 р., в ній було створено 133 тис. 332 записи. Хочу також згадати Кабінет киянина, Відкритий бюджет, а також проект Онлайн-петицій - починаючи з 1 листопада 2015 р. 4 794 петиції були допущені до голосування. Дуже важливою для міста є система Електронних закупівель, за час роботи якої зекономлено 3,85 млрд грн бюджетних коштів. Третій рік діє Громадський бюджет, який дозволяє киянам презентувати важливі для певної спільноти проекти та пропонувати владі профінансувати їх коштом міста.  Цього року до Громадського бюджету було подано 1 137 проектів на суму понад 700 млн грн. Із них 341 проект переміг в результаті онлайн голосування. На реалізацію проектів заплановано 150 млн грн.

- Які технології, з досвіду роботи в інших великих містах, могли би значно покращити якість управління інфраструктурою столиці?

- У наших планах є проектування системи регулювання міського трафіку та світлофорів. Ця задача є комплексною. Світовий Банк допоміг Києву у розробці статичної моделі трафіку міста. Завдяки даним мобільних операторів та системі моніторингу, ми визначили основні маршрути переміщення та обсяги міграції містян. Наразі у нас стоїть завдання побудувати динамічну модель трафіку. Вона допоможе зрозуміти кількість транзитних маршрутів та точок переміщення транспорту. Після аналізу динамічної моделі ми зможемо створити центр регулювання міського трафіку.

Також ми активно замінюємо окремі елементи міської інфраструктури на технології «смарт», зокрема зовнішнє вуличне освітлення. Так на основних магістралях столиці вже замінили вуличні ліхтарі на LED-освітлення. А до кінця року плануємо запустити пілотний проект - квартал, який облаштують датчиками, що змінюватимуть яскравість вуличного освітлення залежно від інтенсивності природного світла.

- Які найбільш необхідні для міста технологічні проекти реально втілити найближчим часом?

 - Найближчим часом ми плануємо презентувати систему електронного квитка у наземному комунальному транспорті. До 1 листопада  встановлять 1 500 комплектів валідаторів для автоматизованої оплати.

Також на етапі проектування знаходиться система екологічного моніторингу, яка дозволить киянам відслідковувати якість води та повітря у столиці. Найближчим часом буде оголошено тендер на створення системи та встановлення відповідних датчиків.

- Плануються якісь конкретні програми, на які буде передбачене фінансування?

- Загалом усі проекти «Kyiv Smart City» фінансуються з трьох основних джерел: допомога донорів, бюджет міста Києва та кошти інвесторів. У проекті міського бюджету на 2019 рік обов’язково закладуть видатки на міські цільові програми, які визначають розвиток “розумного міста”. Це такі програми як «Електронна столиця» та «Безпечна столиця». У рамках цих програм і впроваджуються всі високотехнологічні проекти, які поліпшують життя киян.

 За словами пана Назарова, усі існуючі та заплановані столичні проекти будуть презентовані під час проведення Форуму Kyiv Smart City 2018. А до дискусії з обговорення цих проектів будуть залучені кращі світові експерти, представники світової та української бізнес-спільноти. Організатори очікують 1200 учасників, 50 спікерів. Заплановано інтерактивні та демонстраційні зони, майстер-класи та секції.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.