Громадські активісти перевірили столичні АЗС

Громадські активісти перевірили столичні АЗС

В інформаційному агентстві УНІАН відбулась спільна прес-конференція Союзу споживачів України (Максим Несміянов) та Міжнародної Академії Стандартизації (Олег Цільвік) на тему: “Чим заправляють, чим годують і що продають споживачам на АЗС столиці”.

Під час заходу презентували результати перевірок таких АЗС у столиці: WOG, БРСМ, КЛО, UPG, ANP, Авантаж 7.

Неякісне пальне, побутовий газ замість автомобільного, недолив, порушення у маркуванні палива, прострочені на кілька років товари, реалізація харчових продуктів без необхідної реєстрації – такі головні проблеми були виявлені у ході незалежного моніторингу якості палива, товарів і сервісу на мережевих АЗС.

Якість нафтопродуктів; перевірка повноти наливу; відповідність маркування та наявність документів на нафтопродукти у Куточку споживача; наявність простроченої продукції у торгівельному залі АЗК; дотримання вимог законодавства про безпечність харчових продуктів – основні критерії по яким оцінювали АЗК.

Обман покупця

Так на АЗС UPG та ANP виявлено недолив. Згідно чинного законодавства клієнт АЗС має право на контрольний пролив. Відмова у ньому – порушення Постанови КМУ від 20.12.1997 р.№ 1442. Але домогтися його звичайному покупцю майже неможливо, зазначає Несміянов. UPG, ANP та БРСМ відмовили у безкоштовному проливі. ANP та БРСМ перешкоджали проведенню проливу навіть за умови оплати.

Термін придатності

На АЗК UPG та БРСМ виявлено продукцію, термін реалізації, якої сплив. Також на БРСМ виявлено продукцію без належного маркування щодо кінцевої дати реалізації.

- У ході перевірки ми без проблем знайшли товари (мийний засіб для скла, поліроль, лак), термін придатності яких скінчився ще три роки тому. Більш разючим для нас став той факт, що на одній з АЗС продавалися бургери, строк придатності яких сплив вже 18 днів потому. При чому зберігалися вони у холодильній камері з плюсовою температурою. Також, ми зафіксували ще одне порушення: продукти, які повинні були бути замороженими, зберігалися у звичайних холодильних вітринах , - зазначив Максим Несміянов.

Максим Несміянов розповідає, як у ході перевірці АЗК було знайдено товари на яких початковий термін придатності був замальований та виправлений на інший.

- Це приклад умисного введення в оману споживача. Це не звичайний недогляд. Це хтось сидів і замальовував, - обурюється Максим.

На заправках ціни на товари – високі, але коїться повний безлад, вважають експерти.

- Найкраще паливо виявилося у компанії UPG, але також в них виявилося найбільше прострочки, - зазначає пан Цільвік.

Наявність реєстрації

Згідно з чинним законодавством державній реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу. Державна реєстрація проводиться в територіальних органах Держспоживслужби. Проте активісти виявили, що ANP, Авантаж 7, БРСМ, КЛО відсутні в державному реєстрі потужностей операторів ринку харчової продукції, але здійснюють її реалізацію. А WOG припинив діяльність як оператори ринку харчової продукції але продовжують їх реалізацію. На думку експертів, це зроблено для того, щоб уникнути планових перевірок.

Олег Цільвік вважає, що держава безсила, адже перевіряти якість продуктів може лише після скарг споживача.

- Зараз на них можна вплинути лише шляхом громадського осуду, - додає пан Цільвік.

Але іноді бувають й випадки, у які повірити взагалі складно. Так, Максим Несміянов опублікував на своїй сторінці у Фейсбук відео на якому співробітник однієї АЗС у Миколаївській області курив та ще й був на підпитку.

Поради експертів

Експерти радять споживачам перевіряти наявність сертифіката відповідності, який повинен бути чинним і містити всі марки пального, що продаються на АЗС, запросити паспорт якості на партію пального, де мусить бути зазначена марка пального, яка є у сертифікаті відповідності, а також бути обережними із АЗС, ціна на пальне у яких нижче за ринкову і здійснюючи покупки, не забувати дивитися на строки придатності товару, адже саме це пильнування може зберегти здоров’я і, навіть, життя. Якщо ж побачили, що вас грабують шляхом не доливання, то все фіксуйте на камеру та викликайте поліцію. Які ще порушення зустрічаються? Відсутність туалетів або платні туалети.