Аптеки у столиці можуть масово закрити

Аптеки у столиці можуть масово закрити

Дистанція – 500 метрів. Саме такою, на думку деяких депутатів, має бути відстань від однієї столичної аптеки до іншої 

Здається, наші народні обранці знову готуються ускладнити життя співвітчизників черговою новацією. Завдячуючи їй, кількість столичних аптек може значно зменшитися, а ліки в них відпускатимуться тільки за рецептом. Такими можуть стати наслідки прийняття законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо забезпечення економічної конкуренції та захисту прав пацієнтів при здійсненні роздрібної торгівлі лікарськими засобами». 

Це тільки на перший погляд здається, що аптек у Києві - «хоч греблю гати». Деякою мірою це дійсно так, але насправді… не зовсім так. Адже маємо вкрай нерівномірний розвиток столичних мікрорайонів, і тому щодо кількості аптечних закладів в мегаполісі буде справедливим інше прислів’я: «де пусто, а де – густо». 

Наразі проект закону, за допомогою якого сподіваються подолати монополізм і недобросовісну конкуренцію, захистити права пацієнтів, активно обговорюється. Серед основних аргументів фігурують необхідність захисту вітчизняних виробників медпрепаратів, більш доступних українських ліків, доцільність розміщення аптек через 500 метрів одна від одної, відпуску медичних препаратів тільки за рецептами з метою викоренення самолікування тощо. Ініціатори проекту пропонують змінити умови здійснення господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами й пропонують встановити для власників аптек чимало вимог та обмежень. Втім, деякі експерти схильні вважати таку законодавчу ініціативу відверто дискримінаційною щодо тих, хто займається роздрібною торгівлею лікарськими засобами. 

Думки з цього приводу пересічних киян полярно відрізняються.

– Коли моя дружина тяжко захворіла, їй виписали досить рідкісні ліки, призначені для так званих орфанних захворювань, - ділиться своєю проблемою пенсіонер Володимир Іванович. – Та от біда: ліки для таких недуг тому й називаються орфанними, бо потрібні вкрай вузькому колу хворих і реалізуються в обмеженому числі аптек. Тож довелося побігати, а вік вже не молодий. А якщо кількість аптек скоротять, чи в змозі я буду обійти їх усіх, поки знайду те, що потрібно? 

– Давно вже назріла необхідність кардинально приструнити цих спекулянтів від медицини, - впевнена студентка столичного вузу Діана Симирененко. – Коли мій хлопець минулої зими раптово важко захворів, мала нагоду на практиці впевнитися, які захмарні ціни наввипередки «загинають» в столичних аптеках за звичайні ліки. Довелося навіть займати в друзів чималі гроші, аби поставити коханого на ноги. І проти рецептів нічого не маю, а то деякі ладні всю аптеку скупити «про запас». 

Як стало відомо, якщо закон таки ухвалять, аптечні мережі значно «схуднуть»: окремим підприємцям дозволять мати лише одну аптеку, а компаніям – не більше чотирьох і тільки в одному регіоні. Всього вісім аптек дозволятимуть відкрити фірмам лише в тому випадку, якщо вони займаються виробництвом ліків. Якщо ж підприємець забажає відкрити свою аптеку, він повинен мати освіту магістра за спеціальністю «Фармація», а продавати ліки можна буде лише дипломованим провізорам. 

Водночас чимало фахівців висловлюють побоювання, що подібні зміни призведуть до знищення конкуренції на фармацевтичному ринку. Його монополізація може призвести до значного підвищення цін на ліки і негативно позначитися загалом на доступності медикаментів. Логічне запитання: а за що ж тоді боролися?!

Експерти також піддають критиці норму законопроекту, згідно якій ліцензію на роздрібну торгівлю лікарськими засобами підприємець не отримає, якщо на день подання заяви… відстань по прямій лінії від місця запланованого розташування аптеки до найближчої вже існуючої становить менше 500 метрів. Не в захваті від можливих новацій і столичні медики. Зокрема, терапевти, на яких зазвичай припадає переважна кількість звернень хворих. Медики побоюються недарма: якщо новоприйнятий закон дійсно зобов’яже брати рецепти навіть на прості і звичні ліки, це змусить громадян значно частіше приходити до лікарень, створить черги й ажіотаж.

«ЗА»: Ірина СИСОЄНКО, народний депутат, ініціатор законопроекту: 
- Законопроект відповідає європейському законодавству на прикладі досвіду окремих країн ЄС, в яких відсутні ознаки аптечної монополії, а мережі складаються щонайбільше з 4 аптек. Тому на виконання завдань щодо адаптації законодавства України до нормативно-правових актів ЄС та положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС щодо правил конкуренції в окремих сферах, а саме - в галузі фармацевтичної діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, розроблено та зареєстровано зазначений документ. 

«ПРОТИ»: Іван МАРУСЕВИЧ, голова Асоціації інвалідів-спинальників України: 
- Особисто я не бачу ніякої доцільності в обмеженні кількості аптек. Немає в нас «зайвих» аптек! Й чому саме п`ятсот метрів потрібно йти до аптеки? Ми, наша Асоціація, готові звернутися з листом до профільного комітету Верховної Ради щодо недоцільності таких обмежень. Як в результаті пропонованих заходів поліпшится обслуговування людей? Замість п`яти очікуючих в черзі на обслуговування в аптеці будуть стояти десять? До того ж, далеко не кожний, хто зможе добратися до аптеки, в змозі вистояти ту чергу. А новий закон може значно збільшити їх. 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.