Українцям пояснили, як не потрапити у рабство

Українцям пояснили, як не потрапити у рабство

В Україні існує величезна прірва між умовами, які пропонують роботодавці працівнику, та умовами, бажаними для здобувача роботи. Наприклад, якась фірма шукає секретаря, пропонуючи зарплату у 8 тис. грн. А безробітний секретар шукає роботу із зарплатою не нижче 12 тис. грн. Багато людей кажуть, що в Україні немає роботи. Інші кажуть, що роботи багато, але молодь «зажерлась» та не хоче працювати за адекватні кошти. Ні перші, ні другі не праві. Насправді дійсно в Україні є робота. Однак більшість пропозицій не дають можливості нашим співвітчизникам мати гідні умови життя.

Наприклад, на порталі центру зайнятості вчителю пропонують зарплату 3,5 тис.–5 тис. грн. А це людина з вищою освітою.

Медсестрам на цьому самому сайті пропонують роботу за 3–4 тис. грн. Не дивно, що українці тікають за кордон. І хоча у більшості випадків інтелектуальну роботу тут вони змінюють на роботу без навичок там, але є надія на гідну зарплату. Люди, які шукають роботу за кордоном, мають найбільше шансів потрапити до рабства.

Щоб не стати рабом

20 жовтня у столиці пройшла акція з нагоди Європейського дня боротьби з торгівлею людьми.

Щоб не потрапити у рабство за кордоном, активісти радять:

1) заздалегідь дізнатись адресу консульства України;

2) підтримувати зв’язок з рідними, повідомляти одразу про зміну місця проживання;

3) домовитися заздалегідь з близькими про кодове слово, яке підкаже їм, що ви опинились у складній ситуації;

4) не віддавати нікому свої документи;

5) зробити заздалегідь копії важливих документів та сховати їх;

6) зробити скановані копії та зберегти їх в електронному вигляді.

Для легального працевлаштування за кордоном потрібно мати відповідну візу. Туристична, гостьова віза або безвізовий режим не дають права на роботу та навчання за кордоном.

Катерина Яковенко, координатор з превентивної діяльності представництва міжнародної громадської організації А21, зазначає, що агенція з працевлаштування за кордоном повинна мати ліцензію на таку діяльність. На сайті Міністерства соціальної політики України є перелік ліцензованих компаній.

Також фахівці радять уважно читати договір. Він має бути перекладений на українську мову та завірений. Договір не має містити розмитих фраз, наприклад «та інші види робіт».

Якщо біда вже сталась

Якщо ви вже за кордоном зрозуміли, що їхали не туди, де опинилися, то Катерина радить не ставати одразу в активну позицію і тікати, адже це може спричинити агресію. У такому випадку невільник може сплатити життям. Тому спочатку потрібно спостерігати за ситуацією, придивлятись до шляхів відходу.

- Потрібно звертатись до консульства і шукати допомогу там. Навіть якщо немає документів. Можуть родичі надіслати документи, і людина отримає допомогу. Але краще паспорт відсканувати й зберегти на Гугл драйв, з якого можна буде у консульстві скачати його, – радить пані Яковенко.

Також усі, хто збирається працювати за кордоном, можуть звернутись до організації А21, яка перевірить потенційного роботодавця.

- Україна з 2012 року має закон протидії торгівлі людьми. І цей закон – один з кращих у Європі, – зазначила Наталія Федорович, заступник міністра соціальної політики України.

Але звільнити людину із закордонного рабства дуже складно та довго. Так, пані Федорович розповіла, що у цьому році Україна звільнила своїх громадян з Бразилії за 4 місяці. А в минулому році було звільнено з Азербайджану нашого громадянина, який пробув там понад 20 років.

Люди ж, які вже стикнулися з проблемами торгівлі людьми, мають всіляку підтримку держави, зазначає пані Федорович. Наприклад, безоплатну правову допомогу, матеріальну допомогу, соціальну допомогу, психологічну підтримку.

Страшні цифри

27 млн людей у всьому світі знаходяться у рабстві. Кожні 30 секунд у рабство потрапляє ще одна людина. 150 млрд дол. – щорічний дохід від работоргівлі у світі. 230 тис. українців постраждали від торгівлі людьми за часи незалежності.