Три міфи про вакцинацію, або чому українці мають гірший імунітет, ніж в Нігерії

Три міфи про вакцинацію, або чому українці мають гірший імунітет, ніж в Нігерії

Не така страшна вакцинація, як це подають російські тролі. Половина українців уникають щеплень від поліомієліту, а точніше – лише 52% українців вакциновані від поліо. 

Такі дані опублікувало Європейське бюро ВООЗ. 

- На світовому рівні, серед цих восьми країн (з високим ризиком розповсюдження поліомієліту), Україна займає друге місце після Нігерії, за рівнем охоплення (вакцинацією від поліомієліту). За даними 2017 року, в Україні охоплення складало 52%, – повідомила Вусала Алахвердієва, спеціаліст з імунізації Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я.

У свою чергу вітчизняне Міністерство охорони здоров’я наголошує, що потреба у вакцинах, які внесені до національного календаря щеплень, забезпечена на 100%. Однак українці все ж пасуть задніх.

Міф №1: вакцини в Україну доставляють з простроченими термінами та загалом неякісні

Вакцини в масштабах країни купують централізовано Дитячим фондом ООН (Юнісеф) на замовлення МОЗ України та коштом державного бюджету. 

Приміром, 17 жовтня 392 тисячі доз вакцини прибули в Україну. Йдеться про нову партію вакцини КПК проти кору, паротиту та краснухи. 

- Вакцина проти кору, паротиту та краснухи "М-М-Р ІІ" вироблена компанією "Мерк" (Merck Vaccines), США. Це ефективна та безпечна вакцина, прекваліфікована Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), - заявили в Юнісеф Україна.

Американська вакцина від кору використовуватиметься в Україні нарівні з бельгійською вакциною "Пріорикс" від "Глаксо Сміт Кляйн": це однаково якісні вакцини і можуть застосовуватись як для вакцинації дітей, так і для дорослих.

Якість та ефективність вакцин, які закуповує для України за кошти держбюджету Дитячий фонд ООН, підтверджена тривалим досвідом їх використання в різних країнах. Перед тим, як потрапити на ринок, вакцини проходять безліч тестів та в результаті отримують сертифікат якості. Водночас вакцини тестуються не лише на початку випуску. Вони проходять прекваліфікацію ВООЗ – постійний та точковий контроль їхньої якості однією з найавторитетніших організацій в галузі охорони здоров‘я.

Україна зрештою закуповує вакцини у виробників з: Франції, США, Індії, Болгарії, Бельгії та Республіки Корея.

Міф №2: вакцин бракує

Усі вакцини, необхідні для імунізації згідно з Календарем щеплень, в країні є.

За кошти державного бюджету закуповуються вакцини, що входять до Національного календаря щеплень. Це вакцини від 10 інфекційних хвороб: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту і хіб-інфекції.

Переглянути список вакцин, які закуповує держава, і перевірити їхній залишок по регіонах можна тут.

Іноді надходять скарги на відсутність у кабінетах щеплень вакцин конкретних торгових марок. Зазвичай вони не закуповуються за державний кошт, але можуть бути наявні на приватному ринку, який Міністерство не регулює.

Міф №3: я все одно вже пропустив щеплення за Календарем

Якщо дорослі пропустили у дитинстві щеплення від кору, краснухи, паротиту, їх треба обов‘язково надолужити. Вакцини від цих хвороб є безоплатними для дітей і дорослих із груп ризику: медиків, освітян, студентів, військових, учасників Операції об‘єднаних сил.

Доки імениті медики та ВООЗ переконують в перевагах вакцинації, в Україні, приміром, щеплення від поліомієліту мають трохи більше половини громадян. 

Також кір продовжує "косити" червоними цятками наших дітей. Кількість тих, хто захворів, стабільно зростає. За оперативними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, станом на 23 жовтня, упродовж 42-го тижня поточного року, на кір захворіла 781 людина – 217 дорослих і 564 дитини. Це на 10,5% більше, ніж попереднього тижня. Стабільно лідерами по кількості захворівши три західні області: Івано-Франківська, Закарпатська, Львівська області. 

Найбільше хворіють на кір діти 5-9 років. Це ті діти, які не отримали другу дозу КПК вчасно, через що у них не виробився імунітет до хвороби.

"Вечірка" проаналізувала останні звіти профільного Міністерства, ЮНІСЕФ. Так, найбільш проблемними виявились кір та поліомієліт. Тобто частина саме від цих хвороб частина українців відмовляється отримувати щеплення.

Тим часом це ставить під загрозу всіх нас. МОЗ наголошує, щоби інфекції не поширювалися, в країні не було спалахів хвороб та українці були у безпеці – рівень вакцинації населення має бути 95 – 98%.

Зараз в Україні охоплення вакцинацією від поліомієліту становить 52%, від дифтерії – 54%, від кору – 93%. Для порівняння, середні показники у європейських державах становлять 93%, 94% та 95% відповідно. 

- Така ситуація з охопленням вакцинацією пов’язана з тим, що великий відсоток батьків не довіряють вакцинації взагалі: вакцинам, їхній якості тощо. І ми бачимо свою задачу в тому, щоб, з одного боку, з партнерами контролювати ці процеси, а з іншого боку – пояснювати батькам, що увесь світ вакцинується від поліомієліту, як і від інших інфекційних хвороб, і прибрати ті питання, які у них виникають, – розповів Сергій Завадський, губернатор дистрикту "Ротарі Інтернешнл" в Україні та Білорусі, голова Національного комітету "Поліо Плюс" в Україні.

Це щодо вакцин, які слід отримувати за Національним календарем профілактичних щеплень. Без довідки, що дитина їх отримала, останніх не мають права приймати до школи чи садочка. Однак деякі батьки навіть купують подібні довідки і відмовляються робити щеплення.

- Дуже важливо, щоби в кожній сім’ї подбали про вакцинацію для дітей. Особливо, якщо дитина має хронічне захворювання, адже воно робить її більш вразливою для хвороби. Справжні протипоказання до щеплення трапляються дуже рідко. Проконсультуйтеся з вашим лікарем та вакцинуйте своїх дітей, - радить очільниця МОЗ Уляна Супрун.

За матеріалами ЮНІСЕФ Україна, МОЗ України, Уляни Супрун